Vidáman a „komolyzenéről” I.
5 perc olvasásPénteken folytatódik a PTE MK ZMI Kamarakoncert-sorozata. A Pécsi Egyetemi Zenekart ezúttal Kocsár Balázs Liszt-díjas karmester vezényli. Gönczy László zenetörténész kalauzolásával pedig megismerkedhetünk két klasszikus jelzőt viselő, ám merőben eltérő szimfóniával.
Fellép
Pécsi Egyetemi Zenekar
Vezényel: KOCSÁR Balázs, Liszt-díjas karmester
Narrátor: GÖNCZY László zenetörténész
Műsor
Joseph HAYDN: 44. szimfónia
Szergej PROKOFJEV: 1., („Klasszikus”) szimfónia
Jöjjön el, legyen a vendégünk, egy frissítő „desszertre” a klasszikus szimfóniák változatos világából!
Haydn 44. szimfóniáját a gyász (Trauer) néven is emlegetik. A mű érdekessége, hogy a zeneszerző e lassú mozgású, drámai muzsikáról kérte, hogy a temetésén játsszák.
„1917-ben írta Prokofjev első szimfóniáját. Célja az volt, hogy a korszerű zenei technika és kifejezőeszközök segítségével Haydn és Mozart szimfóniáinak nyomdokába lépjen. Ezért művét számozás helyett a „klasszikus” melléknévvel látta el. Ami a formát és a hangszerelést illeti – előbbinek arányossága, utóbbinak gazdaságossága, világossága révén -, ez valóban sikerült is a zeneszerzőnek. Természetesen a harmónia- és melódiavilág Prokofjev félreismerhetetlen sajátja. E kettősség révén a mű könnyen érthető és rendkívüli népszerűségre tett szert: ifjú és felnőtt hallgatóság körében osztatlan kedveltségnek örvend a Klasszikus szimfónia.”
(Forrás: Pandi Marianne Hangversenykalauz)
Kocsár Balázs tanulmányait a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban kezdte, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta karvezetés, később karmester szakos hallgatóként, melyet 1991-ben kiváló minősítéssel végzett el. Helmuth Rilling, Jorma Panula, Eötvös Péter mesterkurzusain vett részt, majd tanulmányait a bécsi Zeneakadémián fejezte be, Prof. Karl Österreicher irányítása mellett. Két nemzetközi karmesterverseny győztese. Karmesterként dolgozott a Szegedi Nemzeti Színházban, az Állami Hangverseny Zenekarnál Lukács Ervin asszisztenseként, 1993-1999 között a debreceni Royal Opera House (Apolló mozi) zeneigazgatója. 1999-ben Liszt-díjjal tüntették ki. 1999-től a Frankfurti Opera első karmestere. 2010 óta a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar adjunktusaként tanít. 2011-től Vitézy Zsófia mellett a Budapesti Tavaszi Fesztivál zeneigazgatója. Több mint 70 különböző operát, barokk művektől a kortárs operákig, több mint ezer előadásban vezényelt itthon és külföldön.
„Kamarakoncert sorozat Pécsett, a ZMI Liszt Ferenc Hangversenyteremben
Nagy várakozással nézünk a 2017 őszi évadunk elé. A 2016-ban indult koncertsorozatunk új állomásához érkeztünk, ahol ismét nagyszerű művészek lépnek fel a Liszt Ferenc Hangversenytermünkben. Kivételes lehetőség, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Kulturális Államtitkárság támogatásával folytathatjuk meghirdetett programunkat, a szóló és kamarazenei hangversenyek rendezését és a város nagyszerű zenei életének gyarapítását.
Az elmúlt évad számos teltházas estéje igazolta, hogy a város és a régió zenekedvelő közönsége igényli az ilyen típusú alkalmakat. Reményeink szerint mostani évadunkkal még egy kicsit tovább léphetünk a régión túli közönség felé, és hangversenytermünk atmoszférája is tovább gazdagodhat a közönség és a művészek találkozásából születő varázslatos pillanatokkal.
Az őszi évad számokban: 10 hangverseny Pécsett a Liszt Ferenc Hangversenyteremben, egy Budapesten a Vígadóban, 26 a Dél-dunántúli Régióban.
Különleges és műsorában, fellépőiben, hangszereiben változatos koncertsorozat valósulhat meg, melyben helyet kapnak a komolyzene klasszikusai sláger és kevésbé ismert darabjai és a modern zene is. Ismét hallgathatunk komolyzenét vidáman Gönczy László zenetörténész segítségével; a felvezető ünnepi koncertre feleletként megismerhetjük a Tóth Péter zeneszerző által írt modern Carmina Burana-t, a Cantata Universalist., valamint a Zsolnay Örökségkezelő Nftk-vel közös szervezésben elindul a Muzsikáló családokat bemutató sorozat is.
Az őszi évadban talán még több meglepetésben lehet részünk, hiszen a már ismert pécsi kötődésű kiváló művészek, művésztanárok mellett, a nemzetközi hangversenyélet elismert művészei, zenészei jönnek el hozzánk, így hallhatjuk többek között Baráti Kristóf hegedűművészt, Király Csaba, Rohmann Imre zongoraművészeket, Clara Dent-Bogányi oboaművészt, Szűcs Máté brácsaművészt és Michèle Gurdal zongoraművészt, Tarkövi Gábor trombitaművészt és Narihito Mukeda zongoraművészt. Nagyon büszkék vagyok rá, hogy „A Faziolival” – a zongorák Stradivarijával gyarapodik idén a Zeneművészeti Intézet, melyen elsőként kiváló hazai zongoraművészek játékát hallhatjuk.
Az október 5-i nyitó hangverseny igazi csemege, hiszen Magyarországon elsőként nálunk lép fel a Grammy-díjas Los Angeles Guitar Quartett (LAGQ).
Bízom abban, hogy őszi programjaink ismét felkeltik a zenebarátok érdeklődését és olyan élményekkel gyarapodunk majd, melyek maradandó emlékként élnek tovább bennünk és gazdagítják hétköznapjainkat.” (Dr. VAS Bence művészeti vezető, PTE MK Zeneművészeti Intézet igazgató)
- október 13., péntek, 13:30
Vidáman a „komolyzenéről” I.
Pécs, Liszt Ferenc Hangversenyterem
A belépés ingyenes!
https://www.facebook.com/PTEMKZenemuveszetiIntezet
Lantai József