IT in Action konferencia
Az Open Horizons és a Novell közös, IT in Action rendezvénysorozatának júniusi, magyarországi állomásán ismertették, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben milyen nyílt, ill. zárt forráskódú rendszereket érdemes választani és milyen érvek szólnak a Novell különböző megoldásai mellett.
Az Open Horizons és a Novell közös, IT in Action rendezvénysorozatának júniusi, magyarországi állomásán ismertették, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben milyen nyílt, ill. zárt forráskódú rendszereket érdemes választani és milyen érvek szólnak a Novell különböző megoldásai mellett.
Hargitai Zsolt a Novell Magyarország üzletfejlesztési vezetője szólt a Novell új vállalati stratégiájáról, melynek lényege; a sok éve jegyzett, GroupWare termékkel jelzett csoportmunka megoldásokon, a Novell
–az adatközpont megoldások – üzleti szolgáltatás menedzsment (BSM), virtualizáció és adatközpont menedzsment,
vállalati Linux kiszolgálók,
–a vállalati munkaállomások – csoportmunka, vállalati Linux munkaállomások, végpontfelügyelet,
és a biztonsági megoldások – személyazonosság és hozzáférés-felügyelet, valamint megfelelőség-felügyelet szállítójaként pozícionálja magát.
Az elmúlt években a cég saját stratégiai területén saját kompetenciáját számos felvásárlással és piacvezető innovatív technológiák integrálásával egészítette ki. Így alakította ki jelenlegi megoldás-portfólióját, melynek segítségével a vállalatoknál ekőforduló informatikai fejlesztési igények jelentős részére úgy tud választ adni, hogy az újonnan bevezetendő elemek teljes összhangban működnek együtt a már meglévő, akár más gyártótól származó rendszerekkel.
Erno de Korte a Novell csoportmunka megoldások jelenéről és jövőjéről szólt.
A következő generációs csoportmunka megoldások legfontosabb jellemzője,
hogy segítik a hatékonyabb munkavégzést és elősegítik az együttműködést a leggyakrabban használt nyílt, illetve zárt forrás kódú megoldásokkal.
-A Novell saját csoportmunka megoldásokra vonatkozó jövőbeni fejlesztései, valamint a Google-al való együttműködése egy új vállalati csoportmunka rendszer (Novell Pulse) kifejlesztését fogja eredményezni.
-A legnépszerűbb konferencia megoldás gyártójával való közös erőfeszítések vezetnek a Novell Conferencing elnevezésű termék kialakításához. Ez olyan szolgáltatásként kínált szoftvertermék (software as a service, SaaS), amely gyorsan és egyszerűen bevezethető és egy megbízható internet-kapcsolaton kívül egyéb infrastruktúra beruházást nem igényel. Nincs szükség ügyfél- vagy kiszolgáló szoftverre, elmarad ezek telepítési és karbantartási igénye, nem kell javítani és frissíteni. A megoldás percek alatt üzembe helyezhető.
Az alkalmazás böngészőbe épülő moduljával a megbeszélés résztvevői megoszthatják egymással a számítógép képernyőjét, MS PowerPoint vagy Adobe PDF dokumentumokat, a lézermutatót, a jegyzetelő és nagyító eszközöket, s közben tetszés szerint át is adhatják egymásnak az irányítást. A megosztási tevékenységhez nincs szükség kiegészítő szoftver telepítésére. A megbeszéléseket egyetlen kattintással rögzíteni lehet. A megbeszélés végén a résztvevő megkaphatja azt az URL-címet, amelyen az esemény visszanézhető, s így lehetőség nyílik azt elküldeni további munkatársaknak is. Video-beágyazási kódot is kap a résztvevő, amivel a felvételt egy blogba vagy webhelyre be tudja illeszteni.
-A nyáron jelenik meg a Novell új mobil szinkronizációs eszköze, a Data Synchroniser.
Nehrer János (Novell PSH Kft.) előadása a Windows 7-nek a Novell ZENWorks segítségével való bevezetését illusztrálta.
Szólt róla, hogy a Novell rendszerfelügyeleti megoldásai hogyan segítik elő a zökkenőmentes és gyors átállást.
A követett metódus:
– felmérés és kiértékelés ZENworks Asset Management-el,
– migráció és felügyelet ZENworks Configuration Management-el,
– alkalmazás kompatibilitás kezelése (pl. IE6 Windows 7-en) ZENworks Application Virtualization-el.
A Novell ZENworks Application Virtualization egyszerűbbé, olcsóbbá és gyorsabbá teszi az alkalmazások felügyeletét és egymással való kompatibilitásának tesztelését. A Novell megoldásai révén percek alatt alakíthatjuk Windows, .NET, vagy Java alkalmazásainkat egy önálló, minden szükséges összetevőt tartalmazó, végrehajtható állománnyá, így a felhasználók külön telepítés nélkül futtathatják akár a legújabb programokat asztali és notesz gépeiken.
A Novell ZENworks virtualizált alkalmazások elszigetelt környezetben futnak, amelyre nem hatnak a belső alkalmazás-ütközések. Minden virtualizált alkalmazás egy kompakt csomag, amely tartalmazza az összes alkalmazásfájlt, beállítást, futási környezetet és összetevőt, ami az azonnali használathoz szükséges. Az alkalmazások úgy működnek, mintha a helyi gépre lennének telepítve, de érintetlenül hagyják az operációs rendszert, a rendszerleíró adatbázist és a futtatási környezeteket.
A ZENworks Application Virtualizationnál nincs szükség további támogatást igénylő ügynökprogramokra vagy eszközillesztőkre és nem kell virtuális gépeket telepíteni vagy felügyelni. A virtuális alkalmazás egyetlen, önállóan, a PC operációs rendszerétől és rendszerleíró adatbázisától elszigetelten futó .exe fájlból áll. A létrehozási művelet automatizáltan, a folyamatot lépésről-lépésre segítő varázslókkal történik. A virtuális alkalmazások úgy is optimalizálhatók, hogy közvetlenül DVD-ről vagy USB-meghajtókról fussanak. Előre beállított virtuális-alkalmazás profilokat is kínál a ZENworks Application Virtualization a legnépszerűbb irodai alkalmazásokhoz és böngészőkhöz,
a kompatibilitás 70-nél is több hivatalos szoftveralkalmazással és előre beállított sablonnal biztosított.
Varga Zsolt, a Novell PSH operatív igazgatója a munkaállomás- és hálózatbiztonságról szólt, melyek közös jellemzője, hogy már nem elegendő a szerverek és az internetkapcsolat védelme. Egyre több helyen iparági előírás szól a munkaállomás- és hálózatbiztonságról. Az előadó rámutatott, hogyan garantálható Novell eszközökkel, hogy csak a megfelelően konfigurált és frissített gépek érhessék el a vállalati hálózatot, s hogyan szabályozható a felhasználói gépeken a különböző portok és hálózati kapcsolatok használata.
Erno de Korte ismertette a Novell Teaming 2.1 újdonságokat, melyek számos hasznos szolgáltatással bővítik a terméket. Az előadás során felvillantak a következő változatban várható fejlesztések, valamint bemutatásra kerültek a GroupWise és a Teaming közötti integrációs lehetőségek is.
Pulai Gábor, a Pannon Egyetem informatikai iroda-vezetője a SUSE Linux Server 11-ben alkalmazott nagy rendelkezésre állású XEN megoldást ismertette.
A nagy rendelkezésre állást igénylő vállalati alkalmazások szaporodnak, a megoldás költségei azonban hátráltatják ezek bevezetését. A XEN alapú, nyílt forrás kódú virtualizáció új lehetőségeket kínál ezen a területen is.
Horváth Gábor, a Novell PSH vezető munkatársa az új biztonsági megoldások témakörében szólt a
Sentinel Log Management-ről a naplóállományok egyszerű és gazdaságos módú elemzéséről, valamint
a Root2 hozzáférések felügyeletéről és naplózásáról a Privileged User Management-el.
A Novell Sentinel terméke az IT környezetet érintő biztonsági előírások és szabályok aktuális állapotáról nyújt valósidejű információt. Biztonsággal kapcsolatos eseményeket monitoroz és készít róluk jelentést, bármilyen adatforrásból származzon is az. Kiváltja a munkaigényes kézi logelemzési eljárásokat, automatizálja a naplók összegyűjtését, korrelálását és a biztonsági megfelelőség folyamatos monitorozását. A Novell megoldását a világ több nagy bankja és szervezete mellett a CIA is alkalmazza. Aktuális változata: Sentinel 5.
Hargitai Zsolt záró-előadásában a hálózati szerver-újdonságokat ismertette, különös tekintettel a Windows Domain szolgáltatásokra Open Enterprise Server segítségével, ill. a fájl-felügyeletre Novell File Management Suite segítségével.
www.novell.com/hungary/termekek/openworkgroupsuite/
Az előadások részletei:
http://www.open-horizons.net/hu/it-in-action
Harmat Lajos