Őrizetben az AstraZeneca kínai vezére: A kínai piac a csalás árnyékában
9 perc olvasásŐrizetben az AstraZeneca kínai vezére – Leon Wang
November elején újabb fordulathoz érkezett a kínai egészségügyi szektorban zajló átfogó vizsgálatsorozat: a kínai hatóságok őrizetbe vették Leon Wangot, az AstraZeneca kínai régióért felelős alelnökét. Ez a hír sokkolta a nemzetközi üzleti világot, mivel a kínai piac a világ második legnagyobb gyógyszerpiaca, amely stratégiai jelentőséggel bír a brit-svéd gyógyszergyártó számára. Bár a letartóztatás pontos okairól hivatalos tájékoztatást nem adtak, az AstraZeneca vállalat szerint Wang őrizetbe vétele nem kapcsolódik a folyamatban lévő egészségbiztosítási csalási ügyhöz, amelyben számos volt alkalmazott is érintett.
Az AstraZeneca jelenleg több vizsgálat középpontjában áll Kínában, amelyek nemcsak a Tagrisso nevű tüdőrák elleni gyógyszerével kapcsolatosak, hanem az Imjudo és Enhertu nevű rákellenes készítményeit is érintik. A kínai hatóságok különösen az Imjudo és Enhertu Hongkongból a szárazföldi Kínába történő importját vizsgálják, mivel aggályok merültek fel a gyógyszerek kereskedelmi láncolatában tapasztalható esetleges szabálytalanságok miatt. Ezek a vizsgálatok elsősorban az érintett termékekkel kapcsolatos egyéneket célozzák, különösen a vállalat két korábbi és két jelenlegi vezető beosztású vezetőjét.(forrás:Reuters)
Az Imjudo és Enhertu az AstraZeneca onkológiai portfóliójának fontos elemei
Az Imjudo (durvalumab) egy immunterápiás gyógyszer, amelyet különböző rákos megbetegedések kezelésére alkalmaznak. Az Enhertu (trastuzumab deruxtecan) egy antitest-gyógyszer konjugátum, amelyet a HER2-pozitív emlőrák és más szolid tumorok kezelésére fejlesztettek ki. Mindkét gyógyszer jelentős szerepet játszik a rákos megbetegedések elleni küzdelemben, és az AstraZeneca számára fontos bevételi forrást jelentenek.
A kínai hatóságok által indított vizsgálatok célja annak feltárása, hogy az Imjudo és Enhertu importja során történt-e bármilyen szabálytalanság vagy jogsértés. A hatóságok különösen arra kíváncsiak, hogy a gyógyszerek importja megfelelt-e a kínai szabályozásoknak, és hogy az importfolyamat során nem történt-e adóelkerülés vagy más pénzügyi visszaélés. Ezek a vizsgálatok részei a kínai kormány szélesebb körű erőfeszítéseinek, amelyek célja a gyógyszeripar átláthatóságának és integritásának növelése, valamint a korrupció és a pénzügyi visszaélések visszaszorítása.
Az AstraZeneca közleménye szerint a vállalat teljes mértékben együttműködik a kínai hatóságokkal a vizsgálatok során, és elkötelezett amellett, hogy betartsa a helyi törvényeket és szabályozásokat. A vállalat hangsúlyozta, hogy a vizsgálatok nem a teljes céget célozzák, hanem konkrét egyéneket, akik esetlegesen részt vettek a szabálytalanságokban. Az AstraZeneca továbbra is elkötelezett amellett, hogy magas színvonalú gyógyszereket biztosítson a kínai betegek számára, és folytatja tevékenységét a helyi piac igényeinek kielégítése érdekében.
A kínai piac jelentősége az AstraZeneca számára
Az AstraZeneca a világ egyik vezető gyógyszeripari vállalata, amely számos országban jelen van és különböző terápiás területeken, köztük az onkológia és a légzőszervi betegségek kezelésében jelentős eredményeket ért el. A kínai piac különösen fontos szerepet tölt be a vállalat stratégiájában, mivel az ország hatalmas népessége és a tüdőrák magas előfordulási aránya miatt komoly kereslet mutatkozik az AstraZeneca rákellenes gyógyszereire. Kínában a Tagrisso nevű, tüdőrák kezelésére szolgáló gyógyszer az AstraZeneca egyik legsikeresebb terméke lett, jelentős bevételt generálva a vállalat számára.
Ez a piaci jelenlét azonban nem csupán üzleti lehetőségekkel jár, hanem nagyobb kitettséggel is, amelyet a mostani eset is jól példáz. A kínai hatóságok ugyanis az utóbbi években szigorúbb ellenőrzéseket vezettek be az egészségügyi szektorban, és ennek részeként több vállalat ellen indítottak vizsgálatot, hogy visszaszorítsák a biztosítási csalásokat és a piaci visszaéléseket.
Az egészségbiztosítási csalás ügyének előzményei
Az AstraZenecát érintő egészségbiztosítási csalási vizsgálat három évvel ezelőtt kezdődött Kínában, és eleinte csak néhány alkalmazottra terjedt ki. Azonban ahogy a hatóságok egyre mélyebben beleásták magukat az ügybe, kiderült, hogy a csalási rendszer kiterjedtebb és szervezettebb volt, mint azt eredetileg feltételezték. A vizsgálat során több mint száz egykori AstraZeneca alkalmazottat ítéltek börtönbüntetésre, és további kiterjedt intézkedések várhatóak a hasonló csalások visszaszorítása érdekében.
A csalási ügy alapjaiban az volt, hogy a vállalat egyes alkalmazottai valószínűleg manipulálták az egészségbiztosítási rendszert az AstraZeneca termékeinek értékesítése érdekében. Az egészségbiztosítási csalások során a gyógyszerek magasabb áron kerültek értékesítésre, vagy éppen olyan biztosítási fedezetet vettek igénybe, amelyet az adott betegek nem is jogosultak volna. Az ilyen módszerekkel az érintett alkalmazottak és talán bizonyos közvetítők is hasznot húztak, míg a költségeket a kínai egészségbiztosítási rendszer és végső soron az adófizetők állták.
Leon Wang őrizetbe vétele és a lehetséges okok
Az AstraZeneca álláspontja szerint Leon Wang őrizetbe vétele nem kapcsolódik a fenti biztosítási csalásos ügyhöz, bár a hatóságok részéről hivatalos közleményt ezzel kapcsolatban nem adtak ki. Ennek ellenére a vállalat egyértelműen közölte, hogy továbbra is együttműködik a kínai hatóságokkal, és igyekszik tisztázni a helyzetet. Wang a cég Kínáért és ázsiai régióért felelős alelnökeként komoly befolyással bír a vállalat működésére ezen a területen, és letartóztatása különös figyelmet kapott, tekintettel az AstraZeneca kínai piacon való kitettségére.
Wang esetében elképzelhető, hogy a hatóságok más, kisebb visszaélések miatt folytatnak vizsgálatot, amelyek esetleg közvetve vagy közvetlenül összefüggésben lehetnek az AstraZeneca Kínában folytatott üzleti tevékenységeivel. A hatóságok ilyen jellegű lépései gyakran megelőző intézkedésként szolgálnak a piaci visszaélések visszaszorítására, és példát kívánnak mutatni a nemzetközi nagyvállalatok számára, hogy tisztességes versenyfeltételeket teremtsenek a helyi piacon.
További vizsgálatok az AstraZeneca más termékei körül
A hatóságok nem csupán a Tagrisso esetében vizsgálódtak, hanem további két gyógyszer, az Imjudo és az Enhertu vonatkozásában is vizsgálatokat folytatnak. Ezek a rákellenes gyógyszerek Hongkongból kerültek a szárazföldi Kínába, ami komoly aggályokat vetett fel a hatóságok részéről, mivel az importált gyógyszerek kereskedelmi láncolata körül esetleges szabálytalanságok merültek fel. A kínai hatóságok álláspontja szerint ez a vizsgálat sem feltétlenül magát a vállalatot érinti, hanem inkább az adott termékek körüli egyéneket, különösen a vállalat két korábbi és két jelenlegi vezető beosztású vezetőjét.
Üzleti és piaci hatások
A hírek következtében az AstraZeneca részvényei komoly árfolyamesést szenvedtek el, bár több elemző is úgy véli, hogy a piaci reakció túlzott volt, és a jelenlegi árfolyamszint vonzó belépési pontot jelenthet a befektetők számára. Az AstraZeneca kínai piaci jelenlétét és üzleti stratégiáját nem feltétlenül befolyásolja Wang letartóztatása, azonban a vállalat számára ez egyértelmű figyelmeztetés a helyi piac szabályozási kihívásaira és az egyre szigorodó hatósági ellenőrzésekre.
Az AstraZeneca számára a kínai piac kulcsfontosságú, hiszen ez az egyik legnagyobb piac a gyógyszerek számára, különösen az onkológiai kezelések tekintetében, amely jelentős bevételeket hoz a vállalat számára. Ugyanakkor a kínai hatóságok egyre fokozódó vizsgálatai és a szigorúbb szabályozási környezet egyértelmű üzenetet küld a külföldi vállalatok számára, hogy átlátható és etikus üzleti gyakorlatokat kell folytatniuk, különösen az olyan érzékeny területeken, mint az egészségügyi szektor.
Az AstraZeneca jelenlegi helyzete Kínában jól tükrözi a globális vállalatok előtt álló kihívásokat egy olyan piacon, amely egyszerre kínál hatalmas üzleti lehetőségeket és komoly kockázatokat. Leon Wang őrizetbe vétele és a cég körül folyó egészségbiztosítási csalási vizsgálatok azt mutatják, hogy Kína egyre szigorúbb fellépést tanúsít a külföldi vállalatok ellen is, amelyeknek így különös figyelmet kell fordítaniuk az etikai és szabályozási megfelelőségre.
Az AstraZeneca számára a kínai piac kulcsfontosságú marad, azonban a helyzet arra figyelmeztet, hogy a piaci jelenlét fenntartása és a szabályozásoknak való megfelelés egyre nagyobb kihívások elé állítja a vállalatokat Kínában.
A gyógyszer jelentések meghamisításának következményei vannak, még akkor is ha ebben amúgy igen kis kockázatú veszélyt látunk, lévén az iparág magában hordozza az erőszakos elhallgatás és elhallgattatás megoldásait is.
Az AstraZeneca mosakodása nemzetközi mértéket öltött
Kiadtak egy KÖZLEMÉNYT -is amiben Leo Wang korlátlan együttműködését hirdették meg a világ előtt, ami a fentiek fényében inkább a vihar előtti mundér mosogatás esetét mutatja, de majd idővel ez is kiforrja magát.
Ki is ez a Leon Wang?
Leon Wang: A nemzetközi és kínai elnökhelyettes
Képzettség és szakmai tapasztalat: Leon Wang az AstraZeneca nemzetközi ügyvezető alelnöke, valamint Kína elnöke.
Felelős a vállalat stratégiájáért, amely a fenntartható növekedést szolgálja a nemzetközi régióban, beleértve Kínát is. Leon 2013 márciusában csatlakozott az AstraZeneca kínai részlegéhez, és 2014-ben előléptették az AstraZeneca Kína elnökévé.
Leon vezetése alatt Kína az AstraZeneca második legnagyobb piacává vált világszerte, és a vállalat Kína legnagyobb gyógyszeripari vállalatává nőtte ki magát. 2017 januárjában Leont Ázsia és a csendes-óceáni régió ügyvezető alelnökévé léptették elő.
Az AstraZeneca előtt Leon különböző marketing- és üzletvezetői pozíciókat töltött be a Roche vállalatnál, ahol üzletág-alelnökként tevékenykedett. Emellett Leon több kínai kereskedelmi egyesületben és más prominens szervezetben is pozíciókat tölt be.
EMBA fokozatát a China Europe International Business School-ban szerezte, valamint művészeti alapképzését a Shanghai Nemzetközi Tanulmányok Egyetemén végezte.