Már több milliárd euróval segítettük a katasztrófa sújtotta térségeket
6 perc olvasásAz Európai Unió és tagállamai a világ legnagyobb fejlesztési és humanitárius adományozói: Európa adta a 122 milliárd eurónyi globális fejlesztési támogatás több mint felét. Az Unió humanitárius tevékenysége révén a határain kívül évente mintegy 120 millió emberen segít, és minden évben több mint 1 milliárd eurót fordít arra, hogy humanitárius segítséget nyújtson, és megelőzze a válsághelyzeteket és katasztrófákat.
Az Európai Unió és tagállamai a világ legnagyobb fejlesztési és humanitárius adományozói: Európa adta a 122 milliárd eurónyi globális fejlesztési támogatás több mint felét. Az Unió humanitárius tevékenysége révén a határain kívül évente mintegy 120 millió emberen segít, és minden évben több mint 1 milliárd eurót fordít arra, hogy humanitárius segítséget nyújtson, és megelőzze a válsághelyzeteket és katasztrófákat.
Az Európai Bizottság programjainak eredményeként 2004-2012 között a világon 46,5 millió ember részesült élelmiszersegélyben, 13,7 millió tanuló kezdte meg alapfokú tanulmányait, 18,3 millió egy év alatti gyermeket oltottak be kanyaró ellen, több mint 70 millió ember jutott tiszta ivóvízhez. (*)
A 2015-ös Fejlesztés Európai Éve (EYD 2015) az Európai Unió nemzetközi fejlesztésben játszott kiemelkedő szerepére hívja fel a figyelmet.
Az év során minden hónapban egy-egy aktualitás köré épülnek az európai események. Augusztusban a fókusztéma a humanitárius segítségnyújtás. Ezen a területen Magyarország is számos eredményt tud felmutatni.
Magyarország szerepe a humanitárius segítségnyújtásban
Magyarország 2014 februárja óta összesen 298.761 euró értékben, folyamatosan segítséget nyújt Ukrajnának, ahol az állandó konfliktusok következtében humanitárius válság alakult ki. Ezen kívül, számos katasztrófa sújtotta térséget támogatott a magyar kormány, például a 2014-es ebolajárvány során 50.000 euróval járult hozzá a fertőző betegség megfékezéséhez. A humanitárius segélyek eljuttatása a fegyveres konfliktusok vagy természeti katasztrófák miatt kialakult válsághelyzetben lévők részére civil partnerszervezetek segítségével és a gazdasági élet szereplőinek közreműködésével történik.
Augusztusi programok:
- Vízosztás /Zebrastop (egész hónapban, kiemelt nap: augusztus 20.)
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) Budapest több pontján, köztereken és rendezvényeken vízosztással hívja fel a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta ivóvíz létfontosságára.
- SZIGET Fesztivál (augusztus 10-16.)
A Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletével és civil szervezetekkel együttműködve információs standdal, színes, interaktív programokkal várja az érdeklődőket a Sziget Fesztiválon. Augusztus 14-én Sena Dagadu, az Év jószolgálati nagykövete is bekapcsolódik a fejlesztési témájú játékokba.
Az ENSZ Millenniumi Fejlesztési Céljainak a megvalósulásához az EU is nagymértékben hozzájárult; az Európai Bizottság programjainak eredményei a 2004-2012 közötti időszakban:
- A szegénység és éhezés felszámolása: 46,5 millió ember részesült élelmiszersegélyben.
- Mindenkire kiterjedő alapfokú oktatás megvalósítása: 13,7 millió tanuló kezdte meg alapfokú tanulmányait.
- A nemek közötti egyenlőség és a nők egyenjogúságának elősegítése: 300. 000 női diák iratkozott be középiskolába.
- Gyermekhalandóság csökkentése: 18,3 millió egy év alatti gyermeket oltottak be kanyaró ellen.
- Az anyák egészségének javítása: több mint 7,5 millió szülésnél volt jelen szakképzett egészségügyi személyzet.
- A HIV/AIDS, malária és egyéb betegségek elleni küzdelem: 18 millió rovarirtóval kezelt szúnyogháló került kiosztásra.
- Környezeti fenntarthatóság biztosítása: több mint 70 millió ember jutott tiszta ivóvízhez és 24,5 millió ember számára lett biztosított a szennyvízelvezetés.
- Globális partnerség fejlesztése: több mint 711 millióan szavazhattak szabályozott választási missziók megfigyelése alatt.
- http://nefe.kormany.hu/
- https://europa.eu/eyd2015/hu
- nefefo@mfa.gov.hu
- EYD Facebook
- EYD Twitter
- http://ec.europa.eu/echo/
- http://www.unocha.org/
A fejlesztési és humanitárius tevékenységgel foglalkozó civil szervezeteket tömörítő HAND Szövetség állásfoglalása a témában: „Napjaink globalizált világában a különféle természeti katasztrófák és fegyveres konfliktusok már nem csupán az ezek által érintett kormányokat állítják kihívások elé, hanem mindannyiunkat. Éppen ezért, a válsághelyzetek megelőzése, kezelése, és káros következményeinek mielőbbi enyhítése is közös érdekünk és kötelességünk. Hazánk civil szervezetei a válságövezetekben történő azonnali segítségnyújtással, így például elsősegély- és élelmiszercsomagok küldésével, orvosi és mentési feladatok ellátásával is aktívan részt vesznek a nemzetközi közösség munkájában, és segítik az arra rászorulókat. Az azonnali segítségnyújtás után azonban fontos, hogy a válság megszűnését követően is támogassuk ezeket az országokat, és segítsük a fejlődésüket. Nemzetközi fejlesztési programjaik révén a magyar civilek számos fejlődő országban járulnak hozzá például egy jobb egészségügyi vagy egy minőségibb oktatási rendszer megteremtéséhez, vagy éppen a demokrácia és a civil társadalom megerősödéséhez".
Humanitárius Világnap – 2015. augusztus 19.
A humanitárius világnapot az ENSZ bagdadi székhelye ellen 2003-ban elkövetett támadás áldozatainak emlékére tartják meg. A támadás következtében 22 humanitárius segélyező vesztette életét. A világnap célja, hogy minden évben augusztus 19-én felhívja a figyelmet a humanitárius problémákra és kihívásokra, valamint azokra a veszélyekre, melyek a segélyszervezetek munkatársait fenyegetik nap mint nap. 2008 óta már számos híresség adta nevét a világnaphoz; 2015-ben többek között Kaká, brazil válogatott labdarúgó, Ashely Judd, amerikai színésznő vagy Juanes, spanyol énekes csatlakozik a kezdeményezéshez. Az idei #ShareHumanity WHD kampány azért lesz különleges, mert a hírességek ezúttal közösségi media felületeiket (Facebook, Twitter, Instagram) ajánlják fel 24 órára, a világ legkülönbözőbb részeiről érkező személyes történetek megosztására a túlélésről, az ellenállásról és a reményről. Tizenöt történet lesz megosztható olyan témákban, mint a menekültek helyzete, természeti katasztrófák, nők válsághelyzetekben, a biztonság hiánya vagy a védelem kérdése.
http://worldhumanitarianday.org/