Megindultak a nyersanyagárak a Fed hatására
3 perc olvasásA vártnál gyengébb október elejei amerikai foglalkoztatási adatok láncreakciót indítottak be a globális piacokon. Az a felismerés, hogy az amerikai kamatlábak hosszabb ideig alacsonyak maradhatnak, jókora fordulatot eredményezett a feltörekvő piacok devizáinak, részvényeinek és kötvényeinek körében. És ugyancsak fordulat történt a nyersanyagárak alakulásában, így az olajéban is, amelynek kapcsán azért továbbra is a kereslet marad a kulcskérdés.
A vártnál gyengébb október elejei amerikai foglalkoztatási adatok láncreakciót indítottak be a globális piacokon. Az a felismerés, hogy az amerikai kamatlábak hosszabb ideig alacsonyak maradhatnak, jókora fordulatot eredményezett a feltörekvő piacok devizáinak, részvényeinek és kötvényeinek körében. És ugyancsak fordulat történt a nyersanyagárak alakulásában, így az olajéban is, amelynek kapcsán azért továbbra is a kereslet marad a kulcskérdés.
Ha összehasonlítjuk a gyenge amerikai foglalkoztatottsági adatok publikálása előtti (október 1.) és az elmúlt hétvégi (október 9) árakat, különösen szembetűnő ez a változás: ebben az időszakban a WTI nyersolaj ára több mint 13 %-ot emelkedett, az aranyé több mint 3%-ot, a réz ára pedig közel 5%-ot.
Ahogy stabilizálódik a piac, megfigyelhetjük, hogy a hedge fund-ok és a vagyonkezelők hogyan keresik a befektetési alkalmakat a kihívásokkal teli harmadik negyedév után. Az elmúlt időszakban a feltörekvő piacok részvényei és kötvényei voltak a legnyomottabbak, ezért a kereskedők most ezekre a piacokra fókuszálnak. Úgy tűnik, hogy – legalábbis egy időre – a feltörekvő piacok kiléptek abból az ördögi körből, amit a csökkenő nyersanyag-árak és ezeknek a termelőkre gyakorolt negatív hatása jelentett.
A növekedés-függő nyersanyagok, így az ipari fémek árai is emelkedtek, amit támogattak egyes termelők újabb bejelentései a termelés csökkentéséről. Pénteken például a cink ára csaknem 10%-ot ugrott, miután a Glencore bejelentette, hogy mintegy egyharmadával csökkentik a cink termelését. – korábban hasonló bejelentések történtek a réz és a szén kapcsán. A nyersanyagok termelése az elmúlt években futott fel, a termelők a kínai kereslet további növekedésében bíztak. Mivel ez elmaradt, a termelés csökkentése vált szükségessé.
A múlt hét elején egy technikai kitörést figyelhettünk meg a WTI nyersolaj árában, és az a lendület, amit ez kreált, segített a piacnak kivédeni a negatív híreket, amelyek az USA készleteinek és kitermelésének növekedéséről, és a finomítói tevékenység csökkenéséről szóltak. Azonban nincsenek meg a fundamentális feltételei annak, hogy ez a friss keletű árnövekedés hosszabb ideig folytatódjon, így a következő hónapokban arra számíthatunk, hogy alacsony árakon alakul ki a piaci egyensúly.
Ole Sloth Hansen
Ole 2008-ban csatlakozott a Saxo Bankhoz; jelenleg árupiaci stratégiai igazgatóként a stratégiai és kutatási csoport tagja. A Saxo Bankhoz való csatlakozása előtt Ole Hansen 15 évig dolgozott Londonban, legutóbb egy határidős és devizapiaci ügyletekkel foglalkozó befektetési alapnál irányította a kereskedési tevékenységet. Hansen a határidős ügyletek szakértője; több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, jelenleg elsősorban az árupiaccal foglalkozik. Heti összefoglalóit rendszeresen közli az online és a nyomtatott sajtó világszerte. Ole Sloth Hansen szívesen ad szakértői véleményt árupiaci (kiemelten az olajpiaccal és a nemesfémek piacával kapcsolatos) kérdésekben.