Ma befejeződik a Biennálé
Nagyon zaklatott, de úgy érzem sikeres másfél hét áll mögöttünk – állapította meg Goldschmied József az Égtájak Iroda programigazgatója a Fészekben a Biennáléról tartott összegező tájékoztatón. „Célunk az volt, hogy sok fiatalt nyerjünk meg, bevezettük a diákjegyet, ebből is kitűnhet teltházakra törekedtünk. Nem az árbevétel volt a fontos, hanem az, hogy minél többen lássák és vigyék hírét annak az értéknek, amit itt láttak."
Nagyon zaklatott, de úgy érzem sikeres másfél hét áll mögöttünk – állapította meg Goldschmied József az Égtájak Iroda programigazgatója a Fészekben a Biennáléról tartott összegező tájékoztatón. „Célunk az volt, hogy sok fiatalt nyerjünk meg, bevezettük a diákjegyet, ebből is kitűnhet teltházakra törekedtünk. Nem az árbevétel volt a fontos, hanem az, hogy minél többen lássák és vigyék hírét annak az értéknek, amit itt láttak."
2009. október 14-e óta a Biennálén 6 koncert, 1 táncszínházi előadás, 5 színházi, 1 opera- és 1 musical előadás, 7 kiállítás, 2 irodalmi est volt látható, hallható, 3 könnykiadó és 3 történelmi kisváros mutatkozott be, továbbá egész napos gyerekprogram és filmes program várta az érdeklődőket. A programok eddig megközelítőleg 10,000 nézőt vonzottak.
Gémesi Ferenc szakállamtitkár megköszönte, hogy a sajtó folyamatosan figyelemmel kísérte a Biennálé eseményeit.
„Bár a fizikai határok lebontódtak a térségben, de mentális határok még mindig maradtak, amelyek nem könnyítették meg, hogy magyarok és magyarok, magyarul beszélők és magyar kultúrához tartozók, magyar kultúrát alkotók egy közösségként éljenek. Három évvel ezelőtt azt tűztük ki célunknak, hogy a magunk eszközeivel próbáljunk meg segíteni a kulturális közösség erősítésén, függetlenül attól, hogy éppen hol él valaki melyik országban, akár itt a Kárpát medencében, akár távolabb. Igyekeztünk kiegyensúlyozottak lenni, olyan kulturális kínálatot nyújtani, melyből mindenki kiválaszthatta a magáét. Nagyon sok tehetséges magyar van szerte a világban és érdemes megmutatni és megismerni őket. Kifejezetten nagy érdeklődés mellett került színre Tamási Áron Mizantróp c. színdarabja és nagy sikere volt a Kolozsvári Magyar Opera előadásának. Specifikus előadás volt az Operett Színházban a Rómeó és Júlia román-magyar nyelvű musicalje. Rávilágított milyen minőségi változások mentek végbe az elmúlt években személyi, társadalmi, kulturális kapcsolatokban a térségben.
Remélem sikerült erősíteni azt a kulturális rendszert, ami bennünket a szomszédos országokkal és a világ különböző helyein élő magyarokkal összeköt."
A tájékoztatón megjelent a Magyarországon született, Brüsszelben élő világhírű hegedűvirtuóz Roby Lakatos, aki a záróesményen ad hangversenyt a Thália színházban. Elmondta, hogy műsorát nem szokta előre meghatározni, általában 1-2 szám után ráérez a közönség reagálásából, hogy mit is szeretne hallgatni. A zenéjére jellemző három alapelem – cigányzene, klasszikus, jazz – természetesen most is hallható lesz, a hangszerkoncepció is ezt igazolja, de mellette bolero, francia, román muzsika sőt bee-boop is elhangzik.
Október 31. szombat 19 óra – Thália Színház
Roby Lakatos Ensemble-koncert
Roby Lakatos kétévesen kezdte a zenetanulást, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy híres cigány muzsikusdinasztiába született, és még a valaha élt legsikeresebb prímásnak, Bihari Jánosnak is egyenes ági leszármazottja. Roby – akinek Németországban élő dzsessz-szaxofonos bátyja, Tony Lakatos ugyancsak nemzetközi hírű muzsikus – Járóka Sándornál tökéletesítette tudását. Tizennyolc éves korában alapította első zenekarát, amellyel Belgiumban jutott szerződéshez. Az a brüsszeli étterem, ahol muzsikált, hamarosan a belga főváros egyik kulturális nevezetessége lett: Roby virtuóz játékát politikusok, üzletemberek mellett a zene olyan nagyságai is szívesen hallgatták, mint Yehudi Menuhin vagy Claudio Abbado. A kilencvenes évek közepén Roby Lakatost szerződtette a Deutsche Grammophon, amely a klasszikus zenei hanglemezkiadást sújtó recessziót olyan crossover kiadványokkal igyekezett ellensúlyozni, mint Roby rendhagyó cigányzenéje. A kiadó támogatása révén világszerte ismertté lett Lakatos neve. Néhány évvel ezelőtt a Thália Színházban adott emlékezetes koncertet, de ettől eltekintve ritka vendég Budapesten. Saját zenekarában Cséki Kálmán zongorázik, Bóni László hegedül, Bangó Ernő cimbalmozik, Németh Oszkár nagybőgőzik és Rontó Attila gitározik – valamennyien gyerekkori barátai, akikkel hosszú évek óta együtt zenél.
A Thália Színház ban a zenekar tagjai:
Bóni László – hegedű
Lisztes Jenő – cimbalom
Frantisek Janoska – zongora
Balogh László – gitár
Fehér Róbert – nagybőgő
A Biennálé 2009. október 31-én befejeződik egy kiállítás kivételével. Az Olof Palme Házban november 15-ig látogatható a „No Pass" valamint november 4-én, szerdán 19 órától a Király utcai Kuplungban a kiállításhoz kapcsolódó performansz látható a Kanadában élő Kántor Istvánnal Robotár induló címen.
Lantai József