Metamorfózisok
4 perc olvasás
Rendszerváltásoknál minden borul. Egy reggel arra ébredünk, hogy felszabadulásból megszállás, ellenforradalomból forradalom, nemzeti hősökből hazaárulók, szegényekből gazdagok lesznek, vagy éppenséggel fordítva. Ahogy a történészek mondják, ezentúl minden másképp volt.
Rendszerváltásoknál minden borul. Egy reggel arra ébredünk, hogy felszabadulásból megszállás, ellenforradalomból forradalom, nemzeti hősökből hazaárulók, szegényekből gazdagok lesznek, vagy éppenséggel fordítva. Ahogy a történészek mondják, ezentúl minden másképp volt.
Az elnevezések is átalakulnak, városok, utcák, iskolák váltanak nevet, szobrok tűnnek el, helyükbe újak kerülnek. Új arcok, harcok, kudarcok. Még a gyárak nevei is változnak. Például Georghiu Dej Hajógyár. Klement Gottwald Villamosság Üzem. Beloiannisz Híradástechnikai Gyár. Április 4 Gépgyár. November 7 Hőerőmű. Lenin Kohászati Művek. Sztálin Vasmű. December 4 Drótművek. (ki tud valamit e dátumról?).
Van egy különleges létesítményünk, a csepeli gyáróriás, ahol még frappánsabban jelentkeznek a történelem fordulatai, forgószelei. Ha megnézzük a Google-ban, kisebb-nagyobb eltérésekkel így: 1886-1948 Weiss Manfréd Acél- és Fémművek. (államosítás) 1948-1950 WM Acél- és Fémművek (pártállam kialakulása) 1950-1956 Rákosi Mátyás Vas- és Fémművek (forradalom) 1956-1983 Csepel Vas- és Fémművek 1983-1990 (rendszerváltás) Csepel Művek Tröszt. Majd több kisebb üzem. De egy szakasz a történelmi változásokból kimaradt.
Hermann Göring marsall, Hitler általános helyettese nem elégedett meg korlátlan hatalmával, óriási vagyont, műkincseket, aranykészletet halmozott fel és megalakította a németektől megszállt európai országok gyáraiból a Reichwerke Hermann Göring-et, vagyis a Göring Műveket. Terve részeként 1944 májusában Budapestre küldte Kurt Becher SS-Standartenführert (ezredest), hogy szerezze meg a csepeli gyáróriás tulajdonjogát és teljes vagyonát a Göring Műveknek. Ajánlja fel cserébe a gyár zsidó vezetőinek semleges országba való eljuttatását.
Becher a magyarországi német nagykövet, Weesenmayer segítségével kiderítette, hogy a gyárnak három tulajdonosa van. Chorin Ferenc elnök-vezérigazgató, báró Kornfeld Móric és báró Weiss Jenő helyettesei. akik családtagjaikkal a haláltáborok felé útban voltak. Gyors intézkedés és 1944.május 17. aláírták, telekkönyvbe bevezették, közjegyzővel hitelesítették a tulajdonjog átruházását. A három tulajdonost és néhány családtagját repülőgéppel a semleges, biztonságos Portugáliába vitették. A gyáróriásra rákerült a Göring Werke felirat.
Chorin Ferenc a történésekről levelet írt Horthy Miklós kormányzónk. Ebből idézek néhány sort.
A megállapodás, amelyet sikerült megkötnünk, egy gentlemen's agreement formájában köttetett meg, s meggyőződésem, hogy Becher ezredes ilyen szellemben fogja végrehajtani. Hangsúlyozni kívánom, hogy nem a kormányzat intézkedései által okozott elkeseredés szülte elhatározásunkat, hanem a helyzet mérlegelése. Minden jövő eshetőségére biztosítottuk a gyár tulajdonát a munka folytonosságának biztosítására. Igaz, hogy mindezekkel szemben családunk egy része visszanyerte szabadságát, de a múlt évtizedek alatt végzett munkájával ennyit talán kiérdemelt. Maradtam még egyszer ismételve hálás köszönetemet főméltóságú uram, őszinte tisztelő szolgája: Chorin Ferenc."
Summa summarum ez maradt ki a gyáróriás nevének átváltozásai közül.
(Az íráshoz felhasználtam dr.Pásthy Imre jogtanácsos hagyatékában talált napló bejegyzéseit, a hozzátartozók engedélyével.)
Láng Róbert