Révay András: New York – New York
4 perc olvasásMint korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla: Óriási vállalkozásba kezdett az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a felügyelete alá tartozó New York-i Magyar Kulturális Intézet. Ha sikerük lesz, arról az egész világ beszélni fog, ha nem – sajnos valószínûleg arról is.
Mint korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla: Óriási vállalkozásba kezdett az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a felügyelete alá tartozó New York-i Magyar Kulturális Intézet. Ha sikerük lesz, arról az egész világ beszélni fog, ha nem – sajnos valószínûleg arról is.
Az ötlet még tavaly nyáron született és az elõkészítõ munka már meg is kezdõdött, mondta Lauter Éva, a Magyar Köztársaság kulturális diplomáciájának alakításában és céljainak megvalósításában kiemelt szerepet játszó Balassi Intézet fõigazgatója. A feladat: a különbözõ európai országokban már nagy sikerrel zajlott kulturális évadokat lezárva, a rendezvényt átvinni Amerikába! Ennek érdekében létrejött egy támogató testület, olyan tagokkal, akiknek nagyon erõs kulturális kötõdésük van Amerikában, Magyarországon vagy mind a két helyen. A testület tagjai: Bíró Yvette, filmdramaturg, egyetemi tanár, New York-Párizs; Heller Ágnes, szociológus, egyetemi tanár, New York-Budapest; Karvalits Ferenc, közgazdász, Budapest; Kornai János, közgazdász, egyetemi tanár, Cambridge-Budapest; Körösi Orsolya, kulturális tanácsadó, Budapest; Rockenbauer Zoltán, mûvészettörténész, Budapest; Szántó András, kulturális szakértõ, egyetemi tanár, New York. Állandó meghívottként tagja a testületnek Lauter Éva, fõigazgató, a Balassi Intézet képviseletében, valamint Orsós László Jakab, a New York-i Magyar Kulturális Intézet igazgatója.
Az igazgató elõször a kezdetekrõl, az Intézet munkájáról szólt. A New York-i Magyar Kulturális Intézet 2001-ben alakult, és 2005-ben költözött végleges helyére, New York nevezetes kerületébe, a SOHO-ba. Jelenleg az egyik legfrissebb intézet New York-ban. A költözése óta eltelt két évben a New York-i Magyar Kulturális Intézet programjai sikeresen keltették fel a magyar kultúra iránti érdeklõdést a befogadó város hatalmas dimenzióihoz képest. Magyarországot a New York-i közönség olyan vállalkozó kedvû országként ismerte meg, ahol magas színvonalú, friss gondolkodású mûvészeti és kulturális élet zajlik. Az eddigi produkciók az ignoranciára hajlamos, túltelített New York-i kulturális életben is képesek voltak figyelmet kelteni. Ez a város prizmaként mûködik, központi szerepet tölt be a világ gazdasági és kulturális életében. A Kulturális Évad célja, hogy a telített és igen színvonalas New York-i kulturális közegben reklámozza és a szó jó értelmében eladja a magyar mûvészeti programokat. Hangütésével, újszerû kezdeményezéseivel, modern kultúra-felfogásával olyan tónust kíván adni bemutatkozásunknak, ami feltûnõvé, megjegyezhetõvé és egyedivé teszi kulturális jelenlétünket. Olyan együttmûködéseket inspiráljon, amelyeknek további élete lehet. Az Évad felvezetése már 2008-ban elkezdõdik, levezetése 2010-ig tart. A marketing önálló szerepet kap benne. Egy olyan országról fog beszélni, amelyben a történelmi hagyományokkal együtt él a legendás magyar kreativitás és a mértékadó szellemi színvonal. Olyan intellektuális országról fog az évad szólni, ahol az emberek tisztában vannak a realitásokkal és tudják, hogy Közép-Európa ugyan nem a világ közepe, de ismerik saját hagyományaik súlyát, és jelenbeli képességeiket. Az évad programjai a turizmust, az idegenforgalmat és a kultúrát integrálják a marketing eszközeivel. Kétfelé dolgozik: reklámozza az évad programjait, és reklámozza az országot, olyan módszerekkel, amelyek nem harsányan és nyersen akarják az emberekhez eljuttatni a közlendõ állítást, hanem átszûrtebben és a szokásosnál szellemesebben. Például, ha egy szórólapon vagy egy képeslapon az emberek a Széchenyi fürdõ sakkozói között legendás New York-i figurákat ismernek fel, akkor máris kíváncsibbak lesznek. Részben a körülményekre, részben a helyszínre…
A teljes program megvalósítására a költségvetésben külön fejezetet különít el a kormány, minden bizonnyal néhány százmilliós összeg áll majd rendelkezésre és lehetõség van amerikai támogatók bevonására is.