NEMZETI KÁVÉHÁZ KONZERVATÍVOKNAK
3 perc olvasásA Magyarok Házának tövében, a Semmelweis utcában május 30-án nyitotta meg Novák Tamás vállalkozó a szakma hiánypótló létesítményét, a Nemzeti Kávéházat. Az épület egyébként 1945-ig Nemzeti Casinóként szolgált, utána lett a Szovjet Kultúra Háza.
A Magyarok Házának tövében, a Semmelweis utcában május 30-án nyitotta meg Novák Tamás vállalkozó a szakma hiánypótló létesítményét, a Nemzeti Kávéházat. Az épület egyébként 1945-ig Nemzeti Casinóként szolgált, utána lett a Szovjet Kultúra Háza.
Régi álmát váltotta valóra, hogy legyen egy hely, ahol a vendéget a nemzet szimbólumai veszik körül, ahol a magyaros jelleg nemcsak jelkép, hanem a saját igaz meggyőződéseinek tere. Kényelmes foteljei alkalmasak legyenek baráti csevegésre, közéleti pletykálkodásra, és a betérő jobbára elfeledett süteményeket rendelhet: Sarokházat, Rigó Jancsit, Dobos-tortát vagy minyont a kávéja mellé – másodosztályú árakon. Az italok kétharmada szintén hungarikum: a Kárpát-medence területéről származó borok, pálinkák, likőrök, gyümölcslevek, jégkrémek. Kumiszt egyelőre nem terveznek.
A kávéház alsó, 12 négyzetméteres szintjén a 19-20. század fordulóját idéző, igényes szecessziós asztalos- és festészeti munkákat, fafaragásokat, tükröket, hozzá stílusos kandelábereket tervezett Novák Tamás. Álmait erdélyi mesteremberek, pingálók (Csog Ferenc, Pócs Márton, Szabó Ferenc) és a kőszegi Várkonyi Botond kovácsmester vitelezték ki – kiváló minőségben. A központi asztalt díszítő, aranyozott Szent Korona hímzését régi fonalakból egy idős asszony, Edit néni végezte.
A felső szint szintén kibérelhető, a modern konferenciák minden műszaki eszközével és sakkasztallal, hogy akár szimultán mérkőzést is játszhassanak a nemzetközi vagy a hazai mesterek. Itt tartják majd a 70 éves Magyarok Világszövetségének VII. kongresszusát. Rendeznek továbbá sajtótájékoztatókat, könyv- és lemezbemutatókat, előadásokat, színészek és képzőművészek bemutatkozását. Okos terv, mert a magukat peremre szorultaknak érzők lehetőséget kapnak a társas együttlétre, politikai nézeteik kifejtésére. A hangszórók az 1920-as, 30-as évek slágereit és a ma is népszerű számokat sugározzák, remélve, hogy a hallgatók is együtt dúdolják az ismert dallamokat.
A Nemzeti Kávéház bizonyára sikeres történet lesz a külföldi magyarok körében is.
Dobi Ildikó