Nyitott múzeumok a Múzeumok Őszi fesztiválján
6 perc olvasásA fenti címmel a Múzeumok Mindenkinek Program (MMP) országos rendezvénysorozata másodszor várja az érdeklődő közönséget. Országosan hetven múzeum 400 programmal
A fenti címmel a Múzeumok Mindenkinek Program (MMP) országos rendezvénysorozata másodszor várja az érdeklődő közönséget. Országosan hetven múzeum 400 programmal csalogat látogatót és szakembert egyaránt, hat héten át, 2007.október 1. és november 11 között a Múzeumok Őszi Fesztiválján. A tavalyi fesztivál 25 ezer látogatója 49 múzeumba léphetett be, idén mintegy 40 ezer érdeklődőre számítanak, kiemelt célközönség ezévben az ifjúság.
A Múzeumok Majálisa és a Múzeumok Éjszakája és a most meghirdetett őszi rendezvény-sor hagyományteremtő szándéka évente ismétlődő, hosszabb időszakon átívelő rendezvénysorozatot ígér. A látogatók legkülönbözőbb rétegei a nyitott múzeumok kiállításait megtekintve részt vehetnek különleges, szórakoztató-oktató programokon, családi hétvégéken és különleges tanórákon.
A Nemzeti Kulturális Alap és az Oktatási Minisztérium támogatásával tavaly 16,5, idén 17 millió Ft-ból gazdálkodhatnak a fesztivál szervezői.
A Múzeumok Őszi Fesztiváljának központi nyitó rendezvénye ismét a Múzeumpedagógiai Évnyitó lesz október elsején. Gondozója a Szépművészeti Múzeum. Az évnyitón a múzeumokra kívánják irányítani a diákok és tanáraik figyelmét, jelezve, milyen fontos helyszíne lehet az oktatásnak egy-egy múzeum. A konferencián adják át a Múzeumpedagógiai Nívódíjakat.
Az évnyitóhoz október 10-én szakmai konferencia is kapcsolódik, Direct Muzeum címszóval a szentendrei skanzenben. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum „Design a múzeumban" rendez konferenciát okt.18-án, a tápiószelei Blaskovich Múzeumban Kulturális értékeink természeti öröksége címmel rendeznek szakmai napot október 19-én. „Pláza vagy kreatív alkotóműhely" lesz a címe a Ludwig Múzeum eseménynapjának okt.27-én. A múzeumok hétköznapi feladatairól, a tájékoztatás eszközeiről, a meghívó, szórólap, plakát, katalógus grafikai és tartalmi kérdéseiről lesz szó november 5-én a gyakorlattal egybekötött szakmai tanácskozáson Hódmezővásárhelyen, az Emlékpont – Tornyai János Múzeumban.
A nagyközönségnek számtalan különleges program szól, a látogató porcelándallamokat hallgathat négy szólamban, felkutathatja őseit, elkészítheti családfáját, címerét. Bejárhatja A Pál utcai fiúk című könyv helyszíneit, a Játék-tér-idő kalandora lehet, freskót festhet, részese lehet egy lovaggá ütési ceremóniának. Operaházi Borlovagok koncertjére mehet, betekinthet III. Béla udvarának hangulatába, történeti utazáson vehet részt a zene szárnyain, megismerheti a báltermek titkait, ellátogathat a múlt iskolájába, patkót készíthet a kovácsműhelyben. Elindulhat Munkácsy nyomában a Dél-Alföldön, bejárhatja kerékpárral Szatmárt és Bereget, retúrjeggyel utazhat bihari és hajdúsági múzeumokba, több millió éves erdő fáit "restaurálhatja" (mocsári ciprusok!), Márton-napi lakomát ízlelhet.
A fesztivál utolsó mozzanataként, a tárca támogatásával 120 hátrányos helyzetű gyermek ingyenesen ismerkedhet meg Szentendre látványosságaival és vehet részt a Szent Márton Újborfesztivál és Libator rendezvényein a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
Ízelítő a közönség-rendezvényekből:
"Térjünk a tárgyra" – Nyitott kapuk, mesélő tárgyak
Az elmúlt évben igen sikeres kezdeményezése volt a program, idén bővített formában ismétlik meg.
A látogatók betekintést nyerhetnek a múzeumok rejtett zugaiba, megismerhetik a háttérben zajló munkákat, kulisszatitkokat. Vállalkozó kedvű családok vehetnek részt a "Fedezd fel! – Kalandtúra a múzeumban" című, interaktív programon.
"Művészetek találkozása"
A képzőművészet, a zene, a tánc, a dráma és a költészet kiegészítik egymást, harmonikusan kapcsolódnak össze, segítenek megérteni, megszólaltatni a múzeumi kiállításokat. A program egyik aktualitása a Kodály Zoltán emlékév, amelynek keretében a kórusmuzsika és az egyházi zene kerül előtérbe. E tematika megvalósításában számítunk a helyi civil szervezetek, egyesületek, művészeti iskolák közreműködésére.
"Kézfogás" – Partnerségen alapuló értékmegőrző, ismeretterjesztő program
Múzeum, iskola, könyvtár és egyéb kulturális intézmények, vagy magyarországi és határon túli magyar múzeumok közös vállalkozására buzdít múzeumi tanösvény formájában a program. A cél; egymás kiállításainak, hagyományainak, kulturális örökségének megismerése közösen.
Hétköznapok történelme: a helytörténeti emlékek gyűjtésére, kiállítások rendezésére ösztönözzük a múzeum munkatársait, a helyi lakosság bevonásával, a helyi média segítségével.
Ilyen a természetünk…
A szűkebb és tágabb természeti környezet tapasztalati megismerésére, a környezettudatosság fejlesztésére ad indítást múzeumi közreműködéssel. A program keretében a múzeumok természeti környezetével, történeti kertekkel, természet- és környezetvédelemmel, földünk értékeivel, a gazdag állat- és növényvilággal foglalkozó programokon vehetnek részt a látogatók.
Őszbúcsúztató – Szabadtéri Múzeumok Márton-napi vígassága
2006-ban a legnagyobb érdeklődés a szabadtéri múzeumok Márton-napi vígasságát kísérte.
Egy, eddig holtszezonnak számító időpontban szerveztek a múzeumok érdekes, látványos programokat.
2007-ben sem maradhatnak el e fesztivál jellegű, szórakozást, kikapcsolódást, vidám együttlétet nyújtó múzeumi események.
Az Országos Műszaki Múzeum október 6-án a mosás, tisztálkodás, takarítás tárgyairól rendez visszaemlékezést, október 20-i rendezvényén pedig a Kodály Zoltán emlékév apropóján a zeneköltő és a technika kapcsolatára emlékeznek.
A Közlekedési Múzeumban október 5-én nyílik a Spagetti-hidak kiállítás, az étkezési tészta újszerű felhasználását demonstrálva, számos kül- és belföldi partner részvételével.
A rendezvénysorozatot a
Múzeumot Mindenkinek Program Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre) és az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közgyűjteményi Főosztálya,
társszervezőként pedig a regionális múzeumi munkacsoport tagjai gondozzák.
http://www.muzeumokmindenkinek.hu/
Harmat Lajos