Széll Kálmán terv – a külföldnek szánt angol nyelvű változat
3 perc olvasás
Most került nyilvánosságra a külföldnek szánt angol nyelvű változata a Széll Kálmán tervnek. Mint a magyar politikai életben szokásos, a belföldi és a külföldi fogyasztásra szánt változat NEM AZONOS. Így van ez ezzel a változattal is – melyet a cikkünk végén lévő linkről letölthetnek.
Most került nyilvánosságra a külföldnek szánt angol nyelvű változata a Széll Kálmán tervnek. Mint a magyar politikai életben szokásos, a belföldi és a külföldi fogyasztásra szánt változat NEM AZONOS. Így van ez ezzel a változattal is – melyet a cikkünk végén lévő linkről letölthetnek.
Főbb vonalakban ebben kevesebb a szembenállás a világgal, az előző kormány, különösen a Bajnai kormány intézkedéseivel. A kormány felismerte, hogy ahhoz hogy nyerjen, nem elegendő gazdasági hadviselést folytatni, mert a korábbi kormányerők és annak támogatói a külföldön kapcsolatrendszerükön keresztül mindent megtesznek a jelenlegi kormány lejáráatására.
Az angol változatban nagyon sok olyan dolgot mondtak ki, amelyet eddig itthon nem kommunikáltak. Az egyik, amelynek még súlyos emberi politikai feszültségek lesznek a következményei – esetleg egyes elmaradott településeken és közösségekben akár éhséglázadás is – a segélyek és a segélyszerű ellátások minimálbérnél kisebb maximálását jelenti.
Nyugdíjnál bevezetik a bőjti indexálást, ami azt jelenti, gondosan ügyelnek arra, hogy a nyugdíjak értéke reálértéken még véletlenül se növekedjen, maximálisan az inflációval. Ezzel az EU elvárásainak megfelelően az emberek életszínvonala még véletlenül sem emelkedhet a föle, csak csökkenhet, mint amit a nyugdíj megállapításakor volt. A családi pótlékot és a GYES-t reálértékben befagyasszák a nyugdíjakhoz hasonlóan.
A közlekedésben a szinte mindenkinek – különösen a közlekedési dolgozók családtagjainak, rokonainak kiosztott – kedvezményt és sok egyebet eltörölnek, de nagyon helyesen – a 65 év felettiek kedvezményét az ingyenes utazást nem vonják meg.
Megszüntetik a párhuzamosságokat a vasúti és a busz közlekedés között. Azaz valahova vagy vasút vagy busz megy. Kérdés azonban, hogy ezt a gyakorlatban hogyan tudják következetesen megvalósítani, különösen a jelenlegi helyenként szétesőben lévő vasúti infrastruktúra mellett.
A felsőoktatásban teljes karokat zárnának be, és megszűnne a résztérítéses képzés. Vagy teljes ingyenesség – állami hely – vagy teljes összegű térítés lenne a térítéses helyeken. A részletek kibontásával az angol verzió is adós marad.
A gyógyszerkasszát szintén jelentősen csökkentik, a részletek itt sem világosak.
Az önkormányzatok finanszírozása is jelentősen módosul. Azonban a csökkenés sok esetben itt azt jelenti, hogy feladatokat és pénz egyformán máshova csoportosítanak. Újdonság azonban az, hogy hitelfelvételi tilalom lesz. Működési hitelt egyáltalán nem, fejlesztésihitelt csak engedéllyel vehetnének fel.