Lízing: válságban is elérhetõ forrás kkv-knak
5 perc olvasásKíméli a mûködõ tõkét és kitermeli saját árát – ezen kívül a hitelnél rugalmasabb elbírálás, és a kedvezõ elszámolás miatt a hazai kis- és középvállalkozások többsége úgy gondolja, hogy a lízing igénybételével könnyebben átvészelhetõ a jelenlegi forrásszûkös idõszak – derül ki a Lízingszövetség friss kutatásából.
Kíméli a mûködõ tõkét és kitermeli saját árát – ezen kívül a hitelnél rugalmasabb elbírálás, és a kedvezõ elszámolás miatt a hazai kis- és középvállalkozások többsége úgy gondolja, hogy a lízing igénybételével könnyebben átvészelhetõ a jelenlegi forrásszûkös idõszak – derül ki a Lízingszövetség friss kutatásából.
A kis- és középvállalkozások csaknem felénél csökkentek a bevételek a válság hatására, 40 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy nehezebben jut hitelhez az utóbbi fél évben. Különösen az 500 millió és 2 milliárd Ft közötti árbevétellel rendelkezõk körében kimagasló a hitelfelvétellel küzdõk aránya. A kkv szektor tapasztalatai szerint a hitelintézetek reakciója a válságra elsõsorban a szigorúbb hitelbírálatban (89,8%), illetve a többletfedezet megkövetelésében (85,6%) jelenik meg. Ugyanakkor a kis- és középvállalkozások 67%-a még a jelenlegi helyzetben is venne fel hitelt, míg 25%-uk semmiképp se fordulna ehhez a forráshoz.
„Lezárult az a korszak, amikor könnyen lehet hozzáférni olcsó banki hitelekhez. A kis- és középvállalkozások egyáltalán nem, vagy csak jóval szigorúbb feltételek mellett tudnak külsõ forráshoz jutni. Éppen ezért jelenthet számukra megoldást a hitel finanszírozás kiváltása lízinggel, ami a finanszírozó pénzintézet számára nagyobb biztonságot, ezért az ügyfeleknek elérhetõ forrásokat jelent." – hangsúlyozta Lévai Gábor a Lízingszövetség fõtitkára.
„Az eszközfinanszírozási piacon drámai visszaesést tapasztaltunk a válság következtében: 70 százalékkal csökkent a beruházások száma az elmúlt év hasonló idõszakához képest." – tette hozzá Hordós Zoltán, a Lízingszövetség Eszköz Bizottságának vezetõje. „Mivel az ingatlanpiac reakció ideje lassúbb, mint a tõkepiacoké, ezért az ingatlan lízingben a visszaesés csak fáziskéséssel érezteti a hatását, de a beruházási kedv visszaesése miatt mostanra már ez a piac is gyakorlatilag leállt." – fejtette ki Gazsi Júlia, a Lízingszövetség Ingatlan Bizottságának elnöke.
A Magyar Lízingszövetség által 500 kis- és középvállalkozás körében készített felmérés szerint a szektor jelentõs része (63,3%) úgy gondolja, hogy a válság ellenére a bevételei növekedtek 2008-ban 2007-hez képest. Ugyanakkor 2009-ben már jóval kisebb arányban (43,3%) számolnak árbevétel növekedéssel, sõt a többség a forgalom, illetve a megrendelések visszaesésére, és ezáltal a bevételeinek csökkenésére számít az idei évben. A válság negatív hatásait a cégek több mint 80 százaléka a költségek visszafogásával igyekszik ellensúlyozni, és ezáltal valamekkora nyereségre szert tenni.
A felmérésbõl az is kiderült, hogy a kis- és középvállalatok többsége jól informált, napi szinten tájékozódik az aktuális pénzügyi helyzetrõl és háromnegyedük külsõ forrást is igénybe vesz mûködéséhez. A pénzügyi szolgáltatók közül a bankokkal a megkérdezettek 95%-nak van kapcsolata, míg a lízingcégekkel csupán 47%-uknak. A megkérdezett cégek közül banki forgóeszköz hitellel (56,6%) illetve banki beruházási hitellel (52,7%) rendelkeznek a legtöbben, valamint 45,7%-uk pályázik EU-s pénzekre.
Ezek az arányok kisebbek a lízingpiacot vizsgálva; a kisvállalatok alig több mint harmada lízingel eszközöket, mindössze 7%-uk él az ingatlanlízinggel és mintegy 16%-uk rendelkezik gépjármû flotta lízinggel. A lízinget igénybe vevõk döntõ többsége gépjármûvet lízingel, majdnem felük, 49,7% pedig termelõeszközökre veszi igénybe ezt a szolgáltatást. Ezen belül 8,3% mezõgazdasági gépeket, 7,4% építõipari gépeket, 34%-uk pedig egyéb termelõeszközt vesz lízingbe.
„A kis- és középvállalati szektor helyzetének romlása, a finanszírozási feltételek szigorodása miatt a gép-berendezés, mezõgazdasági gép finanszírozás területén tovább nõ a jelentõsége annak, hogy az illetékes minisztériumok képesek-e a pénzügyi lízing finanszírozási forma integrálására az EU-társfinanszírozott beruházás-támogatási programokba." – hangsúlyozta Lévai Gábor.
A vállalkozások számára a lízing konstrukció kiválasztásakor a legfontosabb szempont a kamat mértéke, illetve hogy az felhasználható-e az uniós forrásokhoz önerõként. Ez a két paraméter önmagában több mint 50%-ban magyarázza, hogy az adott cég melyik finanszírozási formát választja. A megkérdezettek döntõ többsége – 84,7% – szerint a lízing legnagyobb elõnye a gyors elbírálás és a rugalmas ügyintézés. A cégvezetõk háromnegyede szerint a lízingelés további nagy elõnye, hogy kitermeli a saját árát, valamint kíméli a cég mûködõ tõkéjét. A megkérdezettek szerint a lízing mellett szól még a gyors ügyintézés, a rugalmas hitelelbírálás, a kedvezõ kiegészítõ szolgáltatások, a kedvezõ elszámolás és könyvelés, valamint az alacsonyabb önerõ.
A kutatás háttere:
Online kérdezõ-rendszeren keresztül lefuttatott felmérés, amely 875 sikeresen kitöltött kérdõívbõl a szûréseket követõen több, mint 500 hazai kis- és középvállalkozás pénzügyi döntéshozóinak véleményét tartalmazta. A kutatásban résztvevõ vállalkozások 16% mikro-, 64%-a kis-, 20%-a pedig középvállalkozás volt, kétharmaduk kevesebb, mint 1 milliárd forint árbevétellel rendelkezett 2007-ben, 87%-uk pedig kizárólag magyar tulajdonú.