Növekedési pályán marad az építőipar – nem kötnek önköltségi szerződést a cégek
7 perc olvasás
A magyar építőipar növekedési pályán marad 2014-ben: több mint száz magyar ágazati vezető átlagosan 5,2 százalékos növekedést prognosztizál 2014-re, ezzel a magyar vállalati vezetők a legoptimistábbak a visegrádi országok közül. A felmérés 2015-re szerényebb, 3,9 százalékos növekedést valószínűsít. A javuló kilátásokat megerősíti, hogy a kapacitáskihasználtság a 2008-as magasságokba emelkedett, és négyből egy építőipari cég nem köt olyan szerződést, amelyen nincs profit. Ezek a főbb megállapításai a CEEC Research legújabb, „A magyar építőipar 2014" című felmérésének.
A magyar építőipar növekedési pályán marad 2014-ben: több mint száz magyar ágazati vezető átlagosan 5,2 százalékos növekedést prognosztizál 2014-re, ezzel a magyar vállalati vezetők a legoptimistábbak a visegrádi országok közül. A felmérés 2015-re szerényebb, 3,9 százalékos növekedést valószínűsít. A javuló kilátásokat megerősíti, hogy a kapacitáskihasználtság a 2008-as magasságokba emelkedett, és négyből egy építőipari cég nem köt olyan szerződést, amelyen nincs profit. Ezek a főbb megállapításai a CEEC Research legújabb, „A magyar építőipar 2014" című felmérésének.
Az építőipari cégek vezetői szerint két jó évet zár az ágazat Magyarországon. Hét év visszaesés után tavaly végre megtörtént a kedvező fordulat az ágazatban, amit idén további 5,2 százalékos növekedés követhet. A megkérdezett cégvezetők 75 százaléka bővülést valószínűsített 2014-re, csaknem felük pedig arra számít, hogy a szektor kibocsátása 5 százalékot meghaladó mértékben emelkedik.
Tavaly a magyar cégvezetők optimistábbak voltak, átlagosan 5,6 százalékos növekedést valószínűsítettek. A tavalyi felméréssel összevetve mérséklődött azoknak a cégvezetőknek az aránya, akik visszaesést várnak. Az ágazat szereplői szektorsemlegesen kedvező képet festenek a jövőről. A mélyépítésben a válaszadók 77 százaléka 5 százaléknál magasabb növekedést vár, a magasépítésben pedig 72 százalékuk 5,7 százaléknál nagyobb bővülésre számít.
Az elemzés nem vár ehhez hasonló jó teljesítményt a többi visegrádi országtól. A cseh szakemberek 3,4 százalékra teszik az építőipar kibocsátásának növekedését, míg a szlovák és a lengyel cégvezetők többé-kevésbé stagnálásra számítanak. „A magyar építőipari szektor gyorsan nő, véleményünk szerint még az 5,2 százalékos növekedést is meghaladhatja. A megkérdezett társaságok becslései konzervatívnak tűnnek" – mondta Jiří Vacek, a felmérést készítő CEEC Research ügyvezető igazgatója.
Az építőipar alakulása (a vállalatok előrejelzése) |
||||
|
Csehország (2014. augusztus) |
Szlovákia (2014. szeptember) |
Magyarország (2014. szeptember) |
Lengyelország (2014. július) |
2014 |
+ 3,4% |
– 0,2% |
+ 5,2% |
+ 0,8% |
Magyarországon 10-ből 7 cégvezető gondolja úgy, hogy a növekedés 2015-ben, ha lassabb ütemben is, de folytatódik. E tekintetben a magasépítésben érdekelt vállalatok igazgatói optimistábbak: ők átlagosan 4,5 százalékos bővülést várnak a következő évben, míg a mélyépítésben ugyanez az érték csak 2,6 százalék.
A megrendelések növekedésével párhuzamosan javulásra számítanak a cégvezetők az árbevételben is, bár ennek üteme csak fele a kibocsátás várt bővülésének, átlagosan 2,8 százalék idén, és 2,6 százalék 2015-ben. Ezeket az értékeket a cégvezetők 69 százaléka látja reálisnak – a magasépítés képviselői a bevételt illetően is optimistábbak.
A növekvő volumenekre vonatkozó becsléseket megerősítik a kapacitáskihasználtsági mutatók is, akár a humán erőforrásokat, akár a gépeket és eszközöket nézzük. A felmérés szerint ugyanis a kapacitáskihasználtság 2008 óta most a legmagasabb. A jelenlegi 77 százalékos kapacitáskihasználtságnál ugyanis csak 2007-ben és 2008-ban regisztráltak jobbat a felmérés készítői: akkor 77, illetve 78 százalékon állt a mutató, ami tavaly még csak 70 százalékot jelzett.
A felmérés készítői azt is megkérdezték a résztvevőktől, hogy hajlandók-e önköltségi áron vagy akár kisebb veszteséggel is szerződni az üzletmenet fenntartása érdekében. E tekintetben Magyarország tavaly óta nagyot lépett előre. Akkor az igazgatók 32 százaléka mutatott hajlandóságot ilyen szerződés aláírására, idén viszont már csak 24. Ezzel szemben egy év alatt 28-ról 35 százalékra emelkedett azon cégek aránya, amelyek ügyfélszerzés érdekében hajlandók megszegni saját belső szabályzatukat. A cégek legtöbbje ritkán vagy kivételes esetben tesz ilyet, és ebben nincs számottevő különbség a magas- és a mélyépítés között, miután az utóbbiak idén nagyobb arányban mutatkoztak késznek erre, mint egy évvel korábban.
A Generali Biztosító üdvözli az építőipar növekedését, és természetesen készen áll arra, hogy kiszolgálja az új és meglévő partnereinek biztosítási igényeit. Az elhúzódó pénzügyi válság hatására számos építőipari vállalkozás döntött olyan költségcsökkentő lépésről, amely biztosításait is érintette. Ezek a lépések komoly kihívások elé állították és állítják a biztosítókat, egyre fontosabb szerepet kap a kockázatok helyes mérlegelése, vállalása. A biztosítási szakértők hathatós együttműködésével az építőipari vállalkozásoknak a jövőben egyre nagyobb súlyt kell fektetniük a kockázatok azonosítására, kezelésére és megelőzésére. Ebben a Generali Biztosító hosszú távon is az építőipari vállalkozások partnere kíván lenni. A biztosítási hátteret garantálva így a Generali hozzájárul a vállalkozások és a szektor hatékony működéséhez és növekedéséhez.
„A magyar építőipar 2014" című tanulmány a magyar építőipari vállalkozások 100 vezető képviselőjével folytatott telefonos megkérdezés során szerzett információk alapján készült. A beszélgetésekre 2014 szeptemberében került sor. A teljes mintából végzett elemzésen túl a tanulmány kitér az építőipar szakirányok szerinti vizsgálatára is: a mintát magasépítéssel és mélyépítéssel foglalkozó társaságokra osztottuk fel az elemzésünk során.
A kiadványt a CEEC Research a KPMG Tanácsadó Kft. és a Generali Biztosító Zrt. támogatásával készítette.
A CEEC Research Közép- és Kelet-Európa legnagyobb építőiparra szakosodott piackutató társasága. 2005-ben alapították és azóta ingyenesen bocsát az érdeklődők rendelkezésére tanulmányokat Közép- és Kelet-Európa tíz országa építőiparának aktuális állapotáról és várható fejlődéséről. A CEEC Research minden tanulmánya és elemzése kizárólag a kiválasztott legnagyobb, közepes és kis építőipari vállalatok kulcsfontosságú képviselőivel folytatott rendszeres és strukturált interjúk adatai alapján készül.
A CEEC Research a rendszeres és ingyenes építőipari tanulmányokon kívül megszervezi a „Cseh építőipari vállalatok menedzsmentjének találkozóit" és a „Projekttársaságok konferenciáit" is, amely találkozókon részt vesznek a legfontosabb építőipari vállalatok igazgatói, építőipari szövetségek és kamarák elnökei, csakúgy, mint az adott országok miniszterei és állami képviselői.