NUDELMAN-GYŰJTEMÉNY kiállítása a Kieselbech Galériában
Az 1945 utáni magyar festészet páratlan szinvonalú, egyéni szemléletű olvasata jelenik Nudelman László gyűjteményében. A kollekció gerincét Barcsay Jenő, Bálint Endre, Korniss Dezső és Vajda Lajos képei alkotják, mindegyiküknél az életmű legjelentősebb fejezeteit főművek sora reprezentálja. E gondosan összeválogatottott műtárgyegyüttest többek között Vajda Júlia, Ország Lili és Kondor Béla remekművei egészítik ki, valamint egy kiváló kvalitású válogatás a kortárs magyar festészet világából, Ilona Keserü Ilona, Tót Endre, Nádler István, Konkoly Gyula, Fajó János, Csernus Tibor és Lakner László alkotásaival. Ezt mutatja be a Kieselbach Galéria most megnyílt kiállításán.
Az 1945 utáni magyar festészet páratlan szinvonalú, egyéni szemléletű olvasata jelenik Nudelman László gyűjteményében. A kollekció gerincét Barcsay Jenő, Bálint Endre, Korniss Dezső és Vajda Lajos képei alkotják, mindegyiküknél az életmű legjelentősebb fejezeteit főművek sora reprezentálja. E gondosan összeválogatottott műtárgyegyüttest többek között Vajda Júlia, Ország Lili és Kondor Béla remekművei egészítik ki, valamint egy kiváló kvalitású válogatás a kortárs magyar festészet világából, Ilona Keserü Ilona, Tót Endre, Nádler István, Konkoly Gyula, Fajó János, Csernus Tibor és Lakner László alkotásaival. Ezt mutatja be a Kieselbach Galéria most megnyílt kiállításán.
A galéria tulajdonosa Kiselbach Tamás személyesen ajánlotta a megnyitó sajtótájékoztatón a műkedvelők figyelmébe a kiállítást az alábbi szavakkal:
Végre! Közel két évtizeden át próbáltam rábeszélni régi barátomat, Nudelman Lászlót, hogy mutassa meg egyben, a maga lenyűgöző teljességében képzőművészeti gyűjteményét a közönségnek. Most végre eljött az idő! Nyugodtan mondhatom, egyedülálló élményben lesz része a kiállítás látogatóinak.
„Nagyon közel érzem magamhoz ezt a kollekciót. Mindig azt gondoltam: úgy kell gyűjteni, ahogy László teszi. Kompromisszumok nélkül, a legjobb művészekre és a legjobb művekre koncentrálva. Az ilyen gyűjtő – ha megtalálta a megszerezni vágyott művet – többé nem az árra, nem a befektetett energiára, nem a beáldozandó cseretárgyak értékére koncentrál. Nem jut eszébe, hogy "megéri-e", hanem meghozza akár az irracionális áldozatokat is, hogy összeálljon az a kép, melyet korábban megálmodott. Így működtem én is. László másik fontos erénye a választani tudás képessége. Hogy a jó művek között rá tud mutatni a valódi remekműre, arra az alkotásra, amely felragyog, ha a gyűjtemény már meglévő darabjai közé kerül. Ha kellett éveken, évtizedeken keresztül várt a pontosan kiválasztott alkotásokra, nem hozott kompromisszumot, hogy "törmelékekkel" helyettesítse a gyűjteményt építő tömböket. Otthonosan érzem magam ebben a szemléletben, és örülök, hogy eredményét, ezt a nagyon kevesek által ismert kollekciót, most egy kiállítás segítségével a nagyközönséggel is megoszthatom."
A gyűjtemény létrehozója és tulajdonosa Nudelman László. Nudelman László (1954 – ) gyűjtő, műkereskedő alig múlt kilenc éves, mikor gyűjteni kezdett. Egy rövid, a bélyegek világába tett kitérő után rátalált sok évtizedes, máig tartó szenvedélyére, a numizmatikára. Az elkövetkező évtizedek alatt elsősorban az Árpád-házi pénzekre és garasokra koncentrált, egyedülálló kollekcióját végül 1989-ben a Magyar Nemzeti Bank vásárolta meg. Közben nem csupán e területnek lett nemzetközi szinten elismert szakértője és kereskedője, de az iparművészet csaknem teljes vertikumában is nevet szerzett magának. Idővel természetesen jelentős gyűjteményt állított össze ebben a műfajban is. A kilencvenes években páratlan gazdagságú 1848-49-es, a magyar szabadságharc tárgyi kultúráját felölelő műtárgyanyagot gyűjtött össze, melyet egy legendássá vált árverésen értékesített 1998-ban. Festményeket a hetvenes évek közepe óta vásárol. A kezdeti lépesek után hamar megfogalmazódott benne az a gyűjtői hitvallás, melyet a mai napig követ: a legjobb művekre koncentrálni, a kedvenc alkotók festményeiből szisztematikusan, a teljes életművet átfogva válogatni, s végül türelemmel kivárni, míg lehetőség nyílik a kiválasztott főművek megszerzésére. Az 1945 utáni Magyarország legjelentősebb gyűjtői, többek között Kolozsváry Ernő, Rácz István és Dévényi Iván inspirálták, de saját útja egyik mintaadó kollekciót sem követi. A vezérfonalat Barcsay Jenő, Bálint Endre, Korniss Dezső és Vajda Lajos válogatott remekművei jelölik ki, ehhez csatlakozik egy gazdag együttes a kortárs magyar képzőművészet világából.
A sajtótájékoztatónak az adott a kiállítás megnyitása mellett aktualitást, hogy most készült el és nyílt meg a Kieselbach Galéria bővítésének második üteme.A Nudelman-gyűjtemény bemutatása azt is jelzi, hogy újabb, jelentős állomásához ért a Kieselbach Galéria két évvel ezelőtt elindított bővítése és modernizálása. A kiállítóhely jelentős mértékben, öt új teremmel bővült: tagolása, a terek szervezése és kialakítása új minőséget teremt a magyar magángalériák történetében. A Nudelman-gyűjtemény – gazdagsága, magas szinvonala és változatos műtárgyanyaga révén – tökéletesen alkalmas arra, hogy kiállítása kapcsán a galéria új lehetőségeit bemutassuk. A reprezentatív, jelentős alapterületű nagyteremben a monumentális méretű, fokozott vizuális erővel rendelkező, dekoratív művek kapnak helyet, melyek a hatalmas, szinte a teljes magasságban megnyíló ablakok, a fehér falak és az akadálytalanul beáradó, természetes fény révén magukra vonják az utcán közlekedők figyelmét. A gyűjtemény jelentős fejezete, Barcsay, Bálint vagy éppen Vajda alkotásai inkább kisebb, bensőséges terekben nyílnak meg igazán: e csendes, titkokat rejtő szobák intimitása tökéletes érzelmi hátteret ad e művek elmélyült befogadásához. A nagy és a kisebb terek jól kigondolt összefűzése, a nagyvonalú áramlásra és a tudatos megtorpanásra egyaránt módot adó alaprajz, a fehér és mélyszürke falak váltakozása, a drámai hatásokra és lágy átmenetekre is képes világítás mind egy célt szolgál: a magyar festészet egy eddig nem látott minőségben, a legmagasabb nemzetközi színvonalon kerüljön bemutatásra.
Szintén a sajtótéjékoztatón került bejelntésre, hogy a Kieselbach Galéria decemberben két év kihagyása után ismét árverést tart, de ez alkalommal az aukció a nemzetközi műtárgypiacon régóta elterjedt, angolszász tradíción alapuló becsáras szisztéma szerint zajlik majd. A Kieselbach Galéria már korábban is alkalmazta ezt a módszert, 2009. óta a Bátor Tábor Alapítvány javára rendezett jótékonységi kortrás aukciói ebben a rendszerben kerültek lebonyolításra.
Kieselbach Tamás szerint a válság közben folyamatosan átalakuló műtárgypiac számára nagyon fontos impulzus a sokkal átláthatóbb angolszász rendszer bevezetése, melyről már 2009-ben az alábbiak jelentek meg a Világgazdaság című újságban:…"A tervek szerint a Kieselbach következő árverése …. újítást fog hozni abból a szempontból, hogy bevezetik a külföldi gyakorlatban jól bevált becsár-rendszert. Ennek lényege, hogy a katalógusban nem a kikiáltási érték szerepel, hanem egy értéksáv, a licit pedig rendszerint az alsó sávhatár felénél indul. A tulajdonos rendszerint ennél magasabb limitárat határoz meg, és annak eléréséig az aukciósház tartja az ajánlatokat – tehát átláthatóbbá válik az aukció lefolyása és eredménye. Mind a becsérték, mind a limitáras licitkövetés meghonosításával próbálkoztak már hazai aukciósházak, de kevés sikerrel. Kieselbach Tamás szerint az új rendszer bevezetésének két feltétele van: egyrészt meg kell változnia a jelenlegi negatív piaci hangulatnak mind idehaza, mind világszinten; másfelől pedig a hazai gyűjtői, vásárlói közönséget fel kell készíteni arra, mit jelent a gyakorlatban a becsérték-rendszer. …"
2008-ban a világ megváltozott több területen is, így a műkereskedelem világában is. Erre reagálva egy tudatos stratégia formálódott meg Kieselbach Tamásban, melyet azóta lépésről-lépésre követ. A kiinduló pont az az egyszerű tény, hogy a dolgok nem folytathatók úgy, ahogy korábban mentek, a magyar művészet jelentősége, nemzetközi megbecsülése csak tudatos építkezéssel, az eddigieknél több és hatékonyabb munkával emelhető magasabb szintre. A Galéria a maga eszközeit folyamatosan mozgósítja e cél érdekében: most éppen a három hétig nyitva tartó Nudelman-gyűjtemény kiállításának megrendezésével, és tovább folytatódik a hiánypótló, egyedi szemléletű és különleges kivitelű művészeti és történelmi témájú könyvek kiadása.