Múzeum+ a Magyar Nemzeti Galériában
Az idei év első január 19-ei múzeum+ estjének a témája a Babona, vagyis mindaz, amiben nem akarunk hinni, ám mégis hiszünk benne, vagy éppen az, amiben hinnénk, de mégsem hiszünk, mert azt gondoljuk: babona.
Az idei év első január 19-ei múzeum+ estjének a témája a Babona, vagyis mindaz, amiben nem akarunk hinni, ám mégis hiszünk benne, vagy éppen az, amiben hinnénk, de mégsem hiszünk, mert azt gondoljuk: babona.
Németh István művészettörténész Boszorkányok márpedig nincsenek címmel kalauzolja az érdeklődőket a Szépművészeti Múzeum remekművei között, Vázsonyi János pedig szaxofon-improvizációkkal vezeti a látogatókat 19. századi gyűjteményben. Az évindító Múzeum+ esten Szirtes Edina Mókus koncertjével és forralt bor kóstolóval is várják az érdeklődőket. Az igazán babonásak pedig a workshopban szerencsehozó amulettet készíthetnek! A múzeum+ esten az Árny a Kövön. Ország Lili művészete című új időszaki kiállítás is látogatható.
Vendég tárlatvezetők
18.15 VÁZSONYI János – szaxofon-improvizációk a 19. századi gyűjtemény remekműveire
I. emelet, 19. századi gyűjtemény
19.30 NÉMETH István művészettörténész – Boszorkányok márpedig nincsenek című előadás
II. emelet, Remekművek a Szépművészeti Múzeumból
Séták a gyűjteményben
18.45 és 21.00 A világ mágikus szemlélete – Cser Judit tárlatvezetése a Remekművek a Szépművészeti Múzeumból című kiállításban
II. emelet, Remekművek a Szépművészeti Múzeumból
19.15 és 20.30 Elhitted?! – Tévhitek, hiedelmek és a vallás. – Földváry Piroska tárlatvezetése a Templomok ékességei című kiállításban
földszint, Információs pult
19.30 Fears and Paintings – Devotion, Superstition, and Popular Beliefs in European and Hungarian Art – Guided tour in English with Ágnes Mertus in the permanent collections
földszint, Információs pult
18.00-19.00 Élő Múzeumcafé Beszélgetés
Régi/új magyar rajzművészet – Gombosi György grafikai gyűjteményéről és a grafikagyűjtésről
Gombosi György (1904-1945) a 20. századi művészettörténet-írás egyik legjelentősebb alakja, elsősorban a középkori és a reneszánsz itáliai művészet szakértője volt, aki ugyanakkor tervszerűen gyűjtötte hazai kortársai rajzművészeti alkotásait. Gyűjteményét, amely a századfordulótól kezdve a második világháborúig terjedő időszak csaknem valamennyi jelentősebb magyar művészének a munkáiból áll, 2016-ban vásárolta meg családjától a Nemzeti Galéria. Az ebből rendezett Rippl-Rónaitól Vajdáig című, március 19-ig látható kiállítás kapcsán a gyűjtőről, gyűjteményéről, és általában a grafika műfajáról kérdezzük vendégeinket.
A beszélgetés résztvevői:
Zsákovics Ferenc művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztályának főmuzeológusa, a kiállítás kurátora,
Szepesvári Ildikó, a Magyar Nemzeti Galéria restaurátora és
Marsó Diana művészettörténész, az Arte Galéria tulajdonos-vezetője.
Moderátor: Martos Gábor, az Élő MúzeumCafé-beszélgetések szerkesztője.
I. emelet, Barokk-terem
19.00 Előadás
Amuletteket titkai – Bartos Zoltán, a Szépművészeti Múzeum egyiptológusának előadása
20.00 Koncert
Szirtes Edina Mókus looper koncertje
A fergeteges humorú kecskeméti lányt (jelentős) korkedvezménnyel vették fel a szegedi konzervatóriumba, és lévén a legkisebb, a többiek anyáskodásának köszönheti azt a nevét, amit (lassan) világszerte ismernek. Hegedűművész diplomájával évek óta szinte le sem jön a színpadról, szenzációsan énekel – lényegében lényegtelen, hogy mit. Emlékei szerint hétévesen komponálta az első mesejáték muzsikát, és másodikos gimnazista volt, amikor kirúgták a Ki Mit Tud?-ból, mert nem hitték el, hogy a választott József Attila-vershez ő írta a zenét.
Ezen az estén a „Ki visz át" című looper koncert egy változatát hallhatják a vendégek.
18.00-21.30 WORKSHOP
Eredjünk a fekete macska nyomába! Szerencsehozó amulettek készítése drótból, papírból, textilből.
Zene egész este: Savages Y Suefo/Noir York
Borkóstoló Forralt bor
Teaház Big Ben
2017. január 19. 18:00-22:00
Múzeum+
Magyar Nemzeti Galéria
Lantai József