Révay András: Sok ilyen ember kellene
6 perc olvasás
A legendás magyar műgyűjtőnek és mecénásnak, Nemes Marcellnek állít emléket a Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása. A tárlat a műgyűjtő egykor páratlanul gazdag és színes kollekciójából válogat, mintegy 120 olyan műtárgy bemutatásával, amelyet így együtt a közönség még nem láthatott.
A legendás magyar műgyűjtőnek és mecénásnak, Nemes Marcellnek állít emléket a Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása. A tárlat a műgyűjtő egykor páratlanul gazdag és színes kollekciójából válogat, mintegy 120 olyan műtárgy bemutatásával, amelyet így együtt a közönség még nem láthatott.
Jánoshalmi Nemes Marcell (1866-1930) a 20. század eleji magyarországi műgyűjtés talán legjelentősebb, és egyben legellentmondásosabb figurája volt, akinek nagyszabású műgyűjtői és mecénási tevékenysége már életében legendává vált. Kezdetben évekig szén- és faáru kereskedőként tevékenykedett, 1884-ben még ilyen céget alapított. Később bánya- és erdővállalkozóként működött. Műtárgyvásárlásairól az első biztos adatok 1904-ből származnak. Ettől az időtől kezdődően vett rendszeresen kortárs, magyar műveket. Ezek a vásárlásai vetették meg több száz darabot számláló, modern magyar festészeti gyűjteményének alapjait.
Erre a kiállításra már régóta készül a Szépművészeti Múzeum. Nemes Marcell a maga idejében jelentős alkotásokkal gazdagította ezt a múzeumot, illő volt már neki emléket állítani – mondta el dr. Baán László főigazgató. Nemes Marcell a régi mesterektől az európai és hazai kortársakig, szinte minden fontos alkotótól gyűjtött, így vált a korszak egyik legjelentősebb műgyűjtőjévé, mecénásává. Életében értékes műtárgyak egész sorát, több mint félszáz művet, többek között El Greco Bűnbánó Magdolnáját, vagy Mányoki Ádám nemzeti ereklyének számító Rákóczi-portréját ajándékozta a Szépművészeti Múzeumnak. Ezek csaknem fele, a magyar vonatkozású műtárgyak, 1957 után, a Szépművészetiből kivált magyar gyűjteményt bemutató Nemzeti Galériába kerültek.
Nemes ezek mellett számos más hazai, illetve külföldi intézménynek is ajándékozott, így az Iparművészeti Múzeumnak, a berlini és a müncheni képtárnak, sőt még a madridi Pradónak, vagy a párizsi Louvre-nak is. Kizárólag magyar festményekből álló, nyolcvandarabos kollekciójának adományozásával 1911-ben alapítója volt a Kecskeméti Képtárnak. Műpártolói tevékenysége azonban nem korlátozódott csupán különféle műalkotások adományozására. Nagy számban vásárolt műveket fiatal tehetséges hazai és külföldi mesterektől, az általa alapított díjaknak, illetve alapítványoknak köszönhetően, több évtizeden keresztül magyar művészek egész sora folytathatott külföldön tanulmányokat. Ő igazi európai polgár és európai mecénás volt. Petrovics Elek, a múzeum egykori nagyszerű főigazgatója mondta róla: Bárcsak még sok Nemes Marcellünk volna!
Bár a Szépművészeti Múzeum kiállítása elsősorban Nemes Marcell nagyvonalú tevékenysége előtt kíván tisztelegni, a különböző hazai és külföldi múzeumok, illetve magángyűjtemények anyagából válogatott összeállítás a híres „marchand amateur" – így nevezték azt, aki nem csupán gyűjtötte, hanem kereskedett is a műtárgyakkal – egykori műgyűjteményének sokszínűségét és gazdagságát is jól érzékelteti. A tárlat anyagában éppúgy szerepelnek antik vázák, középkori szobrok vagy régi olasz és németalföldi mesterek elsőrangú alkotásai, mint különböző korokból származó értékes iparművészeti tárgyak, a gyűjtő otthonának hangulatát megidéző, enterieur-szerű elrendezésben.
Nemes Marcellnek a maga korában kivívott megbecsülésére jellemző – árulta el Németh István, a kiállítás egyik kurátora – hogy Csók István egy alkalommal azt mondta magáról: lehet, hogy nem is vagyok igazán jó festő, mert Nemes Marcell még soha nem vett tőlem egyetlen képet sem. Amikor pedig Uitz Béla legelső, bemutatkozó kiállításán a híres gyűjtő azzal ment oda hozzá, hogy megveszem az összes képet, a fiatal festő azt válaszolta: odaadom ingyen, nekem az is bőven elég, ha kiírják a képek mellé, hogy megvette Nemes Marcell. Persze a mecénás fizetett a képekért, melyek közül azután számos darabot ki is küldött San Francisoba a világkiállításra és ott az egyik rajz aranyérmet nyert.
A kiállítás bemutatja Nemes egykori Greco-kollekciójának féltett darabjai mellett a 19-20. századi magyar képzőművészet legjelentősebb alkotóinak, többek között Munkácsy Mihály, Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Uitz Béla, Kernstok Károly és Vaszary János műveit. Az egykori hatalmas gyűjtemény részben már Nemes életében, majd halála után szétszóródott, világhírű képei ma különböző múzeumok, többek között a New York-i Metropolitan Museum of Art, a Los Angeles-i Getty, madridi Pardo, a berlini Gemäldegalerie vagy a londoni Taté Britain anyagát gazdagítják.
A látogató Nemes Marcell műgyűjtői illetve mecénási tevékenységéről két nagy szekcióban nyer áttekintést. A kiállítás első részében az egykori Nemes-gyűjtemény régi olasz, német, illetve németalföldi festményanyagának válogatott darabjaival találkozhat, majd külön egységként, néhány, annak idején a kortársakra revelációként ható Greco-kollekció jeles darabját láthatja, kiegészítve egyes modern mesterek (Courbet, Cézanne, Maillol) alkotásaival. Az első rész utolsó szakaszát a magyar festészet klasszikus modernjeinek számító mesterek, mint például Paál László, Szinyei Merse Pál és Fényes Adolf művei alkotják, külön kiemelve ezek közül a Nemes gyűjteményébe került olajvázlatok remek sorozatát.
A második rész a nagyvonalú mecénási tevékenység bemutatását szolgálja. Reprezentatív válogatás látható az 1911-ben Kecskemét városának adományozott képkollekcióból, majd a Szépművészeti Múzeumnak ajándékozott értékes műtárgyakból. Külön hangsúlyt kapnak ebben az egységben a gyűjtő legemlékezetesebb adományai, közülük is kiemelkedik Mányoki Ádám híres Rákóczi-portréja. Ezt a képet Nemes Marcell már hosszú ideje szerette volna megvásárolni, végül külföldről mentette haza. Műtárgyvásárlásaival, illetve az általa létrehozott alapítványok révén Nemes Marcell igen nagyvonalúan támogatta a kortárs magyar művészetet. Ezt hivatott érzékeltetni a kiállítás utolsó szekciója, melyben a gyűjtő híres Rippl-Rónai kollekciójának számos darabja mellett, Farkas István, Iványi Grünwald Béla – és mások – egyes alkotásai is helyet kaptak. Az El Grecotól Rippl-Rónaiig című kiállítás 2012. február 19-ig lesz látható a Szépművészeti Múzeumban. (www.szepmuveszeti.hu)