Százhalombattán osztják ki a Virágos Európai díjakat
6 perc olvasás2014. szeptember 26-28. között sikeres pályázatának köszönhetően Százhalombatta lesz a házigazdája az Európai Virágos Városok és Falvak Verseny (Entente Florale Europe) díjkiosztó ünnepségének. A versenyen idén Gyula város képviselte Magyarországot.
2014. szeptember 26-28. között sikeres pályázatának köszönhetően Százhalombatta lesz a házigazdája az Európai Virágos Városok és Falvak Verseny (Entente Florale Europe) díjkiosztó ünnepségének. A versenyen idén Gyula város képviselte Magyarországot.
A város 2011-ben nyerte el először a Virágos Magyarországért Díjat, majd a következő évben ezüst fokozatot ért el a nemzetközi döntőn. Az önkormányzat az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére nyújtott be jelentkezést a 2014-es nemzetközi díjkiosztó megszervezésére, amit 2013-ban az angliai Bristolt megelőzve nyert el. A rendezvényre Európa tizenegy országából és a hazai szakmai szervezetektől, minisztériumokból érkezik a népes – több száz fős -vendégsereg.
Százhalombatta Város Önkormányzata 2011-ben elnyerte a „Virágos Magyarországért" környezetszépítő verseny fődíját város kategóriában, amely feljogosította, hogy Lövővel – a falu kategória győztesével együtt – képviselje Magyarországot a 2012-es Európai Virágos Városok és Falvak Versenyen. A város képviselői a hollandiai Venlo-ban rendezett díjkiosztó gálán ezüst fokozatot vehettek át. A zsűri nagyra értékelte a fogadásukban közreműködők alaposságát, a kertes városrész állapotát, a lakótelepi közösségek aktivitását és az esélyegyenlőség érdekében tett erőfeszítéseket. Százhalombatta a 2014-es nemzetközi díjkiosztó gála megszervezésével újabb lehetőséget kapott, hogy ország-világ előtt megmutassa: milyen egy huszonegyedik századi, élhető iparváros.
A díjkiosztó gála a Barátság Kulturális Központ színháztermében kerül megrendezésre szeptember 26-án, és mivel a terem befogadóképessége véges, csak a versengő települések delegációi, a zsűri tagjai és a rendező szervezetek, valamint a média képviselői vehetnek részt rajta. A kétórás hivatalos programot, amely során ismertetik az idei európai verseny értékelését és eredményeit, csak a Forrás Néptáncegyüttes rövid műsora egészíti ki, majd díszvacsora követi a Szekeres József Rendezvényközpontban.
Másnap, 27-én délelőtt mindenki bekapcsolódhat az EFE rendezvényébe, hiszen Európa Piac várja az érdeklődőket a Szent István téren (rossz idő esetén a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban), ahol minden ország mini kiállítás, kóstoló keretében mutatja be otthoni turisztikai, kulturális és gasztronómiai értékeit. Az EFE vendégeit ezután fővárosi városnézésre és hajókirándulásra viszik a szervezők, a harmadik napon pedig százhalombattai városnézéssel fejeződik be a látogatásuk.
Százhalombatta évek óta tudatos városfejlesztési programot valósít meg, amelyben kiemelt szerepet kaptak a parkok, játszóterek, közterületek. 2011 elején építészeti nívódíjjal ismerték el a város európai uniós támogatással felújított főterét. A korábban a legszennyezettebbek, a „Piszkos tizenkettő" közé sorolt ipari település megújulásának jelképesen és ténylegesen is kulcsfontosságú eleme az új főtér. Az itt megvalósított nagyszabású beruházás rövid idő alatt beváltotta a hozzá fűzött reményeket, vagyis az új főtér a közösségi események legfontosabb színtere és a helyi társadalom legnépszerűbb találkozási pontja lett.
Annak ellenére, hogy már a város neve – „száz halom" – is az itt feltárt őskori halomsírmezőre utal, és számos régészeti, történelmi emlék jelzi a település több ezer éves múltját, Százhalombatta arculata iparváros jellegű, abban a lakótelepek központi szerepet töltenek be. A mindenkori városvezetés azonban rengeteget tett és tesz azért, hogy az itt élők ne betonrengetegben, hanem egészséges, barátságos és mindenekelőtt zöld környezetben töltsék mindennapjaikat.
A lakótelepeken annak idején tanácsi segítséggel, de többnyire még társadalmi munkában kezdődött a parkosítás. Az önkormányzat jelenleg éves szinten több százmillió forintot fordít a közterületek tisztán tartására, gondozására és rekonstrukciójára. A parkfenntartást országos referenciákkal rendelkező szakcég végzi öt éves szerződés keretében. Megbízatásuk 800 ezer négyzetméter rendben tartására vonatkozik, amelynek közel fele belterület. Annak ellenére, hogy a várost határoló Duna-part állami tulajdont képez, az önkormányzat önként vállalt feladatként az árteret és a gátat is kaszáltatja.
Százhalombatta a „parkok városa". Harmincegy közpark biztosít kellemes és egészséges környezetet a sport, a játék és pihenés céljára, minden korosztály számára.
A város szinte minden szegletében látható színpompás, változatos virágágyások összesen mintegy 1250 négyzetmétert foglalnak el, a főutak melletti kandelábereken 796 muskátli nyílik. A Szent István tér átalakítása lehetőséget nyújtott kuriózumnak számító dísznövények kiültetésére, új stílusok meghonosítására is.
Az önkormányzat a „Virágos Százhalombatta" és a "Tiszta udvar, rendes ház" mozgalommal igyekszik a lakosságot is bevonni a környezet szépítésébe. Minden évben húszezer tő egynyári virágot osztanak ki, a kerti hulladék ingyenes elszállításával, komposztáló edények díjmentes biztosításával, valamint szezonális locsolási kedvezménnyel motiválják a városlakókat a környezettudatos és igényes kertészkedésre. A környezet tisztán tartásában, fejlesztésében és védelmében számos közösség és civil szervezet is aktív szerepet vállal.
Százhalombatta évek óta részt vesz a „Virágos Magyarországért" versenyen, és több alkalommal részesült elismerésben, szakmai különdíjban. A legnagyobb sikert, az első helyezést 2011-ben sikerült kivívnia.
Az Európai Virágos Városok és Falvak Versenye egyedülálló program, hiszen évente közel ötvenmillió embert mozgósít és huszonötezer település között teremt kapcsolatot a harmonikus környezet megteremtése és megóvása érdekében. 1990-ben a kelet-európai térség államai számára is megnyílt, a csatlakozás lehetőségével elsőként hazánk élt.
A nemzetközi versenyben résztvevő országok a következők:
Ausztria, Belgium, Cseh Köztársaság, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Írország, Németország, Olaszország, Szlovénia és Magyarország.
Az európai versenyben eddig 24 magyar város és falu képviselte hazánkat.
Az igen erős mezőnyben számos település került a virágosítási program legjobbjai közé: Siófok (1997.), Kaposvár (2004.), Nagyatád (2006.), Eger (2007.), Géderlak (2002.), Lipót (2010.), Balatonfüred (2011.), Százhalombatta (2012.), Hévíz (2013.).
http://www.entente-florale.eu/efe
Lantai József