Tizenöt százalékkal keresnek kevesebbet a nõk a férfiaknál
3 perc olvasásBár a lányok jobb eredményeket érnek el az iskolában a fiúknál, és a nõk körében több az egyetemi végzettségû munkakezdõ, a férfiak mégis 15 százalékkal többet keresnek náluk. Az Európai Bizottság szerint a férfiaknak többet kellene segíteniük a házimunkában.
Bár a lányok jobb eredményeket érnek el az iskolában a fiúknál, és a nõk körében több az egyetemi végzettségû munkakezdõ, a férfiak mégis 15 százalékkal többet keresnek náluk. Az Európai Bizottság szerint a férfiaknak többet kellene segíteniük a házimunkában.
A jelentés szerint az utóbbi évtizedben szinte alig változott a nõk és a férfiak közötti megkülönböztetés. A Bizottság úgy véli, hogy a bérek 15 százalékos különbsége, amelyet a nõk és férfiak átlag, adózás elõtti órabére mutat, a gazdaság valamennyi ágazatában megjelenik és a munkaerõpiacon tapasztalható, fõként a nõket sújtó diszkriminációt és esélyegyenlõtlenséget tükrözi.
A fizetésbeli különbség hátterében a jelentés szerint elsõsorban a munka és magánélet összeegyeztetésébõl fakadó nehézségek állnak. Több nõ dolgozik részmunkaidõben, és õk gyakrabban szakítják meg karrierjüket, ami negatív hatással van szakmai elõmenetelükre, ezért a vezetõi pozíciók tekintetében is hátrányba kerülnek. A nõk több olyan munkát végeznek, amelyért nem kapnak fizetést, ilyen például a kiskorúak ellátása és a háztartás vezetése. A Bizottság szerint míg egy férfi átlagosan 7 órát dolgozik a háztartásban egy héten, a teljes állásban foglalkoztatott nõk heti 24 órát, míg a félállásban lévõk 35 órát töltenek ilyen munkával hetente.
Vladimír ©pidla, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlõségért felelõs biztos, aki a jelentés ismertette, ezért arra szólította fel férfitársait, hogy a férfiak és nõk helyzete közötti különbség csökkentése érdekében kezdjék azzal, hogy többet segítenek otthon.
A nõk vezetõi pozícióival kapcsolatos jó eredménnyel sem a Bizottság sem a tagállamok nem büszkélkedhetnek. Az Európai Bizottságban 1958 óta az eddigi 139 biztosból csupán 18 volt nõ, és a Bizottság elnökének posztját még soha nem töltötte be nõ. A 27 tagállam kormányának csak mintegy egynegyede (23,81%-a) nõ, ez a szám kiugróan magas Finnország esetében (60%), Cipruson azonban jelenleg egyetlen nõi miniszter sincs. A parlamenteket tekintve szintén egynegyed körüli a nõi képviselõk aránya (23,69%), itt Svédország vezet, ahol a Riksdag 52 százaléka nõ, míg a máltai parlamentben a képviselõk mindössze 9 százaléka tartozik a gyengébbik nemhez.
EUvonal