Sávos mozgásban az olaj, de erősödnek a kockázatok
2 perc olvasásA Saxo stratégiai elemző csapatának első negyedéves kitekintésében kiemeltük, hogy korrekcióra számíthatunk az olajpiacon, mivel a 70 dollár/hordó szint feletti ár az olaj világpiacának jelenlegi viszonyait tekintve nem fenntartható.
Januárban és február elején láthattunk is eladási hullámokat, amelyek nagy része a kockázatkerülő magatartás felerősödésére volt visszavezethető, amit viszont a gyengélkedő részvénypiac és az emelkedő kötvényhozamok váltottak ki. Azok a kereskedők, akik jelentős long pozíciókat halmoztak fel, már keresték az alkalmat a kitettségük csökkentésére. Ugyanakkor az is megállapítható, hogy a február elejei kb 10%-os korrekció bőven belefér abba, hogy egy gyenge technikai korrekciónak tekintsük az egyébként felfelé tartó trendben.
Erre a COT-riportokban (a hedge fund-oknak és vagyonkezelőknek az Egyesült Államok különböző határidős piacain felvett devizapiaci és árupiaci pozícióit elemző heti riportokban) megfigyelhető spekulatív pozíciók alakulása enged következtetni. A múlt pénteken kiadott COT-riport az olaj long pozíciók mindössze 5%-os csökkenéséről számol be, míg a friss short pozíció nagysága elenyésző volt. A piac tehát alapvetően fenntartja a bika-kilátásokat az olajjal kapcsolatban.
Azért vannak fenyegető jelek: ha a részvénypiac további gyengélkedését tapasztaljuk, vagy az OPEC-en kívüli országok nagyobb ütemben kezdenék növelni a kínálatot, az újabb nyomás alá helyezné a piacot. A Brent most egy 61-70 USD/hordó sávban mozog, és a 61-es szint kulcsfontosságú lehet, mert ez a 38,2%-os korrekciója a tavaly júniustól januárig tapasztalt ralinak, és mint jelentős Fibonacci szint, sok kereskedő viselkedésére és reakciójára van hatással. A WTI esetében ez a 38,2%-os Fibonacci szint 58 dollár/hordónál van. Ezekre a szintekre különösen nagy figyelmet kell fordítani, mert ezek esetleges áttörése megnyitja az utat lefelé.
Mindent egybevéve jelenleg inkább egy lefelé tartó fordulatnak van nagyobb esélye rövid távon. Az évnek abban a szakaszában vagyunk, amikor a készletek – az Egyesült Államokban és a világ egyéb részein is – nőnek, miközben az egyesült államokbeli kitermelés is stabilan nő. Ezek a tényezők együttesen negatív hatással vannak az olajárra, de ne feledjük, hogy a piaci fundamentumok lényegesen kedvezőbbek, mint egy évvel ezelőtt, ami azt jelenti, hogy az árak esése újabb vevők belépését váltaná ki.
Ole Hansen, Saxo Bank