Révay András: Mindenki nyer, aki benevez
Ilyen verseny nincs, mondhatná bárki – pedig van! Ahol virágot ültetnek, szebb lesz a környezet és ez már önmagában is nyereség.
Ilyen verseny nincs, mondhatná bárki – pedig van! Ahol virágot ültetnek, szebb lesz a környezet és ez már önmagában is nyereség.
Megjelent a felhívás a 2011. évi „Virágos Magyarországért" elnevezésű versenyben való részvételre – jelentette be Pollák Erika, a verseny menedzsere és itthoni kezdeményezője. A cél a kulturált és vonzó országkép kialakítása, a településeken élők összefogásának ösztönzése, az életminőség javítása, a természeti és az építészeti örökség megőrzése, gyarapítása. Magyarország 1990-ben csatlakozott az európai programhoz, a szervező bizottságban idehaza több minisztérium és civil szervezet dolgozik együtt. A versenyben bármelyik magyar település részt vehet, a falvak és a városok külön kategóriában indulnak. Jelentkezni a http://www.viragosmagyarorszag.hu/ internetes honlapon lehet 2011. május 30-ig.
A versenybe nevezett helyszíneket felkereső zsűritagok nem egyszerűen csak bírálnak, tanácsokat is adnak. Az értékelést négy szempont alapján végzik. A minőségi követelmények része a kiültetett növények minősége, harmóniája a tájjal, az épített környezettel. Számít a magyar nemesítésű növények mennyisége. A befektetett munka értékelésekor az önkormányzatok, helyi vállalkozások közösségek erőfeszítéseit, együttműködését nézik. Fontosan a helyi versenyek, hiszen vannak települések, ahol már az utcák is versenyeznek egymással. A környezetvédelmi szempontok mérlegelésekor – egyebek mellett – a komposztálás, hulladékgazdálkodás, a megújuló energia felhasználása játszik szerepet. Végül pedig az általános benyomásoknál a település rendezettsége, az épített környezet állapota, a pihenőhelyek, játszóterek gondozottsága hozhat értékes pontokat.
A program Magyarország egyik legsikeresebb mozgalmává fejlődött, állapította meg Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója. Ez nagy verseny és jól látható, milyen fejlődésen mentek keresztül azok a települések, ahol ezen részt vettek. Mindinkább tapasztalható, hogy a szolgáltatások megléte a turisták számára már kevés. Fontos számukra, ha kimozdulnak a szállodák falai közül, milyen környezet fogadja őket. Van ennek jelentősége a belföldi turizmus szempontjából is, hiszen el akarjuk érni, hogy az itthoni nyaralás valódi versenytársa legyen a külföldinek. A magyarok közel négyszázmilliárd forintot költenek el külföldön, jó lenne ennek egy részét itthon tartani, de ehhez megfelelő minőséget kell kínálni. A Virágos Magyarországért verseny itt segítséget jelenthet. A tavalyi két győztes, Balatonfüred és Paloznak az idén az európai versenyben képviseli hazánkat és van rá esély, hogy ott is komoly sikereket érnek majd el.
Az Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaságban Magyarországot Kunczéné Fellegi Katalin képviseli. A versenyről szólva azt emelte ki, hogy ilyen nagy civil szervezet nincs több Európában, hiszen 12 ország huszonkétezer településén, hozzávetőleg 55 millió ember vesz részt a benne. A bírálatot nemzetközi zsűri végzi, ahol minden országot egy szakember képvisel. A bírálat során minden települést meglátogatnak, de egy – egy ország elbírálásánál az onnan érkezett zsűritag nem szavazhat. Minden országból egy falu és egy város vesz részt a versenyen, az előző év ottani győztesei. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az európai versenyen már négy városunk (Siófok, Kaposvár, Nagyatád és Eger), valamint két falu (Géderlak és Lipót) kapott arany fokozatot. A nemzetközi zsűri június 29-én és 30-án jön Magyarországra, a végeredményt szeptember 16-án Szlovéniában hirdetik majd ki.
Fontosnak tartja Czeglédy Ákos, Paloznak polgármestere, hogy két Balaton-parti település nyerte idehaza a tavalyi versenyt, hiszen a Balatonnak szüksége van arra, hogy a közönség több okból is felfigyeljen rá. Paloznak a Balaton északi partján Balatonfüredtől 8 km-re fekszik. Az erdőkkel borított lankás domboldalakról csodálatos kilátás nyílik a tóra. A templomdombot övező régi településmag hangulatos nádtetős házaival jól mutatja a Balaton-felvidékre jellemző szerkezetet. A hegyoldalban lévő szőlők még őrzik a táj arculatát, bár a régi pincék váltakoznak az újonnan épült nyaralókkal. A Balaton part nádasa ma a Balaton-felvidéki nemzeti part védett területe. Az elmúlt 20 év látványos fejlődést eredményezett a falu életében. A helyi virágosítási versenyt már 15 éve megrendezik. Itt még a nevezésért is díjat kapnak a versenyzők – virágpalántákat. Mindössze azt kérik tőlük, ezeket ne a kerítésen belül, hanem a ház előtt, az utcán ültessék el. A falu az egyre nagyobb betelepülés ellenére is őrzi családias hangulatát, kedves báját, és nyugalmát. Az itt lakók szeretettel várják a vendégeket a nyári szezonban és a téli közösségi programokon egyaránt.
Nem véletlen, hogy tavaly a városok között Balatonfüred nyerte a versenyt – mondta el dr. Bóka István polgármester. Évek óta tudatos városfejlesztési programot valósítanak meg, amelyben fontos, döntő szerepet kap a parkok, sétányok felújítása, a város reformkori városrészéhez illő utcakép megújítása. Minden út, park, tér olyan kell legyen, ahol az emberek találkozni, beszélgetni tudnak, ahol jól érzik magukat. A Balatonfüred „szívében" található közel tízhektáros zöldterület, az ún. Kiserdő is megújul, megőrizve természetesen a természeti és turisztikai értékeit. A beteg faállomány pótlása megtörténik, minden korosztály számára élvezhető „mesejátszóteret" alakítanak ki. A Zákonyi sétány felújítása során kerékpárút és új díszkő burkolatú sétány épült, amely mentén egynyári virágokkal, cserjékkel, szoliterekkel beültetett zöldsáv húzódik hangulatos utcabútorokkal, szobrokkal, ivókúttal. Egyúttal a közvilágítás is megújult. Nagyon jó lenne, ha minden magyarországi falu és város fontosnak tartaná a részvételt ebben a versenyben. Ha minden évben történne valami ennek keretében, akkor óriásit lépnénk előre – hangsúlyozta a polgármester. Egy szempontot érdemes még kiemelni. Magyarországot joggal nevezhetnénk a légkábelek országának. Gyönyörű tájakat, városképeket tesznek tönkre ezek a vezetékek és egészségügyi hatásuk sem mellékes. El kellene érni, hogy a szolgáltatók vállaljanak rész ezek eltűntetésében, mert az önkormányzatok önállóan nem képesek rá!
A „Virágos Magyarországért" versenynek minden évben vannak kiemelt témái. 2011-ben, a tavalyi évhez hasonlóan, ismét a település főterének rendezettsége, növényekkel való díszítettsége, az épített környezettel való harmóniája kerül a középpontba. A versenyre csak önkormányzatok jelentkezhetnek. Idehaza a bírálatot szakemberekből álló zsűri végzi a Magyar Önkormányzati Főkertész Szövetség irányításával. Azon túlmenően, hogy az első helyezést elért falu és város képviseli hazánkat a 2012. évi nemzetközi versenyen, a zsűri javaslatára az eredményesen szereplő települések értékes díjakat is kaphatnak.