Újra nő a kockázati étvágy – hogyan hat ez az amerikai kamatokra?
2 perc olvasásAz Egyesült Államokban a múlt pénteken közzétett foglalkoztatási adatok azt mutatják, hogy továbbra is jó ütemben halad a munkahelyek létesítése, és ez jót tett a kockázati hajlandóságnak. Az adatokból az is kiderül, hogy nem kell félni a bérek növekedési üteme miatt hirtelen megugró inflációtól, így attól sem, hogy a Fed – erre válaszként – a kamatemelés hadi ösvényére lépne. A globális gazdasági háttér is kedvez a kockázati hajlandóságnak, mivel az Európai Központi Bank, még ha el is vetette a további mennyiségi könnyítés lehetőségét, alapvetően galambjellegű módon nyilatkozott meg a múlt héten.
Sokan arra gondolhatnak, hogy tovább folytatódik a mérsékelt növekedési ütem és az alacsony infláció korszaka, de lehet, hogy mindez csak a Fed Nyíltpiaci Bizottságának március 21-i üléséig tart. A mostani Fed talán nagyobb kamatemeléssel reagál, mint ami épp be van árazva a piacon, ha azt látja, hogy visszatért a vakmerőség a különböző eszközök piacain, és olyan ütemben normalizálja a kamatrátákat, amilyen gyorsan csak lehet, hogy megelőzze a következő recessziót. A következő napokban lesz pár esemény, amelyek tesztelik a piaci hangulatot: kedden jön ki az Egyesült Államokban a fogyasztói árindex (Consumer Price Index, év/év, február), és meg kell említeni a mai és a holnapi, szintén egyesült államokbeli kötvény-aukciókat: hétfőn a 10 éves kincstárjegyek körében, kedden a 30 éves államkötvények körében kerül sor nagyobb méretű aukciókra. Egy magas CPI alaposan felrázná a piacot, és a 10 éves kincstárjegyek 3%-os hozama pszichológiailag szintén fontos szintnek számít.
Japánban újra előkerült egy tavalyi botrány (egy, a japán miniszterelnökhöz köthető magániskolának eladott állami terület kapcsán), az ellenzék Sinzo Abe pénzügyminiszterének, Taro Aso-nak a felelősségét firtatja, és többen lemondásra is felszólították Aso-t. Mivel Taro Aso a gyengébb jen egyik fő támogatója, az ő lemondatása kihatna a jen volatilitására.
A kockázatbarátabb környezetben az euró teljesítménye elmaradhat a kockázatosabb devizáktól (érdemes figyelni az EURAUD keresztet), és még itt van Olaszország is, amely egyes szakértők szerint még hosszú ideig tárháza lesz az eurózónát fenyegető kockázatoknak.
John Hardy, Saxo Bank