2024.október.04. péntek.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Változó világunk

3 perc olvasás

kelet-es_kozep-europa_1989-ben.jpg

Kelet- és Közép-Európa 1989-ben

Változó világunkat az útikönyvek is tükrözik. Három vaskos kötet van előttem a Panoráma Könyvkiadó jóvoltából, Jugoszlávia (1968), Csehszlovákia (1973) és Szovjetunió. (1970)

   Valamennyi szövetségi állam hangsúlyozza, hogy a gyenge kis államokból erős hatalom lett. A jugoszláviai útikönyv azzal kezdi, hogy az ország területe 256 négyzetkilométer, Európában a 10. helyet foglalja el, nagyobb, mint Franciaország, Olaszország, vagy a Német Szövetségi Köztársaság. A szerbek, horvátok, szlovének. bosnyákok, crnogorcok (montenegróiak) és macedónok egykor pattanásig feszült nemzetiségi viszályaira Jugoszlávia alapítása volt az ideális megoldás. Egyre több szerb, horvát, bosnyák fiatal vallja magát büszkén jugoszlávnak. A gazdaságilag is példamutatóan fejlődő Jugoszlávia létét Tito elnöknek (1892-1980) köszönhetik a virágzó ország állampolgárai.

   A csehszlovákiai útikönyv világos okfejtéssel írja le, hogy az első világháború éveiben a cseh és szlovák nép elégedetlensége, háborúellenessége megerősödött., A cseh vezetők, Masaryk és Benes., valamint a szlovák Stefánik elvileg próbáltak megállapodni az egyesülésben. Az útikönyv írója szerint a döntő fordulatot a Nagy Októberi Szocialista Forradalom jelentette. Hatására a cseh és szlovák lakta területeken is fellángolt a háborús nyomorúságtól kimerült dolgozó nép harca az Osztrák-Magyar Monarchia ellen. 1918. október 28-án Prágában kikiáltották a Csehszlovák Köztársaságot, két nappal később a Turócszentmártonban ülésező Szlovák Nemzeti Tanács kimondta a csatlakozást. (Nem várták meg a Trianoni Békeszerződést és annak ratifikálását (1920), megválasztották Masarykot Csehszlovákia elnökének.)

   A Szovjetunióról szóló útikönyvből megtudható, hogy a Föld egyhatodát kitevő ország megalakulása az intervenciós háború megnyerésével vált lehetségessé. A cárok uralma alatt az egyik nemzetiséget a másik ellen uszították, Lenin elve volt, hogy minden oroszországi nemzetiségnek és kisebbségnek teljesen fel kell szabadulnia, egyenlő jogokat és regionális, valamint kulturális önkormányzatot kell kapnia. Sztálinnak, a kérdés tekintélyes ismerőjének  kellett megküzdenie ezzel a problémával. 1922-ben a korábbi hat köztársaságból megszületett a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége. 1936-ban elfogadták a Szovjetunió Alkotmányát, ezzel véglegesen kialakult a szabaddá tett népek örök szövetsége, ahogy a szovjet himnuszban áll.

   És akkor még nem is beszéltem a Német Demokratikus Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság útikönyvéről. (1971 és 1980).

 

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.