Meglepetésszerű emelkedés a kötvényhozamokban
3 perc olvasásAz első sokkot követően az új Trump adminisztrációnak igen kedvező a fogadtatása a pénzügyi piacokon. A megválasztott elnök a kampányban elhangzott beszédeihez képest már közvetlenül a választások után is jóval békülékenyebb hangnemet ütött meg. Mindezek eredményeképpen úgy tűnik, hogy a befektetők már most szinte teljes egészében elkezdték beárazni Trumpnak a növekedési pályával, az adócsökkentéssel, az új infrastrukturális befektetésekkel, illetve a pénzügyi deregulációval kapcsolatos ígéreteit.
Az első sokkot követően az új Trump adminisztrációnak igen kedvező a fogadtatása a pénzügyi piacokon. A megválasztott elnök a kampányban elhangzott beszédeihez képest már közvetlenül a választások után is jóval békülékenyebb hangnemet ütött meg. Mindezek eredményeképpen úgy tűnik, hogy a befektetők már most szinte teljes egészében elkezdték beárazni Trumpnak a növekedési pályával, az adócsökkentéssel, az új infrastrukturális befektetésekkel, illetve a pénzügyi deregulációval kapcsolatos ígéreteit.
A növekedési ütemre vonatkozó masszívabb várakozások és a fiskális élénkítéssel összefüggő inflációs pálya növekedését jósló előrejelzések hatására a fejlett piacok államkötvényhozamai meredek emelkedésnek indultak.
Az Amerikai Egyesült Államokban a kincstárjegyhozamok az éves csúcs közelébe emelkedtek – olyan szintekre, amilyeneket utoljára januárban láttunk. Az államkötvényhozamok a görbe egészén emelkedtek, a tízéves szegmens most már 2,22 százalék körül mozog, a harmincéves hozamok pedig rövid ideig a 3 százalékos szint felett is voltak már. A hozamgörbe rövidebb végén a kétéves hozam, amely pontosabban jelzi a Fed monetáris politikájának rövid távú hatásait, ez év januárja után újra áttörte az 1 százalékos küszöböt.
Ami a Fed-et illeti, a piac most már 92 százalékos valószínűséget ad a decemberi kamatemelésnek – ez elég komoly fejlemény ahhoz a 40 százalék alatti valószínűséghez, amelyet a választási eredményt követő első órákban figyelhettünk meg. Habár a környezet hosszabb távon megfelelő lehet a magasabb kamatszinteknek Trump elnöksége alatt, a közelmúltban lezajlott, rendkívül gyors piaci folyamatok meglehetősen figyelemreméltóak még a mozgások okainak ismeretében is.
Mivel a fiskális bővítés ára várhatóan a magasabb költségvetési hiány lesz, elképzelhető, hogy a Fed a kamatlábak alacsony szinten tartásával operálna annak érdekében, hogy alacsonyan tartsa a hitelek költségét. Ez a megfontolás még erősödhet is, amennyiben a Fed függetlensége csökkenne a jövőben (az új elnök hatalomra lépése kapcsán egyre többen adnak hangot ilyen irányú aggodalmaiknak). Az elnökjelölt Trumpnak érdekében állt azt hangsúlyozni, hogy az amerikai gazdaság egy túlfújt buborék, ugyanakkor az elnök Trumpnak egyáltalán nem áll érdekében, hogy ezt a buborékot kipukkassza.
Ezen felül Trumpnak a kereskedelem korlátozásával és a bevándorlókkal kapcsolatos megnyilvánulásai sem igazán tekinthetők a gazdaságot élénkítő tényezőknek – de közel sem biztos, az új elnök fontosabbnak tartja ezeket a területeket, mint azt, hogy folytassa a pénzügyi piacokon bizalmat keltő, az együttműködés irányába tett lépéseit.
Michael Boye, Saxo Bank