EuroAstra

Orient – zenés színház két részben

2015. május 28-án, (csütörtök) 18 órakor ORIENT, a Művészetek Háza Gödöllő és a Békéscsabai Jókai Színház közös produkciója Budapesten a Nemzeti Színházban. Az előadásban közreműködik a Britain's Got Talent-ből ismert Fricska Táncegyüttes mellett a Talamba Ütőegyüttes és a Cimbaliband, valamint Gubik Petra és Szomor György.

 

2015. május 28-án, (csütörtök) 18 órakor ORIENT, a Művészetek Háza Gödöllő és a Békéscsabai Jókai Színház közös produkciója Budapesten a Nemzeti Színházban. Az előadásban közreműködik a Britain's Got Talent-ből ismert Fricska Táncegyüttes mellett a Talamba Ütőegyüttes és a Cimbaliband, valamint Gubik Petra és Szomor György.

 

Egy színházi előadás a menekülthullám és az egész Európát felbolydító indulatok kapcsán, egymás kultúrájának megismerésére, elfogadására történő figyelemfelhívásként. Megerősítő üzenet Európa felé, hogy a magyar nép elfogadó, befogadó, saját és mások kultúráját tiszteletben tartó nemzet. Nézhetjük két ember történeteként, nézhetjük valamennyiünk közös történelmi emlékeként! Egy koncert, egy tánc-show, egy nonverbális színházi előadás.

Híd kelet és nyugat között! Zenés színház, az elfogadás és együttélés gálája.

 

Egymás megismerése, egymás kultúrájának elfogadása nélkül élhetetlenné válik világunk,

újból és újból ledőlnek a sziszifuszi munkával épült erkölcsi, szellemi és kulturális hidak. Az

előadás üzenet Európának, mi magyarok így, történelmi emlékezettel is végiggondoljuk az

elfogadás, a megismerés, az együttélés alapkérdéseit.

 

Az Orientre szállt át a Fricska a Britain's Got Talentből, és most bemutatkoznak a Nemzeti Színházban. Bombaként robbant a hír, hogy a Fricska Táncegyüttes továbbjutott a világ egyik legnagyobb tehetségkutatójában a Britain's Got Talentben. (lásd: https://www.youtube.com/watch?v=vxwAvxMLXyU) A népszerű táncegyüttes mostanában Békéscsabán látható és folyamatosan színpadon vannak.

 

Az Orient című zenés színházi előadást viszik a hátukon jelenleg a Jókai Színházban.

Az Orientben is fellelhetők azok a táncelemek, amelyeket a londoni színpadon bemutattak, és az előadás közben a közönség reakciója is ugyanaz: ováció! A színház Orient trailer-ében is megcsodálhatóak. (lásd: https://www.youtube.com/watch?v=mECXahVGPBY)

 

Az Orient című zenés színházi előadás ősbemutatója és egyben világpremiere 2014. december közepén volt Gödöllőn, május 8-ától látható a Békéscsabai Jókai Színházban.

A darabban Párizsból egy férfi (Szomor György/Vasvári Csaba), Isztambulból pedig egy nő (Gubik Petra/Gábor Anita) indul el egymás felé, az utazás során a zene és a tánc eszköztáraival mesélik el történetüket. Az előadásban végigkövetik a Párizst és Isztambult összekötő Orient expressz útját, több művészeti stílust, zenei megoldást, kultúra keveredést megjelenítve, a történet egy nagy utazás. A zimonyi híd 1914-es felrobbantásával az expressz nem közlekedett tovább, lehetetlenné téve a találkozást, szétszakítva az egymás felé tartó nőt és férfit. A művet az I. világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából állították színpadra.

 

A Orient-show egy nagy utazás, virtuóz zenében, táncban, dalban elmesélve. Európai népek zenei- és tánckultúráját felvillantó könnyed utazás, de sokkal több is annál, hisz Zimonynál mégiscsak ledőlt a híd tizennégyben, és a háború is kitört, az Orient expressz nem közlekedett tovább. Vajon miért dőlnek le a hidak, vajon még meddig törnek ki a háborúk – kérdezi a rendező két rövid felvonásban, a színház teljes eszköztárának hadba hívásával, briliáns zenészekkel, táncosokkal, látványos képekben elgondolkodva erről.

 

Tizenöt perces álló taps és ováció fogadta a produkciót a bemutató után. A nagyszabású zenés táncos színházi showban közreműködik a Talamba Ütőegyüttes, a Cimbaliband, a Fricska Táncegyüttes, Gubik Petra, Szomor György és a Békéscsabai Jókai Színház három táncosa, Farkas Boglárka, Litauszki Enikő és Török Tünde.

 

Fekete Péter nem hazudtolta meg önmagát. A cirkuszművészeti és az illuzionista múltjából hozott tudást is felhasználta, rendkívül látványos díszletelemek, vetítések és remek ötletek sora jelent meg a színpadon. Az előadás interaktív is volt, hiszen a közönség tagjai is zenészekké válhattak egy kis időre, hangszereket is kaptak a kezükbe. A Talamba és a Cimbaliband virtuóz módon játszotta végig az előadást, a Fricska táncosai pedig fantasztikus energiával dolgoztak. A koreográfiába a színpadkép változások is integrálva voltak, tánc közben síneket raktak és hidakat építettek, melyek szimbolikus jelentést hordoztak és remek gondolatébresztő volt a nézők számára.

 

Már előzetesen elmondták az alkotók, hogy reményeik szerint az Orient expressz útvonalát is bejárhatják majd a zenés-táncos képekben elmesélt produkcióval, amelyet mindenhol érthet a közönség. A remények a bemutató után tovább erősödtek, jelentős diplomácia jelenetek zajlottak le. Szarajevó polgármestere, Ivo Komsic már a szünetben bejelentette, viszi Szarajevóba a darabot, Şakir Fakılı, a török nagykövet pedig arról beszélt, hogy Isztambulban szeretné látni az előadást. Már a bemutató napján összesen öt külföldi meghívást kapott az előadás, ami önmagáért beszél. Hosszú percekig zúgó taps várta a társulatot a nemzetközi vendégek sorát felvonultató fogadás előtt is, amin dr. Gémesi György, Gödöllő Város polgármestere az elvégzett munkát méltatta és köszönetét fejezte ki a produkcióért.

Az előadást több szakmai értő szem is megtekintette, többek között jelen volt Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész és Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész is, aki hosszasan méltatta az előadást (Gubik Petrához külön is odament gratulálni), de Babák Mihály, Szarvas Város polgármestere is jelen volt és Joshi Bharat is feltűnt a nézőtéren.

 

A decemberi bemutató után ismét játszották Gödöllőn áprilisban a Békéscsabai Jókai Színház és a Művészetek Háza Gödöllő közös produkcióját, az Orientet. A siker esszenciáját ezúttal is harapni lehetett a levegőben. Színházi szakemberek és ismert emberek tucatja érkezett az előadásra a korábbi hírre, egy különleges alkotás született. A legutóbbi gödöllői előadásokat olyan sztárok is megnéztek, mint például Csonka András, Erdélyi Tímea, Nagy Sándor, Németh Kristóf, Pécsi Ildikó, Solti Ádám vagy éppen Szabó Zsófi, akik kivétel nélkül elragadtatással beszéltek az Orientről.

 

Oszvald Marika Kossuth- és Jászai-díjas színésznő szerint eufóriát keltően jó produkció volt. „Nagyon tetszett a rendezés és a szcenika is. A táncosoktól egyenesen elájultam, felfokozott állapotba kerültem. Zeneileg is isteni volt, az együttesek felkorbácsolták az érzelmeket. Rendkívül precízen kidolgozott volt a szereplők minden egyes megnyilvánulása, minden momentum nagyon profi volt, nem volt egy felesleges mozdulat sem. Különleges maga a téma és a megfogalmazás. Remek a koncepció és a rendezés, de igazából minden: tényleg nagyon tetszett." – mondta Oszvald Marika az előadást követően.

 

Szente Vajk, aki hamarosan Békéscsabán rendez, műfajteremtőnek tartja a produkciót.

„Én nagyon szeretem az új műfajú előadásokat, amiket nem tudunk bekategorizálni, vagy valami korábbihoz hasonlítani, szeretem ha nincsenek a megszokott nyomvonalak, amiket követel a színház, hanem újak készülnek, és ez az amit üdvözlök az Orientben. Végig szurkoltam, hogy egy pillanatig se essen bele valami olyan színházi frázisba, amit már láttam máshol, amit már kitaláltak mások és ez nem is történt meg. Az előadás olyan volt, mint egy részletgazdagon kidolgozott nagy festmény, nagyon élveztem! Megmutatta, hogy Gödőllőnek és Békéscsabának milyen nagy tehetségei vannak. Nagyszerű az a központi gondolat, ahogy az alkotók szárnyra engedték a nemzetköziséget. Ezek miatt az Orientet egy nagyon fontos előadásnak tartom!" – mesélte lelkesen véleményét Szente Vajk.

 

Az Artisjus-díjas Éliás Gyula Jr. sem szűkölködött a dicséretekkel.

„Egy világszínvonalú produkció, melynek olyan mély üzenete van, amit nem is biztos, hogy mindenki észre vesz: a mai háborús helyzetben ennek a darabnak prófétikus ereje van. A rengeteg tánc- és zenei elem folyamatos benne, tehát tulajdonképpen ez egy koncert, színházi körülmények között. Hihetetlenül szórakoztató, színes, interaktív, tökéletes előadás arra, hogy az ember egy kicsit kikapcsolódjon, jól érezze magát, akár a gyerekeivel együtt is. A Cimbaliband, a Talamba és Fricska is fantasztikus. Ez a trió, szentháromságba vegyítve az erejét, világokat renget meg. Nagyon jól voltak felépítve a zenék, elképesztően nehéz, hogy „medleyben" gyakorlatilag végig zenélték az egész estét. A Talamba ritmikus elemei már az elejétől belenyomják az embert a székbe, ahonnan csak tátott szájjal bámul. Látszik, nagyon sok munka van benne." – jelentette ki Éliás.

 

Orient – zenés színház két részben

Zene: Szitha Miklós, Grünvald László, Unger Balázs

Dalok: Zalán Tibor/Szomor György/Szitha Miklós/Grünvald László

 

Szereplők:

Nő: Gubik Petra, Férfi: Szomor György/Vasvári Csaba

Talamba Ütőegyüttes, Cimbaliband, Fricska Táncegyüttes,

Békéscsabai Jókai Színház tánckara (Farkas Boglárka, Litauszki Enikő, Török Tünde) Koreográfus: Moussa Ahmed, Darida Ildikó; Díszlet/látvány: Fekete Péter

Jelmeztervező: Papp Janó; Zenei vezető: Szitha Miklós

Videóanimáció, látvány (videógrafikai csapat): Vámos Zoltán, Szlávik Ágnes, Nagy Attila, Fekete Péter.

Rendező: Fekete Péter

 

http://jokaiszinhaz.hu

 

Lantai József

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük