Lehet-e zenét csiholni egy keresztszemes hímzésből?
Szirmay Zsanettnek, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Design Intézete hallgatójának sikerült. Szirmay Zsanett a MOME Laboratory keretében állít ki a Vienna Design Weeken – hímzésből zene: magyar diákmunka a bécsi designhéten.
Szirmay Zsanettnek, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Design Intézete hallgatójának sikerült. Szirmay Zsanett a MOME Laboratory keretében állít ki a Vienna Design Weeken – hímzésből zene: magyar diákmunka a bécsi designhéten.
A Soundweaving Bécsben mutatkozik be önálló kiállításon, szeptember 26. – október 5. között. A MOME Laboratory szervezésében megvalósuló tárlat és installáció a Vienna Design Week része, amelynek Magyarország az idei díszvendége.
A Soundweaving műfaji korlátokat áttörő, integratív szemléletű és egyben kísérleti projekt. Az eredetileg féléves feladatként született koncepció egy ismert folkór-jelenség, a magyar népi kultúra nagy hagyományú hímzései és egy különleges technológiai eljárás: a lyukkártyás zengőfésűs zenelejátszó különleges párosításából született.
Szirmay Zsanett a kiválasztott bukovinai székely, kalotaszegi és magyarországi hímzés-motívumokat lézervágott textilekre írta át, amelyek ezt követően a zenedoboz szalagjaiként szolgálnak. A keresztszemes minták így alakulnak dallammá. A Soundweaving új dimenziót ad a tradicionális hímzéseknek, több érzékszervet megmozgatva és interakcióra csábítva a szemlélőt: a kiállításon ugyanis bárki kipróbálhatja a rendszer működését.
Zsanett, aki jelenleg a MOME Textiltervező Tanszékének mesterképzős hallgatója, a Soundweavinggel korábban Magyarországon is feltűnést keltett: a hallgatói munka bekerült a tavalyi év legizgalmasabb hazai designprojektjeit bemutató Magyar Design Évkönyv 2013 című kiadványba is. A továbbfejlesztett egyetemi munkához szakértőként és a hanganyag alkotótársaként csatlakozott Tárkány-Kovács Bálint, Junior Prima Díjas zenész-zeneszerző.
A 2005 óta megrendezett Vienna Design Week mára Ausztria legjelentősebb designfesztiváljává vált. Magyarország idei, díszvendégként való meghívása komoly elismerés a kortárs magyar design felé, amely átfogó kiállításon mutatkozik be ez alkalommal az osztrák közönségnek. A többi hazai vonatkozású program közt szerepel az 1989-es határnyitás előtt tisztelgő esemény, nemzetközi designpiac, magyar témájú Pecha Kucha és több szóló tárlat is.
A MOME Laboratory szervezésében, Halasi Rita Mária kurátori munkájával megvalósuló Soundweaving szeptember 26. – október 5. között látható a Fesztiválközpont épületében (Schwarzenberg-palota, Bécs 3., Schwarzenbergplatz 9.).
2014. szeptember 27. 18 óra.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem által 2012-ben létrehozott MOME Laboratory célja, hogy a jövőben itthon és külföldön láthatóvá tegye, gondozza és kiteljesítse azokat a kiemelkedő értékeket és alkotásokat, melyek az egyetem szellemi terében születnek meg.
A MOME Laboratory védjegy egyszerre a közösségi gondolkodás védőernyője, a magas minőség garanciája és egy produkció alapú, performatív bemutatkozás. A MOME Laboratory mutatta be korábban Gryllus Ábris Syntonyms című installációját Budapesten, Bécsben és Berlinben.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem több mint 130 éve biztosít magas szintű elitképzést, jelenleg négy intézetben: Design, Elmélet, Építészet és Média. Olyan szellemi műhely, ahol szétválaszthatatlan egységet képez a kutatás, az oktatás és az alkotói folyamat. Mindehhez a közeljövőben megvalósuló Kreatív Innovációs és Tudáspark biztosít világszínvonalú körülményeket.
2014. szeptember 26. – október 5.
Soundweaving
Bécs, Schwarzenberg-palota
http://www.mome.hu/hu/mome-laboratory
http://www.viennadesignweek.at/event.php?id=818&lang_id=en
Lantai József