BEFEJEZŐDÖTT KÖRÖSLADÁNYBAN A VÁROS SZENNYVÍZCSATORNÁZÁSÁNAK II. ÜTEME ÉS A SZENNYVÍZTISZTÍTÓ TELEP BŐVÍTÉSE
4 perc olvasásA településen 2013 áprilisában került átadásra a munkaterület a kivitelező részére, a DA-AH Körösladány 2012 Konzorciumnak, melynek tagjai a Duna Aszfalt Kft. és az A-HÍD Építő Zrt. volt. A beruházás kétmilliárd forintos teljes költségéhez az önkormányzat a projekt megvalósítására 1,998 milliárd forint vissza nem térítendő EU-támogatást nyert a Környezet és Energia Operatív Program keretéből. A kivitelezési munkák során több mint 11 ezer méter nyomóvezetéket fektettek le, 20 155 méter gravitációs gerincvezetéket és tizenegy hálózati átemelőt építettek. Teljesen új szennyvíz tisztítómű létesült, napi 500 köbméter szennyvíztisztító kapacitással.
A településen 2013 áprilisában került átadásra a munkaterület a kivitelező részére, a DA-AH Körösladány 2012 Konzorciumnak, melynek tagjai a Duna Aszfalt Kft. és az A-HÍD Építő Zrt. volt. A beruházás kétmilliárd forintos teljes költségéhez az önkormányzat a projekt megvalósítására 1,998 milliárd forint vissza nem térítendő EU-támogatást nyert a Környezet és Energia Operatív Program keretéből. A kivitelezési munkák során több mint 11 ezer méter nyomóvezetéket fektettek le, 20 155 méter gravitációs gerincvezetéket és tizenegy hálózati átemelőt építettek. Teljesen új szennyvíz tisztítómű létesült, napi 500 köbméter szennyvíztisztító kapacitással.
A tervezést és a kivitelezést megnehezítették a kis településeken nem jellemző alábbi tényezők:
– vasút alatti átvezetés (ennek az engedélyezése hosszú hónapokat vett igénybe),
– folyó alatti átvezetés,
– vákuumos és gravitációs rendszer párhuzamos működésének biztosítása,
– tisztított szennyvíz átemelése a Sebes-Körös töltésén és sodorvonali bevezetése,
– a településen jellemzően magas talajvíz szintek.
A projekt támogatási intenzitása a beruházási időszak alatt az eredeti megállapodásban foglalt 84 %-ról 95 %-ra növekedett.
A szennyvíztisztító telep 6 hónapos próbaüzeme 2014. december 23-án sikeresen befejeződött. A telep biztosítani tudja a Vízügyi Hatóság által az elfolyó, tisztított szennyvízre előírt minőségi paramétereket. A próbaüzemmel párhuzamosan megtörtént a régi, üzemen kívül helyezett műtárgyak és berendezések elbontása, elkészült az új belső úthálózat, a kerítés, továbbá befejeződtek a tereprendezési, parkosítási munkák is. Megtörtént továbbá a szennyvíztisztító telep és az iszaptároló csarnok közötti út felújítása is. A telep kivitelezési munkái befejeződtek, s 2015. január 28-án megkezdődött a rész műszaki átadás-átvételi eljárás. A tisztító telepnek nem csak a kapacitása lett nagyobb, hanem az energia hatékonysága, és a korszerű biológiai eljárásnak köszönhetően a tisztítás hatásfoka is (a kibocsátott tisztított szennyvíz tisztább, mint a befogadó vize).
A szennyvízelvezető rendszer kivitelezése kapcsán a gravitációs és a vákuumos rendszer gerinc és bekötővezetékeinek építése, a nyomóvezetékek fektetése, valamint az átemelők építése gyakorlatilag befejeződött. Mind a 10 darab közterületi átemelő, valamint a telepen található tisztított szennyvíz átemelő szerkezetépítése, gépészeti és elektromos szerelése is befejeződött. Az újonnan épült gravitációs csatorna anyaga kőagyag, amelynek paraméterei a jelenlegi a legmagasabb követelményeket is kielégíti.
A projekt műszaki átadás-átvételi eljárása 2015. május 13-án sikeresen zárult le. Mind a szennyvíztisztító telep, mind pedig a szennyvízelvezető rendszer a terveknek megfelelően valósult meg.
Az önkormányzat az EU és a Magyar állam által nyújtott támogatás mellett saját erőből is jelentős pénzt fordított arra, hogy a lakosság – a beruházás miatt tapasztalt – kellemetlenségeit kompenzálja.
A projekthez kapcsolódva az önkormányzat saját forrásból teljes pályás aszfaltozást készíttetett el a csatornaépítéssel érintett szakaszokon. (Egyébként csak sávos vagy félpályás úthelyreállítást finanszíroz a projekt).
Ugyan csak támogatást nyújtottak minden lakosnak olyan formában, hogy a házi vezeték építéséhez szükséges egyenes csövet ingyenesen biztosították. A lakosnak csak az építéshez szükséges egyéb anyagokat (homokot, betont, csőidomokat) kellett beszereznie.
A környezetterhelési díjakról szóló törvény értelmében „az a szennyvízkibocsátó, aki a rendelkezésre álló közcsatornára nem köt rá 1800 Ft/m3 talajterhelési díjat köteles fizetni."
A fejlesztés eredményeként a háztartások szennyvize a szennyvíztisztító telepre jut, így megfelelő tisztítást követően kerülhet vissza a természetbe.
A beruházás jelentős előrelépést jelent a település életében, hiszen javuló életminőséget és tisztább környezetet eredményez.
web: http://www.korosladany.hu/szennyvizberuhazas.html