NYARALÁS AUTÓVAL: MIRE FIGYELJÜNK? — Tippek a biztonságos közlekedéshez az Arval flottakezelő szakértőitől
5 perc olvasásSzámos vállalatnál a céges autó a béren kívüli juttatások közé tartozik, így nemcsak munkaügyben, hanem magáncélra is használják a dolgozók. Különösen igaz ez a nyári szabadságok idején, amikor a munkatársak a rendszeresen szervizelt, karbantartott céges járművekkel biztonságosabbnak érzik az elindulást. A hőség, a túlzsúfolt utak és az ezekből adódó ingerlékenység és romló koncentrációs képesség azonban fokozzák a balesetveszélyt. Az Arval flottakezelő szerint néhány alapvető óvintézkedéssel elkerülhetők a veszélyes helyzetek, de a felelős autóvezetés alapja, hogy a sofőrök tisztában legyenek autójuk tulajdonságaival és saját képességeikkel.
Augusztus hagyományosan nyaralószezon Magyarországon, így csütörtökön és pénteken zsúfolásig megtelnek a városokból kivezető utak. Ilyenkor megnő a balesetek esélye is, mert az autóvezetők koncentrációs képességére negatívan hat a hőség, ráadásul a tömeg miatt könnyebben válnak türelmetlenné. Az Arval szakértői szerint a biztonságos utazás alapvető feltételei közé tartozik a rendszeresen szervizelt, jó állapotban lévő jármű mellett a megfelelő sofőri attitűd és az autó tulajdonságainak ismerete. „Fontos számunkra a járművezetők biztonsága, melyet az ügyfeleink igényeire szabott vezetéstechnikai tréninggel is szeretnénk elősegíteni, ahol a résztvevők elsajátíthatják a szélsőséges helyzetek kezelésének alapjait, valamint megtanulhatják, hogyan csökkenthetik az autó használatából fakadó környezeti terhelést” – mondja Kovách Kristóf, az Arval értékesítési igazgatója. „Vannak azonban olyan általános érvényű tanácsok, amelyeket mindenkinek érdemes megfogadni, akár céges, akár saját autóval indul útnak.”
Készítsük fel a járművet az útra!
1. Ha a kötelező szerviz a nyaralás idejére esik, hozzuk előre, és nézessük át a kocsit, mielőtt útnak indulunk. Ezzel elkerülhetjük a garanciavesztést is.
2. Mielőtt elindulunk, ellenőrizzük a futómű műszaki állapotát, mert a túl puha vagy kopott gumival hosszabb lehet a fékút. A nyári záporok után csúszósak lehetnek az utak, a nagy melegben pedig könnyebben kaphatunk defektet. Szintén fontos a keréknyomás ellenőrzése, amelynek során a pótkerékről sem szabad megfeledkezni. Ne hagyjuk otthon az emelőt, a kerékkulcsokat és a kerékőrt sem.
3. Ne feledkezzünk meg a hűtőfolyadék, a motorolaj és az ablakmosó folyadék utánpótlástól sem, utazás előtt mindig ellenőrizzük a folyadékszinteket.
4. Fontos, hogy a jármű minden biztonsági kelléke (elsősegély csomag, láthatósági mellény) a helyén legyen, és a világító, fényjelző berendezések is megfelelően működjenek.
5. Tisztítsuk ki a légkondicionálót, illetve gondoskodjunk az ablakok megfelelő árnyékolásáról.
6. Ne hagyjuk otthon az utazáshoz nélkülözhetetlen dokumentumok egyikét sem: indulás előtt bizonyosodjunk meg róla, hogy nálunk van a jogosítványunk, az autó forgalmi és érvényes műszaki engedélye, a biztosítási zöldkártya, valamint a nemzetközi baleseti bejelentőlap. Legyenek nálunk a segítség esetén hívható assistance telefonszámok is.
Tervezzünk előre, hogy megóvjuk magunkat a melegtől és a felesleges stressztől!
7. Előre tervezzük meg az utazást, így elkerülhetjük az időveszteséget és a felesleges stresszt. Fontos, hogy ismerjük az utunk során érintett országok szabályait, különös tekintettel a sebességhatárokra és az útdíjakra. A fontos tudnivalók általában az adott ország magyar konzulátusának holnapján elérhetők.
8. Gondoljuk át előre, mikor mennyit tankolunk, és ha van üzemagyagkártyánk, figyeljünk annak limitjeire.
9. Legyen a kocsiban napszemüveg, de ne túl sötét üvegű, hogy mindig lássuk a műszerfalat.
10. Mindig legyen az autóban legalább 3-4 üveg szénsavmentes ásványvíz, ami jól jöhet a dugóban, kézmosáshoz, vagy ha lerobbanna a kocsink; de végső esetben a hűtővíz minimális pótlására is alkalmas. Vezetés közben ugyanakkor mindig ügyeljünk a folyamatos folyadékbevitelre.
11. Ne hajtsuk túl magunkat, néhány óránkként tartsunk pihenőt, és ha lehet, váltsuk egymást a volán mögött. Éjszakai utazás esetén jó, ha van valaki, aki a sofőr mellett ébren marad, és fel tudja hívni a figyelmét, ha esetleg a fáradtság jeleit észleli rajta. A vezető általában nem érzékeli, ha elalvás közeli állapotba kerül.
12. Tartsunk hosszabb követési távolságot, mert a nagy melegben fáradékonyabbak, figyelmetlenebbek vagyunk, és csökken a reakcióidőnk.
Készüljünk fel a váratlan helyzetekre!
13. Még kis értékű tárgyat, például napszemüveget se hagyjunk látható helyen az autóban.
14. A nyaraláskor vigyük magunkkal az autó pótkulcsát, és tartsuk külön az eredetitől arra az esetre, ha az elromlik, vagy ha elveszítjük a strandon, esetleg ha véletlenül bezárnánk autóba. Értékeinket, így a kulcsot sem szabad soha őrizetlenül hagyni.
15. Ha van a kocsiban rablásgátló, vigyük magunkkal a védelmi eszköz kiiktatásához szükséges „kulcsot” is. Ha a jármű nem indul, a kulccsal kikapcsolhatjuk a védelmi eszközt.
16. Ha pedig balesetet szenvedünk, esetleg feltörik az autót, mindenképpen hívjuk a rendőrséget, ha pedig céges autóval indultunk útnak, rögtön tájékoztassuk flottakezelőnk ügyfélszolgálatát is.