Megújul a jegybanki eszköztár
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának mai döntése alapján az önfinanszírozási program folytatása érdekében megújul a jegybanki eszköztár. Az átalakítás központi elemeként 2015. szeptember 23-tól a jelenlegi kéthetes betét helyett a három hónapos lejáratú, fix kamatozású jegybanki betét lesz az MNB irányadó eszköze.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának mai döntése alapján az önfinanszírozási program folytatása érdekében megújul a jegybanki eszköztár. Az átalakítás központi elemeként 2015. szeptember 23-tól a jelenlegi kéthetes betét helyett a három hónapos lejáratú, fix kamatozású jegybanki betét lesz az MNB irányadó eszköze.
A kéthetes betét része marad a jegybanki eszköztárnak, de a jövőben mennyiségi korlátozás mellett, aukciós technikával kerül meghirdetésre. Mivel a 3 hónapos jegybanki betéttel szemben az állampapírok a szabályozói likviditás szempontjából sokkal attraktívabbak, ezért a bankok a jegybank helyett egyre nagyobb mértékben az államot fogják finanszírozni, növekvő állampapír-vásárlással, miközben a reálgazdaság hitelkínálata is növekedhet.
A Magyar Nemzeti Bank elsődleges feladata, az árstabilitás elérésének és fenntartásának teljesítése mellett kiemelt célként kezeli az ország külső sérülékenységének csökkentését és az államadósság szerkezetének egészségesebbé tételét. Ennek eszköze volt a 2014-ben meghirdetett önfinanszírozási program, amely nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy 2014-ben és 2015 első negyedévében több mint 900 milliárd forinttal nőtt a bankok forint-állampapírállománya, valamint hogy a magyar állam az elmúlt szűk másfél évben 3,5 milliárd euró értékben tudott lejáró devizaadósságot visszafizetni forintforrások bevonásával. Ennek következtében az államadósság devizaaránya a 2014. márciusi több mint 42 százalékos szintről 2015 áprilisára 34 százalék közelébe csökkent. E program elsődleges célja mellett ugyanakkor elérte határait is.
A banki állampapír-kereslet további ösztönzése érdekében a Monetáris Tanács az alábbiakról döntött a mai napon:
1. Az MNB irányadó eszköze 2015. szeptember 23-tól a három hónapos, fix kamatozású jegybanki betét lesz. Ezzel párhuzamosan a kéthetes jegybanki betét likviditáskezelési eszközként az eszköztár része marad 2015. szeptember 23-át követően is, de az eszköz mennyiségi korlátozás mellett, aukción kerül értékesítésre.
2. A Monetáris Tanács tudomásul vette, hogy előterjesztés készül az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa részére a likviditásfedezeti mutató (LCR – Liquidity Coverage Ratio) jelenlegi ütemezésnél gyorsabb emeléséről annak érdekében, hogy a meglévő nemzeti döntési hatáskör kihasználásával a nemzetközi előírásnál hamarabb, már 2016-ban 100 százalékra emelkedjen az LCR ráta.
3. Az MNB folytatja a jegybanki kamatcsere (IRS) tendereket, amelyek támogatják a bankokat a kamatkockázat kezelésében, ösztönözve ezzel a bankok hosszabb futamidejű állampapírok iránti keresletét.
A mennyiségi korlátozás következtében a kéthetes jegybanki betétállomány 2015 végére a jelenlegi 5000-5500 milliárd forintról 1000 milliárd forintra csökken. A kéthetes betéti állomány mennyiségi korlátozásának első lépésére 2015. szeptember 23-ától kerül sor, az állomány ezt követően fokozatosan, hétről-hétre csökken a kitűzött 1000 milliárd forintos szintre, amit az év végére ér majd el. A múltbeli tapasztalatok alapján a kéthetes betét 1000 milliárd forintos állománya képes biztosítani a biztonságos banki likviditásmenedzsment kereteit.
A Monetáris Tanács által meghatározott jegybanki alapkamat a három hónapos eszköz kamata lesz, az aukciós technikából adódóan a kéthetes eszköz kamata – a banki kereslet függvényében – piaci feltételek között alakul ki. A bankok állampapír-vásárlásának mértékét az LCR mutatónak való megfelelés fogja befolyásolni, hiszen a szabályozói likviditás szempontjából az állampapírok kedvezőbb besorolás alá esnek, mint az új 3 hónapos jegybanki betét.
A fenti intézkedések együttesen érdemben elősegítik az állam devizaadósságának forintból történő refinanszírozását, hiszen a szigorú szabályozói likviditási előírásokhoz a bankok úgy tudnak alkalmazkodni, hogy az MNB helyett az államot finanszírozzák, növekvő állampapír-vásárlással vagy növelik a magánszektor hitelkínálatát. A program folytatását, az állam devizaadósságának csökkentését az MNB részéről a devizatartalék-megfelelés kiemelkedően kedvező szintje is támogatja, a devizatartalék-megfelelés a program megvalósítása következtében nem sérül.
Az MNB szorosan figyelemmel kíséri az eszköztár átalakításának bankrendszerre és a pénzpiaci folyamatokra gyakorolt hatásait, és minden rendelkezésére álló eszközzel kész reagálni a nem szándékolt hatások ellensúlyozása érdekében.