Megnyílt a londoni Szent István-ház
3 perc olvasásÁprilis utolsó vasárnapján (2008. április 27.) több mint 250 magyar és angol vendég gyűlt össze Nyugat-Londonban, hogy magyar nyelvű szentmisén adjanak hálát a majd egy évig tartó átalakítások után elkészült Szent István-házért. A szentmisét Cserháti Ferenc, a külföldi magyar lelkipásztori szolgálat ellátásával megbízott püspök, Alan Hopes westminsteri segédpüspök, Virágh József angliai magyar főlelkész és a helyi angol plébános celebrálta.
Április utolsó vasárnapján (2008. április 27.) több mint 250 magyar és angol vendég gyűlt össze Nyugat-Londonban, hogy magyar nyelvű szentmisén adjanak hálát a majd egy évig tartó átalakítások után elkészült Szent István-házért. A szentmisét Cserháti Ferenc, a külföldi magyar lelkipásztori szolgálat ellátásával megbízott püspök, Alan Hopes westminsteri segédpüspök, Virágh József angliai magyar főlelkész és a helyi angol plébános celebrálta.
A Szent István Ház tulajdonosa az ARKME (Angliai Római Katolikus Magyarok Egyesülete) 1954-ben alakult. Céljaként a katolikus vallású magyarok vallási, erkölcsi és kulturális életének fejlesztését és a rászorult magyarok szociális segítségnyújtását fogalmazta meg. Közadakozásból, nagy erőfeszítések árán sikerült megvásárolniuk azt a házat, amit Mindszenty bíborosról neveztek el és amely több mint 50 évig szolgált a katolikus magyarságnak.
Miután hazánk belépett az Unióba, a londoni fiatalok számának növekedése és Virágh József főlelkész közösségteremtő munkája hatására az egykori Mindszenty-ház kinőtte kereteit. A közösség szükségét látta, hogy egy új, nagyobb otthon után nézzen az angliai katolikus magyarság számára.
A ház 2007 elején lett az Egyesület tulajdona. Még a belső átalakítási munkálatok megkezdése előtt rendszeresen folytatódtak a magyar nyelvű szentmisék, valamint a Ház számos népszerű közösségformáló programnak ad helyet.
A 290 m2 alapterületű – egykor katolikus iskolaként működő – 2 emeletes épület, nagyobb rendezvényekre kialakított, közel 300 főt befogadni képes földszinti Mindszenty-termével, egyéb társasági összejövetelekre ideális kisebb termeivel nemzeti-kulturális otthonává válhat a londoni magyaroknak. A ház programjai közt filmklubok, irodalmi estek, táncházak ugyanúgy napirenden lesznek, mint a nemzeti ünnepek és magyar nyelvű szentmisék.
Cserháti Ferenc püspök szentbeszédében kiemelte: „Közösségteremtő munkánk óriási feladat. (…) Nekünk egyenként és személyesen kell felelősséget vállalni az angliai magyarságért, és ezen belül egyházi közösségünk jövőjéért. Ezt a közösséget mi formáljuk, mindenekelőtt azáltal hogy részt veszünk ennek a közösségnek az életében, a vasár- és ünnepnapi szentmiséken, a találkozókon és összejöveteleinken, segítünk ezek lebonyolításában, szívesen vállalunk részt mások szolgálatában. (…) A közösséget mindig magunknak kell kialakítanunk egymással összefogva, egymásért felelősséget és áldozatot vállalva".
A szentmisét követően a püspökök ünnepélyesen megáldották és a nemzeti színű szalag átvágásával megnyitották a házat, majd a Szent Erzsébet-kápolna és többi helyiség megáldása következett.
A hivatalos átadás után ünnepi beszédet tartott az angol és a magyar püspök, a korábbi főlelkész, valamint a testvér egyházak és a londoni magyar követség képviselője.
A londoni magyar katolikus közösség honlapján az érdeklődők folyamatosan követni tudják a kinti programokat és eseményeket.
Antal Ottó Péter /Magyar Kurír