Trump és az amerikai adatok sújtják a dollárt – de meddig?
2 perc olvasásA tendenciózusan gyenge amerikai adatok (legutóbb például komoly elmaradásokat tapasztalhattunk az áprilisi lakáspiaci adatokban és az építési engedélyek számában) és Trump napi botrányai meglehetősen rossz hatással vannak a dollárra.
A tendenciózusan gyenge amerikai adatok (legutóbb például komoly elmaradásokat tapasztalhattunk az áprilisi lakáspiaci adatokban és az építési engedélyek számában) és Trump napi botrányai meglehetősen rossz hatással vannak a dollárra.
A New York Times hét elejei cikke szerint az FBI volt igazgatója, James Comey azt állítja, hogy a volt nemzetbiztonsági tanácsadó, Flynn orosz kapcsolatait vizsgáló nyomozás kapcsán Trump szó szerint azt mondta neki, hogy „Remélem, el tudja ezt a dolgot engedni".
Sokat nyert az elmúlt két napban a jen, mivel ismét a biztonságos menedék szerepét töltötte, reagálva a piacokon váratlanul ismét megjelenő kockázatkerülő magatartásra. A feltörekvő gazdaságok devizái összességében gyengültek – még az USDTRY is kissé magasabb szintre került, miután a Trump és az Amerikába látogató török elnök, Erdogan közötti szívélyes megbeszélések ellenére adni kezdték a török lírát.
Az utóbbi napok hírei egyöntetűen negatív hangvételűek voltak a dollár szempontjából (Trump sorban következő botránya, illetve a masszívan kedvezőtlen amerikai gazdasági adatok), de kérdéses, hogy ez a negatív lendület folytatódhat-e, vagy esetleg már minden lehetséges rossz be van árazva a dollár szempontjából, és ezért akár egy taktikai fordulópont vagy támasz szint közelébe kerültünk.
A fontnak nem igazán kedvez a jelenlegi környezet, mivel a piac aggódik amiatt, hogy az új francia vezető, Macron és a német kancellár, Merkel remekül kijönnek majd egymással, és a brit kilépési folyamatban közös erővel szigetelik el az Egyesült Királyságot – az EURGBP szárnyalása részben ennek köszönhető, de nagy szerepe volt a francia választások eredményének, illetve az unió fennmaradásával kapcsolatos félelmek mérséklődésének is.
Ha a dollár esetében a negatív hangulat tűnik eltúlzottnak, akkor az euró esetében ugyanez a lelkesedésről mondható el, így a következő napokban figyelni fogunk az esetleges konszolidáció jeleire, különösen az EURJPY párnál, amennyiben a kockázatkerülő magatartás továbbra is megmarad a piacokon.
John J. Hardy SAXO Bank