2024.december.23. hétfő.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Révay András: Nem párbaj, inkább kettős, páros tánc

8 perc olvasás

parbaj-6.jpgValódi párbaj esetén egyenlőtlenek lettek volna az erőviszonyok, mert az előzetes válogatás után kiválasztott harminchárom pince közül 18 volt egri és csak 15 szekszárdi. Ám szerencsére összecsapásra – a szó valódi értelmében – nem került sor, bár azt sem tagadhatjuk, hogy ez a nap nem múlt el vérontás nélkül. Bőven folyt a bikavér!

parbaj-7.jpg Az Eger – Szekszárd Bikavér párbajt a Corinthia Hotel báltermében rendezték meg és a szervezőknek az érdeklődésre nem lehetett panaszuk. A megjelent borászok és a látogatók véleménye egy ponton feltétlenül találkozott: szükség van ilyen rendezvényre! A Bikavér nevet egy időben sikerült elkoptatni és a „hétköznapi” borfogyasztók emlékeiben sajnos a szóhoz még negatív élmények társulnak. Ugyanakkor pedig a termelők jelenleg már komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy ez alapjaitól változzon meg. Az állítás igaz mindkét borvidékre, amelyik a Bikavér név használatára jogosult. A bortípus rangjának emelésén sokat dolgoznak, hisznek ebben a történelmi borkategóriában, és úgy vélik, ez a kékfrankosra épülő, komoly, de mégsem túl nehéz vörösbor idehaza és külföldön is megfelel a mai kor fogyasztói igényeinek.

parbaj-8.jpg Ám ha „párbaj” akkor azért legyünk lovagiasak és a találkozóról szóló tudósításban az „első lövés” jogát a címvédőnek, Szekszárdnak adjuk. A bikavér szó ugyanis onnan indult el, még 1846-ban, ismertté Garay János verse nyomán vált. Szekszárd déli határában, a festői szépségű Faluhely-dűlőben található a Bodri Birtok és palackjaik címkéjén is a dűlő neve olvasható. A szőlőt ide 2001 és 2004 között telepítették. A Faluhely csoportba a válogatásaikat sorolják és ennek egyik tagja a Cabernet Sauvignon, és a Merlot mellett a Bikavér. A pincészet ezt a borát a jól felismerhető, nyomott üvegű, feliratos, szekszárdi palackba töltötte. Tartalma 2015-ös évjáratú Kékfrankos – Merlot – Cabernet Sauvignon – Kadarka házasítás. Bár fiatal a bor, mégis szép eredményeket ér el és a kóstolók körében is népszerű.

parbaj-9.jpg A Bikavérünket mi könnyedebbre hangoltuk – mondta el a borról szólva ifj. Gál Tibor. Erre a párbajra ezúttal egy rendkívül friss, 2016-os TiTi Bikavért hoztak. Igazán gyümölcsös, ízgazdag, dinamikus, elegáns, egri vörösbor. A 2016-os hihetetlenül jó évjárat volt ezért a borok nagyon izgalmas savszerkezet mondhatnak magukénak, komoly gyümölcsös aromával és szép illatokkal társítva. A vulkanikus talaj és a kézi művelés mindezt még megerősítette. Ez a Bikavér Kékfrankos – Kadarka – Syrah alapú, de van benne egy kicsi Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon és Merlot is így rendkívül sokszínű, sokrétű „díszes” borról beszélhetünk. Az elmúlt években az Egri Borvidék elindult a fiatalosítás irányába és ez a TiTi Bikavér ennek a lenyomatát őrzi. Játékos, kedves, behízelgő vörösbor.

parbaj-10.jpg Nagybetűvel írják – nem kicsivel – a nevet, ezért is tartják úgy az Egerben élő és dolgozó Balga családnál, hogy ez humorizálásra nem nyújt alkalmat. A hangsúlyt ők a bortermelésre helyezik! A bemutatóra a 2015-ös évjáratú Bikavért hozták. Az Egri Bikavér Szabályzatnak megfelelően, a házasítást Kékfrankosra építik, de van mellette még Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon és Blauburger. A vörösborokra általában jellemző, hogy a könnyebbet legalább félévig, a testesebbet inkább egy évig fahordóban érlelni kell. Ők erre a célra kisebb – többször töltött – barrique hordókat használnak, mert nem szeretnék, hogy a fa íze elnyomja a bor frissességét, üdeségét. Vannak, kik már a szüretkor egybegyűjtik a fajtákat – ők inkább külön szüretelnek, külön érlelnek és csak a palackozás előtt egy évvel kerül sor a házasításra, majd a bor 3-4 hónapot még a palackban is érlelődik. Ez a 2015-ös is a „könnyedebb” kategóriába sorolható, a cél egy „jóivású” bor elkészítése volt, ami rácáfol a még mindig létező előítéletre a 35 – 40 évvel régebben készített Bikavérekkel szemben. Ma már sok kis pincében jó és még jobb Bikavérek készülnek és a Balga pincészet is ebbe a sorba kíván tartozni.

parbaj-11.jpgA Twickel Szőlőbirtok Bikavére Gróf Zichy névvel állt az asztalon és ennek komoly oka van. A tulajdonos édesanyját Zichy Mária Teréziának hívták, és a családja iránti tiszteletből kapta a pincészet prémium minőségű bora a nevet. A címke alatt, a palackban 2013-as évjáratú Bikavér rejtőzött, alapja 55 – 60 százaléknyi Kékfrankos, Merlot, Cabernet Sauvignon és kevés Kadarka hozzáadásával. A 2013-as év kisé hűvösebb volt, de nem volt rossz. Inkább könnyedebb, gyümölcsösebb stílusú borok készítésére volt alkalmas. Éppen ezért ők sem új hordókba, inkább másod-harmadtöltésűekbe tették a bort, ezért lazább, jól fogyasztható csak csekély „hordófűszerrel” bíró bort kaptak. Mindegyiket külön érlelték, de a házasítás után a Bikavért még félévig tartályban érlelték tovább, majd a palackban is eltöltött még egy évet, mielőtt forgalomba került. A Kékfrankosnak köszönhetően, kimondottan jól illik a libacombhoz, nem túl fűszeres húsokhoz.

parbaj-12.jpg Sok évtizeddel ezelőtt Verpelét nevéhez még inkább az Olaszrizling kapcsolódott. A Varsányi Pincészetben is termelik, mind a mai napig, büszkék is rá, de a párbajra ők is Bikavért hoztak, mindjárt kettőt. Egy 2013-as és egy 2015-ös évjáratút. Mindkettőt úgy készítették, hogy az eredmény itt is inkább könnyed, gyümölcsös bor legyen. Ezért a 13-as két évet, a 15-ös pedig csak egy évet töltött tölgyfahordóban. Harmincöt százaléknyi Kékfrankos, 20 % Blauburger van benne, ezen kívül még Cabernet Sauvignon, Pinot Noir és Zweigelt teszi változatossá az ízeket. A 2013-as kissé eltér: 40 % Kékfrankos van benne és a Cabernet Sauvignon és Cabernet Franc 20-20 százaléknyi mennyiségben van jelen, a többi csak a „maradékon” osztozik. Pohárba kitöltve a kettőt – mivel két év van közöttük, az öregebb sokkal érleltebb hatást kelt, testesebb, karakteresebb fiatalabb társánál.

parbaj-13.jpg Ahogy mondani szokták, szinte zsebkendővégről párbajozott egymással a Vesztergombi és A Juhász Testvérek Pincészete, mert egyetlen asztalon, egymás mellett kaptak helyet. A Vesztergombi, Szekszárdról 2015-ös Bikavérrel állt ki a pástra, a borvidéken belüli előválogatás során erre esett a választás. Véleményük szerint ez nem is párbaj, inkább duett, együtt gondolkodás, páros tánc. Mivel csak ez a két borvidék használhatja a Bikavér elnevezést, jó, ha együttműködnek. A Vesztergombi az egyik legrégebbi olyan pincészet Szekszárdon, ahol Bikavér készül. Már az 1992-es Bikavér meghozta nekik „Az év borásza” címet és azóta az összetételben nem változtattak. Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot és Kadarka adja a győztes receptet. Ezek íz- és illatjegyei jelennek mega borban, de a cél mindig az, hogy ne különálló fajták összességeként, hanem egy új egészként jelenjen meg a Bikavér. A lelkét a Kadarka adja, a fűszerei eredményezik a jó összhatást, amit a Bikavértől elvárnak.

parbaj-14.jpg Juhász Ádám, az egri Juhász Testvérek Pincészet főborásza, munkája során igen széles, nemzetközi tapasztalatokra támaszkodhat. Dolgozott Új Zélandon, majd egy Európai Uniós ösztöndíjnak köszönhetően a mesterképzés tanulmányait Franciaországban, Németországban és Dél-Afrikában folytathatta. Itt az egyetem elvégzése mellett dolgozni is volt lehetősége, közvetlenül ismerkedhetett meg a helyi szőlőtermeléssel, borkészítéssel. Ilyen szemmel nézve az egri Bikavért kétségtelen, hogy a nagy múltja mellett volt egy komoly megingás, ám most ismét nagy jövője van. Jó az irány, amit a borvidéken képviselnek, és ha sikerül a Bikavért egységesíteni, akkor az a bornak és a borvidéknek is nagy kiugrási lehetőséget jelenthetne. Jól látható, amikor külföldiek járnak a vidéken, hogy a bor nagy üzleti potenciált is hordoz. Igen fontos bora lehet Magyarországnak. Náluk a 2015-ös egri Bikavér Selection ötös házasítás. Negyven százalék Kékfrankosból, 20 % Blauburgerből, 20 % Merlotból és 10-10 % Cabernet Sauvignon – Cabernet Francból áll. Hordóban 18 hónapig érlelték és csak három hónappal ezelőtt palackozták. Szép, elegáns, mély, rubinvörös színe van, illatában a meggy és a szilva dominál. A Cabernetnek köszönhetően karaktere fűszeres. Kóstoláskor közepes testű száraz vörösbornak érezzük, mély, „húsos” tanninokkal, lecsengése közepes hosszúságú. A nemzetközi összehasonlítást tekintve ennek a Bikavér Párbajnak komoly jelentősége van. Külföldön sok hasonló kóstolót szerveznek. Nagyon fontos ugyanis, hogy a fogyasztók találkozhassanak a borászokkal, megismerhessék filozófiájukat. A borásznak is jó a fogyasztóval találkozni, meggyőzheti, hogy a Bikavér kilépett korábbi állapotából, ma már sikeres márkának ismerhető el!

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Alapította : Pósvári Sándor - 1973. Powered by WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. 2025©