Október 15-ig ismét versenybe lehet szállni az Energy Globe Magyarország díjakért
4 perc olvasásAz immáron második alkalommal megvalósuló Energy Globe Magyarország díj a fenntarthatóság és az energiahatékonyság egyik legrangosabb nemzetközi eseményének hazai fordulója. Az E.ON által támogatott díj célja, hogy a leginnovatívabb hazai fenntarthatósági kezdeményezéseknek nyilvánosságot és elismerést biztosítson, és hozzájáruljon a környezet- és energiatudatos szemlélet népszerűsítéséhez.
Irány a jövő.
Elindult a nevezés, idén már építészek, startupok és magánszemélyek is megmutathatják, ők mit tesznek az élhetőbb jövőért. Tavaly vállalati, önkormányzati és a fiatalok szemléletváltásáért dolgozó projektekkel lehetett nevezni, idén azonban további 3 kategóriával bővül a pályázat, így még színesebb lesz a paletta. Mostantól energiahatékony, környezetkímélő épületekkel is lehet versenyezni, és olyan magánszemélyek pályázatát is várják, akik a háztartásukban, tágabb közösségükben környezet- vagy energiatudatos változást hozó kezdeményezést indítottak el. Sőt, olyan csapatok is jelentkezhetnek, akiknek az energiához, fenntarthatósághoz kapcsolódó innovatív ötletéből már létezik egy bemutatható prototípus, mintapéldány, de a piacra lépéshez szeretnének szakmai és anyagi támogatást kapni.
Pályázni 2017. október 15-ig lehet a díj weboldalán, egy egyszerű nevezési űrlap kitöltésével. A beküldött nevezéseket először az energetika, klímaváltozás és innováció terén elismert szakértőkből, valamint közéleti személyiségekből álló zsűri értékeli, azt azonban, hogy a bíráló bizottság által kiválasztott döntős pályázatok közül ki legyen a győztes az egyes kategóriákban, a közönség döntheti el online szavazással.
A kategórianyertesek a fenntarthatósághoz, energiahatékonysághoz, az okos otthonokhoz és az innovációhoz vagy a projektekhez kapcsolódó díjakat vehetnek át. A verseny fődíját, egy 100% elektromos Nissan LEAF-et a zsűri által kiválasztott legjobb pályázó viheti haza.
A startupokat, fiatal vállalkozókat, egyetemi csapatokat célzó Ötlet kategóriában kizárólag a szakmai zsűri döntése alapján hirdetnek nyertest, ők részt vehetnek a düsseldorfi székhelyű a:gile accelerator launchpad tréningjén. Ha itt jól szerepel a csapat, továbbjuthat az akcelerációs szakaszba is, amely egy 22.000 eurós támogatással járó, 3 hónapos, düsseldorfi üzletfejlesztési program. Így a győztes nemcsak szakmai mentorok irányításával fejlesztheti tovább vállalkozását, hanem belépőt nyerhet a nyugat-európai piacra is.
A nyerteseket 2018 tavaszán, ünnepélyes díjátadó keretében hirdetik ki. A Bíráló Bizottság elnöke idén is Ürge-Vorsatz Diána, Nobel-díjas klímakutató, egyben a Közép-Európai Egyetem éghajlati és fenntartható energiapolitikai kutatóközpontjának vezetője. „Nagy öröm számomra, hogy idén még több, a jövő és a fenntarthatóság iránt lelkesedő szakembert tudunk megszólítani az új kategóriák elindításával. Ez a díj kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy ráirányítsuk a figyelmet a jövőbe mutató kezdeményezésekre az új megoldásokra fogékony nagyközönség vagy akár a befektetők körében.” – hangsúlyozta a zsűri elnöke.
Ebben az évben csatlakozott új zsűritagként D. Tóth Kriszta, a WMN fő-szerkesztője és az UNICEF nagykövete; Böszörményi-Nagy Gergely, a Brain Bar Budapest megalapítója és a Design Terminál vezetője, valamint Patrick Nanniga, a düsseldorfi székhelyű a:gile accelerator társalapítója és ügyvezető igazgatója is. Mellettük, ahogy tavaly is, olyan szakértők erősítik a bizottságot, mint ifj. Chikán Attila, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért elnöke; Salgó István, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) tiszteletbeli elnöke; dr. Grabner Péter, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal energetikáért felelős elnökhelyettese; valamint Matthias Schmuderer, a nemzetközi Energy Globe Award által delegált energetikai szakértő.
„Azokat szeretnénk díjazni az Energy Globe programban, akik a jövőt építik. Az energetika és a fenntarthatóság most az egyik legizgalmasabb területe az innovációnak. Az új kategóriákkal szeretnénk nyilvánosságot adni a legjobb hazai kezdeményezéseknek, és megmutatni a szélesebb közönségnek, hogyan lehet tenni az energia- és környezettudatos jövőért már ma.” – mondta Jamniczky Zsolt, a zsűri tagja, az E.ON Hungária igazgatósági tagja.
A verseny újonnan érkezett zsűritagja, D. Tóth Kriszta és Jamniczky Zsolt egy „Fordított Elviszlek magammal” kiadásban beszélgetett az energiatudatos életről, a fenntartható jövőről és az Energy Globe Magyarország díjról.
https://www.youtube.com/watch?v=RRvjJJdxHQ8
További információ:
Lantai József