Az országos reprezentatív kutatás szerint nyaraláskor lazítunk: ilyenkor elmarad a mozgás
3 perc olvasásA leginkább kedvelt mozgásformák a magyarok körében a gyaloglás, a biciklizés és a futás – derül ki a sárvári Spirit Hotel megbízásából készített országos reprezentatív kutatásból. Az eredmények szerint a többség napi, heti rendszerességgel mozog valamilyen formában, ugyanakkor nyaralás alatt inkább lazítunk: úgy gondoljuk, ilyenkor elmaradhat a rendszeres aktivitás.
A testmozgás egészségügyi előnyei elvitathatatlanok, és ma már sokféle okos megoldás, például mobiltelefonos alkalmazások, karórák is támogatnak bennünket a sportolásban. Az idén 10 éves sárvári Spirit Hotel országos, reprezentatív kutatásában[1] arra volt kíváncsi, hogy milyen gyakran végzünk rendszeres testmozgást, és melyek a legkedveltebb mozgásformák. A felmérésből kiderül, hogy bár a többség rendszeresen mozog, nyaraláskor hajlamosak vagyunk lazítani: a válaszadók 65 százaléka jelezte, hogy számára nem fontos a rendszeres mozgás vakáció alatt. Horváth Andrea, a Spirit Hotel mozgásterápiás szakértője szerint érthető, ha ilyenkor kiengedünk egy kicsit. Érdemes ugyanakkor olyan helyet választani, ahol kiemelten figyelhetünk az egészségünkre nyaralás alatt is, hiszen sokan tudják, hogy akár már 1-2 hetes kihagyásokat is nehéz utólag bepótolni, újra felvenni a ritmust.
A többség rendszeresen sportol
A felmérés eredményei alapján a válaszadók nagyobb része (37%) naponta vagy (18%) hetente többször végez rendszeres testmozgást, legyen szó sétáról, vagy akár komolyabb erőnlétet igénylő edzésről. Bár ezek a számok túlzottan optimistának tűnhetnek, az elvitathatatlan, hogy a különböző mozgásformák egyre népszerűbbek – hívta fel a figyelmet a szakértő. Hetente legalább egyszer 17 százalék, ennél kevesebbszer pedig 11 százalék mozog. A megkérdezettek 17 százaléka jelezte, hogy egyáltalán nem végez rendszeresnek mondható testmozgást.
Séta, bicikli, futás a dobósok
A kutatás arra is kereste a választ, hogy mely mozgásformák a legnépszerűbbek a magyarok körében. Az eredmények alapján a séta és a gyaloglás végzett az élen, 22 százalék válaszolta, hogy ezek állnak hozzá a legközelebb. A Spirit mozgásterápiás szakértője szerint ennek a mozgásformának is egyértelműek a pozitív élettani hatásai, így mindenkit csak biztat a rendszeres, akár napi hosszabb, több órás sétákra is. A kerékpározás és a futás (19-19%) kerültek még fel a legnépszerűbb mozgásformák képzeletbeli dobogójára, ami nem véletlen, hiszen ezek a legegyszerűbben végezhető, semmilyen speciális helyszínt nem igénylő sportok.
[1] Az országos reprezentatív, telefonos (CATI) kutatást a Forecast Research végezte a Spirit Hotel megbízásából. Az adatfelvétel időpontja: 2018. április.