Révay András: Hogy jár a biológiai óránk?
5 perc olvasás
„Depis" szokták mondani egy vállrándítás kíséretében a hozzá nem értők némely beteg ismerősükről. Az már önmagában nagyobb baj jele kell legyen, ha egy betegségnek „beceneve" van, ha annyira elterjedt, hogy már szinte megszokottá vált. A depresszióval sajnos éppen ez a helyzet. Ráadásul az emberek többsége nem is tudja róla, mennyire veszélyes betegségről van szó.
„Depis" szokták mondani egy vállrándítás kíséretében a hozzá nem értők némely beteg ismerősükről. Az már önmagában nagyobb baj jele kell legyen, ha egy betegségnek „beceneve" van, ha annyira elterjedt, hogy már szinte megszokottá vált. A depresszióval sajnos éppen ez a helyzet. Ráadásul az emberek többsége nem is tudja róla, mennyire veszélyes betegségről van szó.
A pszichiátria számos kiváló, vezető szakembere és nagyon sok gyakorló pszichiáter jelent meg egy új gyógyszer, a Valdoxan magyarországi bemutatása alkalmából rendezett tájékoztatón. Igaz, ők pontosan tisztában voltak azzal mi az, amivel szemben harcolniuk kell. A depresszió az életminőséget hátrányosan befolyásoló pszichiátriai betegség, melynek hátterében számos genetikai, fejlődési és környezeti tényező együttes hatása áll. Ezért van különös jelentősége annak, hogy most egy új, rendkívül eredményesnek ígérkező gyógyszer gyarapítja az orvosok fegyvertárát. A Valdoxan megjelenésével a tudományterületen a nézetek gyökeres változása – mostanában gyakran használt kifejezéssel élve – paradigma váltás következik majd be, emelte ki bevezetőjében dr Füredi János professzor. Hozzátette még: egy új gyógyszerről az orvos csak akkor tudja eldönteni, hogy kell az neki vagy sem, ha már legalább tíz betegen kipróbálta. Saját tapasztalatai a Valdoxanról határozottan meggyőzőek.
Ez az összejövetel lehetőséget ad, hogy megosszuk az információkat az elkövetkező két évtized legjelentősebb antidepresszáns gyógyszeréről – mondta el dr. Christophe Sabathier, a gyártó, a Servier ügyvezető igazgatója. A Servier a második legnagyobb független gyógyszergyártó a világon. Forgalmának 25 %-át minden évben a kutatásba fekteti be. Alapítvány formájában működik, tehát a nyereséget is a kutatás -fejlesztésbe forgatja vissza. Összesen 140 országban vannak jelen, Magyarországon négy működő egységet tartanak fenn. A most bemutatott Valdoxan 2010 januárja óta kapható nálunk, a betegek keveset fizetnek érte, mert 90 %-os a térítési kedvezménye.
Tudunk-e eleget a depresszióról? – tette fel a kérdést Bitter István professzor, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója. Ez a betegség meglehetősen veszélyes. Sok halálokban játszik közre és gazdasági következményei is jelentősek. A világ fejlett országaiban 2020-ra valószínűleg a második helyen áll majd és ebből a szempontból sajnos Magyarország is ebbe a csoportba tartozik! A károsodással leélt életévekben egyre nő az aránya. Az eddigi kezelésekre a betegek 30 – 40 százaléka nem reagált megfelelően és a gyógyszereknek sok zavaró mellékhatása is van. A Valdoxan számos kedvező tulajdonsággal bír: nem altató, nem okoz álmosságot, megőrzi a szexuális működést és hatását hosszú kezelés után is megtartja. Bevezetését rendkívül kiterjedt klinikai próbák előzték meg. Volt alvásvizsgálat, összehasonlították hatástalan placebóval, és aktív szerekkel is.
Bánki M. Csaba professzort mindig is a működés érdekelte, ennek kapcsán pedig nem kerülhetjük meg a biológiai óra mibenlétének kérdését. A hangulatzavarnak ugyanis időbeni ritmusa van. A kutatások kiderítették: körfolyamatról és nem egyenes vonalú ok – okozati kapcsolatról van szó. Hangulatunkat külső időjelek befolyásolják. Ez nem is csoda, hiszen egy forgó golyón élünk. Az alvászavarok mintegy 40 – 60 százalékát depressziós tünetek kísérik, a már betegeknek pedig 80 – 95 százaléka súlyos alvászavarokkal küzd! A jelenleg használt, depressziót mérsékelő szerek viszont az alvási gondokat többnyire nem oldják meg, Az alvás ugyanis valójában csak eszköz, hogy másnap jól funkcionáljunk – nem pedig cél! A biológiai óra helyreállításával – mely a depressziós betegekben rosszul működik – ez a gyógyszer a depresszió alapjaira hat!
Az Imperial College School of Medicine University of London pszichiátria professzora, Stuart A. Montgomery, számtalan nemzetközi szakmai szervezetben visel magas tisztséget. Joggal állíthatjuk róla, hogy a világ egyik legjelentősebb személyisége a pszichofarmakológia területén. Meggyőződése szerint 25 éve ez az első antidepresszívum, aminek nincs semmiféle kellemetlen mellékhatása. Csak az agyban hat. Este bevéve, az éjszaka közepén már el is tűnik, ezért napközben nem is szabad bevenni! A korábbiakhoz képest kétszer annyi embernél érnek el vele kedvező változást már a kezelés második hetében – sokkal kisebb dózis adagolása mellett! Sok gyógyszer szedését a betegek a kellemetlen mellékhatások miatt hagyják abba, itt hat hónap után is kitartanak mellette. Különös értéke, hogy a betegség súlyosságával a hatása is nő. Ráadásul a szedés hirtelen abbahagyásakor a megvonási tünetek is sokkal enyhébbek. Testsúly-semlegesnek is nevezhető, mert hatását a beteg súlya sem befolyásolja. Este kell bevenni, de az időpont nem szigorúan meghatározott. Mivel nem altató, az éjszakai műszakban dolgozók is kaphatják. Nem adható viszont alkoholistáknak és azoknak, akiknek májbetegségük volt.
A tanácskozás résztvevő a gyógyszerről írásos tájékoztatást is kaptak, melyben a kezeléssel kapcsolatos kérdésekre részletes válaszokat találtak.