Két hétig Közép- és Kelet-Európa a főszereplő a Saxo Banknál
Mihail GorbacsovAz online multi-eszköz kereskedő és befektetési szakértő Saxo Bank a mai napon kéthetes kampányt indít, amely a közép- és kelet európai régió (KKE) feltörekvő piacainak befektetési lehetőségeire koncentrál. A KKE régió nem csupán a Saxo Bank számára stratégiai fontosságú terület, de egyre több külföldi befektető számára is azzá vált, és ez keltette fel a Saxo Bank figyelmét is.
Mihail GorbacsovAz online multi-eszköz kereskedő és befektetési szakértő Saxo Bank a mai napon kéthetes kampányt indít, amely a közép- és kelet európai régió (KKE) feltörekvő piacainak befektetési lehetőségeire koncentrál. A KKE régió nem csupán a Saxo Bank számára stratégiai fontosságú terület, de egyre több külföldi befektető számára is azzá vált, és ez keltette fel a Saxo Bank figyelmét is.
A kampányt a TradingFloor.com főszerkesztőjének, Martin O'Rourke-nak az alábbi cikke indítja el. Augusztus 25. és szeptember 4. között a TradingFloor.com oldalon olvashatók a Saxo Bank stratégiai szakértőinek és számos külső szerzőjének további cikkei is. A cikkek mellett naponta új videók is láthatók a témában a Saxo Bank pénzügyi hírcsatornáján, a Saxo TV-n.
Martin O'Rourke, a TradingFloor.com főszerkesztőjének cikke:
Vajon Gorbacsov tudta, hogy mit tesz, amikor kiengedte a szellemet a palackból?
A volt Szovjetunió elnöke, Mihail Gorbacsov valószínűleg számított a központi irányítás fellazulására, amikor 1986-ban meghirdette a peresztrojkát és a glasznosztyot – várakozásai szerint ezek lettek volna a sikerének alappillérei -, azonban a birodalom összeomlása és az unió szétszakadása messze túlmutatott az eredeti tervein.
Az ugyanebben az évben történt csernobili katasztrófa okozta az első repedéseket a birodalom alapjaiban, amelyeket tovább szélesítettek a korlátozott piacgazdasági reformok, illetve a demokratikus intézkedések – és éppen a nyitottság és az átalakulás (peresztrojka és glasznoszty) vezettek a sokat látott Gorbacsov elnöklésének szégyenteljes végéhez, hogy 1991. december 25-én kénytelen legyen átadni a hatalmat Borisz Jelcinnek.
Huszonöt évvel később számos egymással versengő, és eltérő érdekek mentén mozgó nemzetállam tarkítja a térkép keleti részét Szlovéniától Ukrajnán át Oroszországig (legalábbis az Ural vonaláig). Kazahsztánnal, Türkmenisztánnal és Szibériával együtt ez már a világ szárazföldi területeinek nagyjából felét felöleli.
Az alapvető vallási, kulturális és szociológiai-gazdasági eltérések ellenére, amelyek a régiót jellemzik, az elmúlt huszonöt év globalizációjának eredményei jól körülhatárolhatóvá tették Közép- és Kelet Európát, amely ha nem is homogén régió, de országai egyértelműen egy irányba, hasonló célok elérése felé haladnak.
Ellentmondásosnak tűnhet ez a következtetés akkor, amikor Ukrajnából feszültségekről és nyílt konfliktusokról jönnek a hírek, amikor Törökország déli részén pusztító háború dúl, vagy amikor a régióban egyre szaporodnak a válsággócok – azonban Kína új Selyemút Projektje átrendezheti a viszonyokat.
A Saxo Bank vezető elemzője, Steen Jakobsen többször elemezte, hogy Kína tervei – amelyek Nyugat-Kína, Európa és Afrika között teremtenének különleges összeköttetést – megvalósításuk esetén Közép- és Kelet Európát is az érdeklődés középpontjába emelhetik.
Az elkövetkező két hétben a Saxo Bank szakértői és külső szakértők azt elemzik, hogy a régió egészét megalapozó geopolitikai tényezőktől kezdve az egyes országok, mint például Törökország, Lengyelország, Türkmenisztán vagy Kazahsztán egyedi gazdasági jellemzőiig, melyek azok a tényezők, amelyek mind makro-, mind pedig mikro szinten lényeges hathatnak a kereskedői döntésekre.
Természetesen Oroszországra is terítékre kerül, és nem marad ki a Cseh Köztársaság, Magyarország, Szerbia és Görögország sem az elemzésekből. Valamennyi eszközosztály górcső alá kerül majd, a devizáktól a kötvényekig, a részvényektől a nyersanyagokig.
Mi már felkészültünk, és reméljük, hogy mind az ebben a rendkívül sokrétű régióban, mind pedig a régión kívül tevékenykedő kereskedők is felkészültek a nagyszerű befektetési lehetőségekre.
Ezeket a lehetőségeket mindenesetre köszönjük meg Gorbacsovnak!