Merj életet menteni! Légy te is Hős!
TEVAgy a Hős! névvel egészségügyi felvilágosító kampány indul, hogy Magyarországon 1000-ből ne csak 17 ember tudjon újraéleszteni.
TEVAgy a Hős! névvel egészségügyi felvilágosító kampány indul, hogy Magyarországon 1000-ből ne csak 17 ember tudjon újraéleszteni.
Magyarországon évente 20-25 000 embert, egy kisvárosnak megfelelő lakosságot veszítünk el hirtelen szívhalál következtében, mely a vezető halálozási ok. Ez azt jelenti, hogy naponta 70 ember, azaz óránként 2-3 ember hal meg, mert az emberek zöme hazánkban nem tudja, hogyan kell újraéleszteni a rászorultat. Egy magyar mentőtiszt és egy mentőápoló kifejlesztett egy új módszert, mellyel nagyon könnyen elsajátítható az újraélesztés technikája. A cél az, hogy egy ember se haljon meg addig, míg a szakértő segítség a helyszínre nem érkezik. Csak egy kis hétköznapi bátorság és hőstett kell hozzá.
A TEVAgy a Hős! program kitalálói, Klupács Péter és Mészáros Zalán sok éves szakmai tapasztalatukra alapozva dolgozták ki az újraélesztés sajátos módszerét, melynek lényege, hogy a közhiedelemmel ellentétben a segítségnyújtónak az elsődleges feladata nem az, hogy a mentőket értesítse. A beteg túlélési esélyeit drasztikusan növeli az azonnali szívmasszázs megkezdése, melynek helyes alkalmazásával a legfontosabb érhető el: időt nyerhetünk. Kevesen tudják, hogy a hirtelen szívhalált követően mindössze négy perc van az agyhalál beálltáig, de ha rögtön megkezdjük a szívmasszázst és csak azt követően tárcsázzuk a 104-es segélyhívószámot, a négy perc újra indul, míg fordított esetben, túllépve a négy perces időkorlátot, csökken az esély a maradandó károsodás nélküli túlélésre.
A TEVA Gyógyszergyár Zrt. támogatásával áprilistól országos felvilágosító kampány kezdődött, melynek során minél több emberrel szeretnék megismertetni ezt a negyedóra alatt megtanulható technikát, amellyel akár szüleink, nagyszüleink életét, vagy természetesen bárki másét megmenthetjük. A TEVAgy a Hős! kampány weboldaláról számos további információ is kiderül majd a tényekről, és arról is, hogy miként és hol sajátítható el a módszer. Figyelemfelhívásként pedig bárki megtudhatja egy játékos teszt kitöltése után, milyen szuperhős lenne, így feltehetőleg a Facebookon a közeli hetekben sok ismerősünk számol majd be arról, hogy ő James Bond, a Macskanő, vagy éppen Superman lenne-e voltaképpen. A lényeg persze az, legyünk mi is hősök, merjünk életet menteni!
Edukációs kisfilm: https://www.youtube.com/watch?v=6AQgvjaqmh4&feature=youtu.be