EuroAstra

A Kovács Gábor Gyűjtemény Munkácsytól Tóth Menyhértig

Május 22-től a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány alapítójának, Kovács Gábornak közel 400 darabos, a magyar festészet történetét a 18. század elejétől a 20. század közepéig átfogó gyűjteményéből 120 mű lesz látható a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban.

 

Május 22-től a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány alapítójának, Kovács Gábornak közel 400 darabos, a magyar festészet történetét a 18. század elejétől a 20. század közepéig átfogó gyűjteményéből 120 mű lesz látható a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban.

 

Ahogyan minden jelentős magángyűjtemény, a Kovács Gábor Gyűjtemény is határozott karakterrel bír. A mecénás több mint két évtizede vásárol műalkotásokat azzal a céllal, hogy létrehozzon egy, az újkori magyar festészet történetét méltón képviselő gyűjteményt. A kollekció a 18. század elejétől napjainkig terjedő időszak művészetét öleli fel, és jelenleg mintegy négyszáz alkotásból áll. Kókai Nagy Tímea marketing vezető tájékoztatása szerint a képzőművészeti anyag fő irányvonalát a klasszikus szépségeszményt kifejezésre juttató, természetelvű tájfestészet remekei képviselik, melyekhez harmonikusan kapcsolódnak a más tematikát felvonultató alkotások.

 

A kollekció kivételes értékű gyöngyszemei id. Markó Károly és Vaszary János húsz-húsz alkotása, de nem hiányoznak a gyűjteményből az igazán ritka kincsek sem, mint Mányoki Ádám, Munkácsy Mihály, Gulácsy Lajos vagy Csontváry Kosztka Tivadar képei, illetve néhány olyan alkotás, amely a 20. század második felében vagy éppen napjainkban készült. Közülük is kiemelkednek Kondor Béla, Tóth Menyhért, Csernus Tibor és Péreli Zsuzsa munkái – e mesterekhez erős szellemi rokonság fűzi a gyűjtőt.

 

A kortársak közül egyedül Péreli Zsuzsa munkáit gyűjti tudatosan Kovács Gábor, akihez a szellemi rokonságon túl mély barátság is fűzi. Gobelinjei, kollázsai és akvarelljei önálló egységként reprezentálják a művésznő életművének teljes keresztmetszetét a gyűjteményen belül. Aequilibrium című alkotása az ég és föld között lebegő, a materiális világ és a szellemi értékek között egyensúlyt kereső angyalával szimbólumává vált a gyűjtő szépségre, harmóniára törekvő életszemléletének.   

 

A jelenleg is folyamatosan gyarapodó Kovács Gábor Gyűjtemény számos hazai és néhány jelentős külföldi kiállítás után most szűkebb pátriájában, Hódmezővásárhelyen mutatkozik be egy olyan speciális válogatással, amely végigvezeti a látogatót a magyar festészet történetének talán legizgalmasabb fél évszázadán.

 

Munkácsytól Tóth Menyhértig terjed az a válogatás, amely a Kovács Gábor Gyűjtemény remekművein keresztül kíséri végig a magyar festészet fejlődését a 19. század utolsó harmadától az 1960-as évekig. A kiállítás olyan meghatározó stíluskorszakokat érint, mint a Munkácsy mellett Paál László és Mészöly Géza nevével jelzett realizmus, a Münchenben virágzó naturalizmus, a nagybányai festőtelep plein air törekvései vagy a Nyolcak festőcsoporttal a hazai piktúrában is meghonosodó posztimpresszionizmus. De nem maradnak ki a válogatásból az olyan állócsillagok sem, mint Gulácsy Lajos, Csontváry Kosztka Tivadar vagy Rippl-Rónai József.

 

A tárlat az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Tornyai János Múzeum közös szervezésében jött létre.

 

2016 őszén Kondor Béla gyűjteményes kiállítása várja látogatóit a Tornyai Múzeumban.

 

2016. május 22 – július 31.

A Kovács Gábor Gyűjtemény Munkácsytól Tóth Menyhértig

Tornyai János Múzeum

Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András utca 16.

 

www.kogart.hu

www.tornyaimuzeum.hu

https://www.facebook.com/kogart

 

Lantai József

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük