Jól halad a magyar termékazonosító technológia fejlesztése
Több mint félszáz mérnök-feltalálót foglalkoztatott az elmúlt két és negyed évben a Vasbeta Kft. vezette SMark (Secure Mark) projekt, amely célja egy hamisíthatatlan termékazonosító rendszer feltalálása volt. A tulajdonosok több mint 100 munkahelyet létesítenek a közeljövőben Miskolcon.
Több mint félszáz mérnök-feltalálót foglalkoztatott az elmúlt két és negyed évben a Vasbeta Kft. vezette SMark (Secure Mark) projekt, amely célja egy hamisíthatatlan termékazonosító rendszer feltalálása volt. A tulajdonosok több mint 100 munkahelyet létesítenek a közeljövőben Miskolcon.
A világon egyedülálló termékazonosító technológiát a miskolci székhelyű Vasbeta Kft. fejlesztette ki orosz közreműködéssel, valamint az ELTE Matematikai Intézetének szakmai együttműködésével. A két és negyed évig tartó, összesen több mint 1 milliárd forint költségvetésű projekthez a fejlesztők 635 millió forintos támogatást nyertek a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében.
A 4×4 mm nagyságú SMark biztonsági címkék révén bármilyen tárgyi termék – legyen az egy gyógyszer, divatáru, alkatrész, motorolaj, élelmiszer, műszaki cikk, vagy éppen egy hivatalos papír-alapú dokumentum (közjegyzői okirat, stb.) – eredetisége egyszerűen beazonosítható. A folyamat lényege, hogy a terméket egyrészről egy – roncsolás-mentesen el nem távolítható -, fémezett fóliacsíkkal látják el, melynek újbóli megalkotása kivitelezhetetlen, ezért a leghatékonyabb termékjelölőnek számít. Másrészről a fóliacsík mellett feltüntetésre kerül a termék kétdimenziós, úgynevezett QR-kódja is, ami az árucikk azonosítására, jellemzőinek (szériaszám, gyártás és lejárat ideje, és egyéb információk) tárolására szolgál. Az egyedi termékmegjelölő és a termékazonosító informatikai összekapcsolásával létrejön az SMark biztonsági címke, amelyeket okostelefonnal leolvasva, a vevő is el tudja végezni a termékhitelesség ellenőrzését. A rendszer képes arra is, hogy ha egy adott terméket ellopnak, akkor annak azonosításakor mindez kiderüljön. Az időtállóság érdekében már megkezdődött a technológia továbbfejlesztése a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködve.
Ribárszky Tamás, a rendszer egyik magyar feltalálója szerint az SMark címkék – az online ügyiratkezelésben már ismert elektronikus aláíráshoz hasonlóan -, hitelességet és eredetiségigazolást biztosítanak a termékeknek.
– A fejlesztéssel célunk az, hogy segítségével a hamis termékek száma csökkenjen, a vásárlók pedig védve legyenek ezektől – mondta Barta György, a Vasbeta Kft. ügyvezető igazgatója.
A tokaji borvidéken található Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet egyik exportált bora már viseli a címkét. A pincészet négy kontinensen van jelen, így a fejlesztéssel majdnem az egész világ egy időben megismerkedhet. A sorozatgyártás, a szakemberek reményei szerint, még ebben az évben elindul. A Vasbeta Kft. már számos hazai és külföldi előrendelést kapott, elsősorban italgyártó cégektől; számukra egy speciális thermo címke fejlesztése is megkezdődött.