2024.november.21. csütörtök.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Gábor Áron

3 perc olvasás

gabor_aron_szobra.jpgGábor Áron szobra Kézdivásárhelyen

   Az Szabadságharc nemzeti hőse és mártírja, székely kisbirtokos, tüzérőrnagy. 38-éves korában úgy esett el az 1849-es uzoni csatában, mint Petőfi. Hamvait sohasem találták meg. Iskoláit ferences nevelőintézetben kezdte, majd a csíksomlyói gimnáziumba járt. Hivatásos katona lett, a határőrségnél szolgált Erdélyben, majd  „pattantyús” ágyúkezelői kiképzést kapott. Leszerelése után pesti és bécsi műszaki iskolákban tanult tovább. Érdekelték az akkor korszerűnek számító öntött ágyúk.

   Moldvában érte a magyar forradalom kitörésének híre, mire azonnal útnak indult, bekapcsolódott Háromszék védelmének megszervezésébe. 1848 novemberében felkereste Berde József kormánybiztost a következő szavakkal: „Uraim! Hallom, hogy a főtiszt urak azt mondják, meg kell hajolnunk az ellenség előtt, mivel nincs muníció (töltény, vagy az ágyú lövedéke), nincs ágyú. Uraim, ha csak ez a baj, úgy én mondom, hogy két hét alatt lesz ágyú, lesz muníció, amennyi kell.” Szavait a székelyen nagy lelkesedéssel fogadták.

   Az ágyúgyártáshoz szükséges eszközöket megkapta, ehhez saját vagyonát is hozzátette. Az ottani vashámorban nekilátott az ágyúöntés előkészületeinek. A technikai adottságok miatt a kedvezőbb állva öntés nem jöhetett szóba, ezért fekvő állapotban kellett öntenie a csöveket. A másik nagy gond az volt, hogy a csőfúrást sem tudták megoldani, ezért új eljárást dolgozott ki. Mai szemmel nézve gyártástechnológiai bravúrt hajtott végre. Az első két ágyút Sepsiszentgyörgy főterén mutatták be, majd a réten sikeres lövést is végrehajtottak. A nagygyűlés Gábor Áront további ágyúk öntésével, illetve a tüzérség megszervezésével és kiképzésével bízta meg. Népdal is született, verbunkos (toborzó) nóta lett belőle, szerzője ismeretlen.

 

Gábor Áron rézágyúja fel van virágozva.
Indulnak már a tüzérek messze a határra.
Nehéz a rézágyú, felszántja a hegyet-völgyet.
Édes rózsám a hazáért, el kell válnom tőled.

 

   Amikor az öntöttvas elfogyott, harangok beolvasztásával gyártották irányítása alatt az ágyúkat. Összesen 70 ágyú öntéséről tudunk, amelynek akkor félelmetes tűzereje volt. Sorra nyerték a hídvégi, felsőrákosi csatákat. Bem tábornok üzenetet küldött Háromszékre, és a harc folytatására szólította a székelyeket. Gábor Áron Kézdivásárhelyen folytatta az ágyúöntést, az ágyúgyártás megszervezése mellett a tüzérség utánpótlásának kiképzéséről is gondoskodnia kellett.

   Tiszttársai úgy jellemezték, hogy „alakjában ott van a székely találékonyság, a meg nem alkuvás, a tettrekészség és a hősiesség. Nem hérosz, hanem olyan személy, aki akár a szomszédunk vagy ismerősünk is lehetne.” Az ágyúi közül egyetlenegy maradt fenn, mely sok viszontagság után a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonában van Sepsiszentgyörgyön.

   Gábor Áron emlékét Budapesten utca és emléktábla őrzi. Szobra több erdélyi városban megtalálható.

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

szexualpszichologus 18 perc olvasás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.