Mindenes
4 perc olvasásA bírói gyakorlatban a munkakör meghatározása nem lehet olyan mértékben általános, hogy abból az elvégzendő munkák köre és jellege nem állapítható meg. Egy konkrét esetben a szerződés szerinti munkakör meghatározásánál a „mindenes" szerepelt. Munkaügyi vita, majd per lett belőle, amely a legfelsőbb szintig jutott el. A Kúria úgy döntött, hogy a munkaköri elnevezésből ki kell tűnnie az elvégzendő munkák körének és jellegének. A „mindenes" elnevezés ezt a feltételt nem teljesítette, ezért a munkaadót új szerződés megkötésére kötelezték.
A bírói gyakorlatban a munkakör meghatározása nem lehet olyan mértékben általános, hogy abból az elvégzendő munkák köre és jellege nem állapítható meg. Egy konkrét esetben a szerződés szerinti munkakör meghatározásánál a „mindenes" szerepelt. Munkaügyi vita, majd per lett belőle, amely a legfelsőbb szintig jutott el. A Kúria úgy döntött, hogy a munkaköri elnevezésből ki kell tűnnie az elvégzendő munkák körének és jellegének. A „mindenes" elnevezés ezt a feltételt nem teljesítette, ezért a munkaadót új szerződés megkötésére kötelezték.
A „mindenes" a két világháború között egészen mást jelentett. A jómódú családok asszonyai nem voltak állásban és a házi munkák keményebb részét mindenesek végezték. Takarítás, mellékhelyiségek, mosogatás, padlókefélés, evőeszközök tisztítása a mindenes dolga, talán a mosást kivéve, mert az a mosónő feladata volt. De vendéglátásnál még a felszolgálást is el kellett végezniük, hiszen mindenesek voltak. Rendszerint a családnál laktak.
Idézet korabeli újságból. „Az ember igazán elcsodálkozik azon, hogy a nagy komforttal épített és berendezett lakásokban milyen mostohán, sőt embertelenül szabják ki azokat az inkább zugoknak és lyukaknak, mint szobáknak mondható helyiségeket, amelyekben a mindenesnek kell laknia. Néha az előszobából rekesztenek el egy kis levegőtlen kuckót erre a célra, ahol csak a városi parazitáknak lehet jó dolguk, de nem emberi lényeknek."
Kezemben egy 300-oldalas könyv „Az ideális háztartás" címmel, „a szép otthon és a jó konyha" alcímmel, kiadta 1934-ben a Színházi Élet c. hetilap. Ebben található A mindenes kiskátéja c. rész. Vegyük szemügyre alaposan, sok mindent megérthetünk belőle.
– Kerülj minden felesleges mozdulatot és lépést, mert az nyugtalanná teszi a házat.
– Lépkedj halkan és ne csapkodd az ajtókat.
– Az órák egy pillanatig sem álljanak a házban. Mindig ugyanazon a napon húzd fel és a felhúzó kulcsát tartsd mindig ugyanazon a helyen.
– A gyufatartóban mindig legyen gyufa, az üres gyufatartó kiszolgáltatja a háziasszonyt.
– Ha csöngetnek, ne törd a fejedet azon, ki állhat az ajtó előtt. Nyiss ajtót. A vendégnek nagyon kellemetlenül esik a második csöngetés.
– Ne légy kíváncsi. Az ajtókat nem azért találták ki, hogy ott hallgatózzék valaki, a leveleket pedig nem azért írják bizonyos címre, hogy azokat más olvassa.
– Ha a társaságból valaki egy pohár vizet kér, többet hozzál, mert időközben mások is megszomjazhatnak.
– A telefonhívást jegyezd föl és jegyezd meg és rögtön figyelmeztesd az illető házbelit.
– Vasald át a háziúr nyakkendőit. A rongyos cipőzsinórt cseréld ki sürgősen. A fehér nyaksált ne felejtsd el kimosni.
– A felszolgálás ideje alatt a háziasszony nem fog szólni hozzád, te sem szólhatsz hozzá. Nem szabad kérdezni semmit, igyekezz úrnőd szeméből kiolvasni, hogy mit akar.
– Ha vendégek jönnek, ügyelj az öltözködésekre. Fekete ruha, fehér gallér, mancsetta (sic) és kötény legyen az egyenruhád. Amely ne legyen túl rövid.
– Ne használj sohase illatosítót, ne mosakodj illatos szappannal. Használj glicerint, hogy a kezed ne legyen érdes. És testszínű harisnya se legyen rajtad, se divatos cipő. Fehér cérnakesztyűt használj, amikor a vendégeknek körülhordod a tálakat.
*
Hát, mit mondjak? Nem lehetett fenékig tejfel a mindenesek élete. Gondolom a jómódú emberek ma már takarító cégekkel dogoztatnak és a vendégeknek házhoz érkező pincérek készítik el az ételeket és szolgálnak fel.
Láng Róbert