Révay András: Borok a déli féltekéről
8 perc olvasás
Mostanában már nem számít szokatlan eseménynek, ha a Veritas Borkereskedésnél távoli vidékek különleges borait mutatják be. A kaliforniai borok ismertetése után, ezúttal Dél-Afrika néhány érdekességének kóstolójára hívták a szakembereket. Négy pincészet nyolc bora és egy pezsgő szerepelt a kínálati listán.
Mostanában már nem számít szokatlan eseménynek, ha a Veritas Borkereskedésnél távoli vidékek különleges borait mutatják be. A kaliforniai borok ismertetése után, ezúttal Dél-Afrika néhány érdekességének kóstolójára hívták a szakembereket. Négy pincészet nyolc bora és egy pezsgő szerepelt a kínálati listán.
Mindenki meglepődve hallotta, hogy e távoli kontinens déli csücskében már több mint háromszázötven éve, 1655 óta foglalkoznak borkészítéssel. Ebben segítségükre van, hogy az éghajlat szinte mindenhol mediterrán jellegű és a terület a Déli-Jeges-tenger felöl érkező hideg Benguela áramlat, valamint a dél-keleti szél, a Cape Doctor hűsítő hatását is élvezi. Ez utóbbi a part menti ültetvényeken megakadályozza a rothadás és a lisztharmat kialakulását. Az ország 101 ezer hektár szőlőterületén számos kitűnő borvidék osztozik. A délnyugati részen, Fokvárostól mindössze negyvenöt kilométerre keletre húzódik az egyik legfontosabb dél-afrikai bortermő terület, Stellenbosch. Itt három hegység, a Stellenbosch, a Simonsberg és a Helderberg a meghatározóak. Míg a völgyek alsó fekvéseiben a hordalékos, homokos talaj, addig a hegyoldalakon már a gránit a jellemző és ez természetesen a borok jellegét is befolyásolja.
Itt található Ken Forrester családi birtoka is, a Helderberg hegy lejtőin, 40 hektáron. A termelést még 1689-ben kezdték, a Forrester család birtokában 1993 óta van. A ő borkészítési filozófiájuk, hogy egy sor kézműves, egyedileg készített borral igyekeznek csúcsminőséget elérni – és ez sikerül is nekik. Mandela elnök 85. születésnapján például az ő boraikat szolgálták fel. Az egyik legelterjedtebb fajta a Chenin Blanc, talán mert hihetetlen sokoldalúságot mutat. Eredete ma sem teljesen tisztázott, valószínűleg a Loire völgyéből érkezett. Itt Dél-Afrikában legintenzívebb, legízesebb – mézes, vaníliás – borai az öreg tőkékről szedett szőlőből készíthetők. A fajtát sokan Steen néven ismerik. A Forrester birtok Petit Chenin Blanc 2014 bora viszont fiatal, könnyed, jól illik a mindennapok asztalára. Ha korai szüretből származik, akkor a friss, almás jegyek barackkal, körtével egészülnek ki.
A hegyekkel körülvett Tulbagh völgy különlegessége, hogy egyedül dél felöl nyitott, innen szabadon bejutnak a légáramlatok. A Saronsberg birtok a nevét az egyik hegyről kapta, ahol az ültetvények egy része is fekszik. Az agyagos – köves talajon nemcsak szőlőt, hanem olivát is termesztenek, 2009 óta pedig évjáratos olajat hoznak forgalomba! A vidék szomorú nevezetessége, hogy 1969. szeptember 29-én éjszaka az ország történetének legpusztítóbb földrengése mindent romba döntött, olykor apróbb rengések még ma is érezhetők. A birtokon egy ritka, Magyarországon alig ismert fehér fajtával érnek el szép eredményeket. A Saronsberg Viognier 2012 ízében méz, körte, sárgabarack és virágjegyek sorakoznak. Gazdag, krémes szerkezetű bora finom fűszerekkel, fehérhúsú gyümölcsökkel, visszafogott hordós jegyekkel hívja fel magára a figyelmet.
Szintén a Stellenbosch régióban található Dél-Afrika egyik legnagyobb családi pincészete a Stellenrust. Az 1928-ban alapított pincészet 400 hektáron gazdálkodik. Az ő mottójuk szerint itt a borkészítés a kiválósággal találkozik! Bár a területük fele Dél-Afrika legjobb „vörösboros" talaján fekszik, a Bottelary Hills hűvösebb lejtőiről kiváló fehérborok kerülnek le. Innen származott a 2012-es Londoni Olimpia három hivatalos borából a fehér és a rosé. Az International Wine and Spirit Competition-2013 egyik aranyérmét a 48 éves ültetvényről szüretelt válogatás nyerte. Kézzel szüretelnek, a szőlőt régi fa alkalmatosságokkal zúzzák, fahordóban spontán erjesztik. A Stellenrust Chenin Blanc Barrel Fermented 2012 palackjain jelzik, hogy 48 éves tőkékről származik. Krémes, vaníliás ízű, kissé magasabb savtartalmú bor.
A kóstolási sorban most jött el az ideje a pezsgőnek – mondani sem kell, ez is különlegesség volt. A Stellenbosch körzetben emelkedő Simonsberg-hegyről elnevezett Simonsig Estate mai tulajdonosai a családfát 1686-ig, az ekkor érkezett hugenotta ősökig vezetik vissza. Ám nem ez az egyetlen, amiért említést érdemelnek. Tőlük került ki Dél-Afrikában az első palackban erjesztett, tehát francia, Méthode Cap Classique stílusban készült a pezsgő. Bizony senki sem gondolta volna, hogy Dél-Afrikában olyan kitűnő pezsgő készül, amiről bátran elmondhatjuk, hogy határozottan jobb, mint a hasonló árkategóriában kapható magyar! A Simonsig Kaapse Vonke Rosé 2013 halvány lazacszínű, elegáns illatában az eper jól felismerhető, ízét kiegyensúlyozott savvilág, elegancia, némi arisztokratikusság jellemzi.
Dél-Afrika egyik jellegzetes szőlőfajtája az 1925-ben nemesített Pinotage. „Szülői" a Pinot Noir és a Cinsault voltak. Kezdetben – a túltermelés miatt – olcsó borok készültek belőle, de vannak olyan vidékek, ahol már nagyon szép eredményeket érnek el vele. Közéjük tartozik a korábban már említett Stellenrust pincészet is. A 2013-as Pinotage negyvenöt éves tőkék bora. Előállítása itt is kizárólag kézi munkával, a négy évszázados francia borkészítési elvek betartásával, a gépi feldolgozás kizárásával történt. Könnyű vörösbor, íze érdekes, összetett. Előbb földes, dohányos jelleg mutatkozik benne, később viszont határozott gyümölcsösség, málna, fekete cseresznye érezhető, enyhe hordós érintettséggel. A gyártás során 24 órás hideg áztatás után acéltartályban erjedt, de tizenkét hónapig érlelték utána francia hordókban.
A Saronsberg birtok sem csak a fehérboraira alapozza a hírnevét. A Provance Rooi 2011 a hat Bordeaux-i vörös fajtából ötöt magában hordozó házasítás. Cabernet Sauvignon (40 %), Merlot (32 %), Petite Verdot (11 %), rajtuk kívül még Cabernet Franc (7 %) és Malbec (10 %) található benne. Mélyebb, strukturáltabb bor, a hordós jegyek szépen integrálódtak, tanninja nem bántó. Kontrasztos jellemzőit a talaj típusa és a hőmérséklet határozta meg. Színe mély, nagy testű, elegáns lecsengésű, ami a gyártás folyamatát ismerve cseppet sem meglepő. A borokat külön – külön, összesen húsz hónapig érlelték 38 százalékban új és 62 százalékban másodtöltésű, háromszáz literes francia hordókban. A házasítás, az érlelés tizenegyedik hónapjában történt.
A pezsgőgyártás mellett a Simonsig-nél a borokra is erősen figyelnek. A Redhill Pinotage 2011 – mint a neve is mutatja, a vörös talajú Redhill-ről származik. A válogatás 2013-ban a Veritas Wine Competition aranyérmét kapta. Érlelése szinte már külön tudomány: tizenöt hónapot töltött hordóban, melyeknek 78 százaléka francia, 22 százaléka amerikai, összességükben a kétharmaduk új hordó volt. A bor mély, bíborvörös színű, gazdag illatában a feketebogyós gyümölcsök, melléjük még szilva, vanília, fahéj játszanak az érzékekkel. A hordók hatása nem tolakodó, a tannin sem. Határozottan „férfias" bor, bárányból készült ételekhez bátran ajánlható.
Ugyancsak 2013-ban kapta a Veritas Wine Competition aranyérmét a Saronsberg Full Circle 2011, mely egy Shiraz, (80 %), Grenache (13 %), Mourvedre (5 %) és Viognier (2 %) házasítás. Nincs abban semmi meglepő, ha a magyar olvasó ezeknek a fajtáknak a többségével még nem találkozott. Jól megfigyelhető a borban, hogy valóban a Shiraz a meghatározó. Színe mély, ibolyás, illata először tartózkodó, de később az érett meggy, a fűszerek érvényesülnek. Alkoholtartalma magas, 14,5 % ! Ízében rengeteg gyümölcs bukkan fel, melyek a korty lenyelése után még hosszan érezhetőek.
A bemutató záró bora Ken Forrester pincéjéből érkezett. A The Gipsy a termelője szerint vidám karakterű, Dél-Rhone-i fajtákból: Grenache (64 %), Shiraz (30 %), Mourvedere (6 %) készített házasítás. Ezt a cuvée-t ráadásul nem is akármilyen válogatás alkotja, a Grenache ugyanis ötvenéves, a Shiraz harmincéves ültetvényről származik, érthető tehát, hogy meglehetősen határozott vonásokat adnak a bornak! Mindezzel együtt szokatlan, hogy ilyen értékű bor csavarzáras palackban kerül forgalomba. Külön – külön mindegyik fajta tizenkét hónapot volt hordóban, majd a házasítás után még újabb 12 hónapos érlelés következett új francia hordókban. Hatalmas beltartalmi jegyei már a kóstolás első pillanatában megmutatkoznak. Szerecsendió, fahéj, fűszerek, vanília ölelik körbe a koncentrált piros gyümölcsöket. Kemény sajtokhoz, marhahúsokhoz ajánlható.