A Karmelita-kolostor
Épületének átépítéséről hónapok óta cikkeznek, de ez az írás nem erről szól. Hanem arról az időről, a XVIII. századról, amikor még a Várszínház valóban templom és kolostor volt. Hogy lehetett Szent István országában egy kolostorból színházat csinálni?
Épületének átépítéséről hónapok óta cikkeznek, de ez az írás nem erről szól. Hanem arról az időről, a XVIII. századról, amikor még a Várszínház valóban templom és kolostor volt. Hogy lehetett Szent István országában egy kolostorból színházat csinálni?
Induljunk el a kezdetektől. Honnan származik a karmelita név? A Karmel egy hosszú hegyvonulat a mai Izrael Állam területén Haifától délre. Ősi kultuszhely, a Bibliában szerepel, hogy Karmel hegyén történt Illés próféta és Baál papja közötti vetélkedés, amely Isten csodatételével ért véget. Ezen a hegyen a XII. században alapította a Karmelita Rendet Szent Bertold. A hegy a katolikusok zarándokhelye lett.
A Budai Vár, korabeli elnevezéssel Várhegy területrésze, ahol a Karmelita-kolostor épült, Budavár 1868-os ostroma következtében romhalmaz lett. A telket átadták a karmelitáknak, akik templomot és kolostort építettek rá. Az alapkő letétel 1745-ben történt, építése tíz évig tartott. Felszentelésére 1763-ban került sor. Az épületcsoport alapterülete 840 négyzetméter, 1154 négyszögöles területen. A hatalmas épületegyüttesben élő és dolgozó karmeliták alapelve a szemlélődő imádság volt. A kolostorban az apácák, a karmelita nővérek éltek. Érdekességként említem meg, hogy világi karmeliták is voltak, akik házasodhattak és a liturgikus imagyakorlatokon és intézményeken keresztül kapcsolódnak a karmelitákhoz.
Az egyházi élet azonban rövid ideig tartott. A felszentelés után huszonegy évvel kalapos királyunk, II. József az épületcsoportot államosította, ma legalábbis így mondanánk. „Elhatározom, hogy az osztrák provinciához tartozó karmelitáknak a Várhegyen lévő monostora megszüntessék és tagjait más klastromokba helyeztessék át." Mi ez, ha nem államosítás?
Végül is a rend tagjait Bánfalvára és Szombathelyre telepítették át, a kolostort átalakították Várszínházzá. Horribile dictu német nyelvű színházzá. Az átépítéssel a kor zseniális polihisztorát, Kempelen Farkast bízták meg, aki sikeresen végre is hajtotta a feladatot. VI. Piusz pápa tiltakozott, maga utazott Bécsbe, hogy a német-római császárt meggyőzze, hagyjon fel egyházellenes politikájával. Mindhiába. Azóta ezt a látogatást a történelemkönyvek fordított Canossa-járásnak nevezik.
A épület sorsa igencsak érdekesen alakult, például 1800 májusában a színházteremben Beethoven sikeres (a korbeli híradások szerint „lehengerlő") koncertet tartott, De ez már egy másik történet.
Láng Róbert