Az alapok vették az eurót, adták a fontot
2 perc olvasásA legutóbbi COT-riportban vizsgált egyhetes időszak alatt (augusztus 16-22) a spekulatív dollárpozíciók összességében nem változtak a nyolc IMM ((International Monetary Market) devizával szemben. Ezen belül azért volt dinamika: tovább vásárolták az alapok az eurót, de ezt ellensúlyozta a font eladása, amely 10 hónapos csúcsot ért el. Továbbra is a jen a leginkább shortolt deviza az IMM devizák közül. Az alapok tovább csökkentették az esésre játszó határidős pozícióikat az amerikai részvényindexekben, míg a kötvények terén háromhónapos csúcsra jutott a short pozíciók nagysága.
A vizsgált időszakban 18%-kal csökkentették az alapok az árupiaci long pozícióikat – a fémeken kívül szinte mindent adtak. Már ötödik hete tart az arany vásárlása – a nettó long pozíciók 9%-kal nőttek a múlt héten. A tavaly október óta legnagyobb mértékű pozíciónövekedés mögött elsősorban a befektetők kockázatelosztási igénye áll, és ez az igény a Trump körüli bizonytalanságokból, dollár gyengeségéből, az Észak-Koreával kapcsolatos kockázatokból, a részvénypiac ingadozásaiból táplálkozik.
Harmadik hete adják az alapok a WTI nyersolajat – a kereskedők valószínűleg nem bíznak a jelenlegi szint tartósságában. A Harvey hurrikán megérkezte előtt a benzin nettó long pozíciói 7%-kal csökkentek. A hurrikán hatása még rövid távon sem egészen egyértelmű. Első reakcióként a benzin ára felment amiatt, hogy a finomítók leálltak a termeléssel, a nyersolaj ára pedig lement, ugyancsak a finomítói kapacitás csökkenésével összefügésben. Ugyanakkor a termelői kapacitásokra is hatott a hurrikán – ez igaz mind a tengeri, mind a szárazföldi termelésre (ideértve a palagáztermelőket is). A befektetők figyelmének fókuszában azért továbbra is a finomítói kapacitás alakulása áll.
Ole Hansen, Saxo Bank