2024.július.16. kedd.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Változás, érték és franchise

5 perc olvasás

valtozas.jpgHárom dolog mozgatja napjainkban a Fidelity szakértőit: a Változás – olyan vállalatok, melyek értéke érdemben változhat a közeljövőben végbemenő szerkezetátalakítás, M&A vagy leválás következtében; Érték – olyan társaságok, melyek a piaci várakozást meghaladó mértékű jövedelemnövekedést érhetnek el, és ennek következtében változhat a minősítésük; és Franchise – olyan cégek, melyek domináns piaci pozícióval és ármeghatározó erővel rendelkeznek. Jeremy Podger, az FF World alap portfoliómenedzsere régióként veszi sorra a befektetési lehetőségeket.

 

Az elmúlt három évben az USA részvényeinek sokat segített az erős dollár és a kamatlábak normalizálódásához fűződő várakozások együttese. A befektetők mostanra tisztában vannak azzal, hogy a kamatciklusnak melyik szakaszában járunk, és portfólióikat ehhez igazították. Az erős teljesítményekkel jellemezhető időszakot követően úgy tűnik, az USA-dollárban már viszonylag kevés emelkedési potenciál van, így az USA-n kívüli térségek egyre vonzóbbá válnak. Ezzel együtt még mindig elképesztően sok lehetőség vár kiaknázásra, főleg az USA növekedési vállalatainak körében. Bár az USA továbbra is a Fidelity World alapjának jelentős részét adja majd, középtávon valószínűleg kisebb lesz a súlya, mint az elmúlt három évben volt.

 

Japánt ide-oda lökdösik a jen árfolyammozgásai. Abe miniszterelnök gazdaságélénkítő programjának hatására felgyorsultak a részvényes-barát vállalati reformok, és részben ennek köszönhetően az USA-n kívül Japán az egyetlen olyan ország, ahol az elmúlt jó néhány évben USA-dollárban mérve nőttek a vállalati nyereségek. Japán volt (az USA után) az elmúlt három év második legjobban teljesítő piaca is, és a részvényválogatás eredményeképpen jelentős alfát lehetett elérni itt. Az értékeltségek a világ többi részéhez képest továbbra is vonzóak, és A Fidelity arra számít, hogy a jövőben Japánban mindhárom befektetési kategóriában – Változás, Érték és Franchise – jó lehetőségeket fogunk találni. Az elmúlt három évben a japán befektetések elsősorban az Érték kategóriába tartoztak.

 

Európában a közelmúlt piaci folyamatai némileg korrigálták az USA-hoz képest fennálló alulértékeltséget, így mára kissé közelebb kerültünk a szokásos relatív értékeltségi szintekhez. A jelenlegi gazdasági lendület továbbra is pozitív, és a közvetlen politikai kockázatok is csökkentek most, hogy véget ért a francia elnökválasztás. A politikára azonban továbbra is oda kell figyelni, mivel máshol felmerülnek azért kényes kérdések.

 

Az elmúlt két évben az Egyesült Királyság piaca látványosan gyengébb teljesítményt nyújtott, mint a világ többi része. Ezt részben a Brexit-tárgyalásokat övező bizonytalanság miatti árfolyammozgások okozták. A font 2016-os gyengélkedése, melynek hatását mára a reálbéreken is megérezni, befolyásolhatja a fogyasztók jövőbeli költekezési döntéseit is. Ugyanakkor az értékeltségek nem csökkentek eléggé ahhoz, hogy valóban meggyőző befektetési lehetőségeket teremtsenek, és ahhoz sem, hogy növeljük a térségben fennálló kitettségünket.

A portfólió összetétele összességében ésszerűnek tűnik, a részvények átlagos értékeltsége alacsonyabb, mint a világpiaci szint, de a várt jövedelem és az értékesítés növekedése valamivel gyorsabb, a mérlegek pedig viszonylag stabilak. De mint mindig, most is a rugalmasság a lényeg.

Ami az ágazati megoszlást illeti, a Fidelity továbbra is felülsúlyozott az informatika terén, mely számos tekintetben ellensúlyozza az alulsúlyozott fogyasztási ágazatokat. Húsz évvel ezelőtt a technológiai szektor spektruma szűk volt, mára viszont számos ágazat értékének a jelentős részét a technológia adja, a gyártásautomatizálástól és a logisztikától az autógyártáson és a pénzügyeken át a kiskereskedelemig és médiáig. A technológia és a hagyományos iparágak közötti választóvonal egyre elmosódottabb, ezért a technológia ma már nem egyetlen ágazat, hanem sok ágazat keveréke.

 

Egyesek szoftvert fejlesztenek, vagy számítástechnikai alkatrészeket állítanak elő, mások technológiai szolgáltatásokat nyújtanak különböző vállalatoknak, vagy éppen közvetlenül a fogyasztókat látják el IT-termékekkel és szolgáltatásokkal. Gyorsan változó tájkép ez, ezért a kockázatok nagyok és az elavulás is gyakori jelenség, de a lehetőségek jók, az értékeltségek pedig a közelmúltban nyújtott jó teljesítmények ellenére sem tűnnek eltúlzottnak. A technológiai részvények az előttünk álló években várhatóan a Fidelity portfólió jelentős hányadát fogják majd alkotni.

 

Az elmúlt évben csökkent azonban az egészségügyben fennállt felülsúlyozottság. Növekedésüket tekintve az egészségügy egyes területei vonzóak, de néhány patinás név különböző politikai vagy árképzési ügyek miatt potenciálian sebezhetővé vált. A hangsúly jelenleg a jó minőségű szolgáltató vagy berendezésgyártó vállalatokon van, melyek annak köszönhetően, hogy jól fejlődő piaci résekben nyújtanak szolgáltatásokat vagy szállítanak egyedi termékeket, a tágabb gazdaságnál gyorsabb ütemben tudnak növekedni.

 

A ciklikus ágazatok közül az integrált energetikai vállalkozások jobb értéklehetőségeket kínálnak, mint az értéklánc feljebbi szakaszán elhelyezkedő (upstream) társaik, miközben most, hogy Kína fejlődése az érettebb szakaszába lép, a bányászattal foglalkozó cégekre továbbra is kedvezőtlenül hatnak a kereslettel kapcsolatos hosszabb távú aggályok.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.