DÍJÁTADÓ A LUDWIG MÚZEUMBAN — -Farkas Rita az Év Múzeumpedagógusa
4 perc olvasás
Az ötödik születésnapját ünneplő, tartalmában és formájában előre mutató MúzeumCafé folyóirat 2007-ben indult – ismertette a lap történetét Martos Gábor főszerkesztő. A folyamatosan változó társadalomban a folyamatosan változó múzeumi igények miatt hozták létre – angol nyelvű összefoglalóval. A European Award-díjas lap a hazai sajtóban egyedülálló vállalkozás, külalakja révén pedig bekerült a finnországi Design Múzeumba.
Az ötödik születésnapját ünneplő, tartalmában és formájában előre mutató MúzeumCafé folyóirat 2007-ben indult – ismertette a lap történetét Martos Gábor főszerkesztő. A folyamatosan változó társadalomban a folyamatosan változó múzeumi igények miatt hozták létre – angol nyelvű összefoglalóval. A European Award-díjas lap a hazai sajtóban egyedülálló vállalkozás, külalakja révén pedig bekerült a finnországi Design Múzeumba.
A MúzeumCafé díját évente márciusban adják át a kiemelkedő múzeumi munka és szemlélet elismeréseként. Miért márciusban? A válasz: gróf Széchényi Ferenc 1801 novemberében ajánlotta fel gyűjteményét a magyar nemzetnek. Kérelemmel fordult Ferenc császárhoz, akit magyar királlyá is koronáztak, hogy engedélyezze a közadakozást a Nemzeti Múzeum javára. Ez 1802-ben megtörtént. Később a Magyar Nemzeti Múzeum az egész Kárpát-medencére kiterjedő hálózat központja lett, s ma ennek egyetlen magazinja a MúzeumCafé. A 2015. március 25-i díjátadó ünnepségen a szerkesztőség kuratóriuma (Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, György Péter esztéta, egyetemi tanár, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, Basics Beatrix muzeológus, Török László ókorkutató, akadémikus és Martos Gábor főszerkesztő) olyan múzeumpedagógust jelölt a 2014. évi MúzeumCafé-díjra, aki a megértési nehézségekkel élőknek dolgozott ki speciális pedagógiai programokat
A 2004-ben végzett munkája miatt kitüntetett Dabi-Farkas Rita 1977-ben született Békéscsabán. A szegedi képzőművészeti középiskola után a budapesti Képzőművészeti Egyetemen Maurer Dóra tanítványa volt a festőszakon. Intermédiás diplomamunkájában együtt alkalmazta a légzést, a táncot és az installációt. 2002 óta dolgozik a Ludwig Múzeumban, 2005-től pedig a múzeumpedagógiai csoportban. Ma így nyilatkozik: „Az én fejemben a gyógyítás nagyon együtt van a képzőművészettel." Majd folytatja: „a társadalom hiányossága, hogy elzárkózunk egymástól"
Ezért találta ki a 2011-től bevezetett Integrált Családi Délelőttöket, amelyeken Farkas Rita (névrokon) grafikusművész, Mag Krisztina képzőművész-tanár, Hajdú Franciska múzeumpedagógus és Scholz Krisztina gyógypedagógus bevonásával Dawn-szindrómás, autista, oxigénhiánnyal született vagy egyéb okból értelmi akadállyal élő óvodás vagy alsó tagozatos gyerekekkel, a szüleikkel és ép testvéreikkel közös kreatív foglalkozásokat tart. Külön műhelymunkát tart a 14 év feletti, megértési nehézségekkel küzdő fiataloknak. Szerinte az ún. „ép" embereknek is sok gondjuk van, mint mondjuk a depresszió vagy más betegségek. Örömmel említi Lilit, aki olyan szeretettel öleli át, amilyen szeretetet ép ember meg sem tud adni. „Ebben az ügyben minden kis lépés fontos."
Martos Gábor folytatta a beszélgetést: a múzeumok akadálymentesítése 2009-től előírás. A Ludwig Múzeum ennél többet kínál, vagyis bármilyen hátránnyal élő számára egyformán igyekszik élményt biztosítani. Dabi-Farkas Rita a munkatársaival tapintható tárgyakat készít, évente újabb és újabb fogyatékossággal élőket von be a művészetek vonzásába, még hozzá ép és sérült fiatalokat egyaránt. Nem mellékesen erősen érdekli a biológia és a torna, hiszen minden mozdulat növeli az intelligenciát. Itt nem az iskolákban elfogadott „elmebeteg" tornára gondolt. A másik fontos mondata így hangzott: „A művészet nem manualitás, hanem gondolati dolog."
Dabi-Farkas Rita sokat ad a fiataloknak, de vajon mit kap tőlük vissza? – „Határtalanságot, mert mi folyton határok között mozgunk. Velük szabadságokat lehet megélni."
A Ludwig Múzeum Könyvtárában tartott díjátadó ünnepségen rögtönzött kis kiállításon megszemlélhettünk két kreatív foglalkozás során született alkotásokat és jelen lévő alkotóikat. A feladat félbe vágott, színes, festett körből kivágott ragasztás után újabb alkotás keletkezett. Irányított imagináció során kellett egy talált gyümölcsöt héjastul-magvastul lerajzolni.
A MúzeumCafé-díj egy Salát Zalán Péter tervezte műtárgy, amelyet Paizs Csaba műhelye évente más-más színben készít el.
DOBI ILDIKÓ