Munkácsy Varsóban
3 perc olvasás
Aki megengedhet magának egy külföldi utazást, többnyire Horvátország tengerpartjára igyekszik. Ha vastag a pénztárcája, akkor Madeira, vagy Kanári-szigetek. Ám ha a pénz nem számít, világ körüli utazást is tehet, akár egy éven át, luxushajóval.
Aki megengedhet magának egy külföldi utazást, többnyire Horvátország tengerpartjára igyekszik. Ha vastag a pénztárcája, akkor Madeira, vagy Kanári-szigetek. Ám ha a pénz nem számít, világ körüli utazást is tehet, akár egy éven át, luxushajóval.
Az idegenforgalmi statisztikák szerint a külföldre utazó honfitársaink tíz százaléka nagyvárost választ úti célul. Elsősorban Róma, Bécs, Berlin, Párizs, London jöhet szóba. Varsó, 1596 óta a lengyel főváros, a legkevésbé. Pedig látnivaló ott is akad bőven. Amikor először jártam Varsóban, a főutakat kivéve úgy nézett ki, mint egy nagy falu. Ma úgy, mint egy európai Manhattan.
Okvetlen megnézendő a Nemzeti Múzeum (Muzeum Narodowe) képtára. Amely kiállja a próbát Európa hasonló intézményeivel. Hála Poniatowski Szaniszló király művészetszeretetének, a Lazienki család gyűjtő szenvedélyének, Katharina Radziwill hercegnő hiúságának és Krasicki püspök műveltségének. A valaha volt tulajdonukból áll össze a régi képtár anyaga.
Megcsodálhatjuk az olasz, francia, holland és német művészek festményeit a XIV. századtól a XVIII. századig, a többi között Rembrandt, Botticelli, Tintoretto, id. Lucas Cranach, Canaletto alkotásait. Továbbá a XIX. századi lengyel impresszionisták és más európai művészek remekeit. Közük található Munkácsy Mihály Tájkép fasor c. telitalálata, az egyik jellegzetes Munkácsy tájkép. Világhírű művészünk ritkán festett tájképet, ez a legszebb közöttük.
Ne hagyjuk ki a legnagyobb lengyel festőművész, Jan Matejko történelmi tárgyú, köztük magyar vonatkozású műveit sem. Kettőt említek meg. Báthory István lengyel király és erdélyi fejedelem a pszkovi csata előtt. Miksa német-római császár, I. Zsigmond lengyel király és II. Ulászló (Dobzse László) magyar király találkozása Bécsben. (Ne feledjük azokat a történelmi időket, amikor Magyarország és Lengyelország, a két állam perszonális unió formájában közös korona alá tartozott.)
A múzeum állományának részét képezik még a világhírű kopt gyűjtemény, sziléziai mesterek kiemelkedő szépségű fa-és kőszobrai, valamint egy középkori kézműipari gyűjtemény. A legnagyobb lengyelországi éremgyűjteményt a Numizmatikai Szobában őrzik. Vannak itt unikális ókori görög és római veretek. Különösen érdekes a Középkori Művészetek Galériája – itt látható a wroclawi, úgynevezett Gyönyörű Madonna fából faragott szobra, vagy a Szent Barbara szárnyas oltár, a középkori szobrászat műremekei.
Varsói látogatásunkat fejezzük be egy Visztula-parti sétával. Vetekszik Párizs Szajna-parti látványával.
Láng Róbert