Braille-írás a pénzügyi szolgáltatásokban
4 perc olvasásA Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével (MVGyOSz) közös tájékoztatót tartott 2008.október 22-én a Felügyelet által kiadott, Braille-írású pénzügyi tájékoztatásokról. Előadóként megjelent Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatója, dr.Szőke László, a MVGyOSz elnöke, Kovács Judit, ( MVGyOSz ). Moderátorként közreműködött Binder István, a PSZÁF sajtószóvivője.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével (MVGyOSz) közös tájékoztatót tartott 2008.október 22-én a Felügyelet által kiadott, Braille-írású pénzügyi tájékoztatásokról. Előadóként megjelent Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatója, dr.Szőke László, a MVGyOSz elnöke, Kovács Judit, ( MVGyOSz ). Moderátorként közreműködött Binder István, a PSZÁF sajtószóvivője.
Varga Csaba főigazgató elmondta, az EU esélyegyenlőségről szóló határozatainak jegyében készítették el Braille-írású kiadványukat, az érintett érdekképviseleti szervezetekkel együttműködve. Magában az Európai Unióban sincsenek még kiterjedt tapasztalatok ezen a téren, így munkájuk úttörő jellegűnek is tekinthető.
A mindennapi pénzügyi gyakorlatban felmerült gondokra kívántak választ adni:
-a banki szerződések megkötésekor az érintettek részéről a megértés gondot jelent, nincsenek kidolgozott eljárásrendszerek, ezek kialakítását javasolják,
-a pénzkiadó automaták, kevés kivétellel (VolksBank és K&H Bank hangos-automatái) , nem támogatják a látásukban korlátozottak pénzfelvételi akcióját, az utcán elhelyezett automaták a vakok számára fokozott biztonsági kockázatot jelentenek; javasolják, hogy a bankok az ATM-ek (zárt) helyét úgy határozzák meg, hogy ezek a gondok ne merüljenek fel, biztosítsanak külön kijelölt felelőst (akár a biztonsági személyzetből) aki bármikor segítséget tud nyújtani.
A bankokon kívül további pénzügyi szolgáltatókkal is megtörtént a kapcsolatfelvétel, a Magyar Biztosítók Szövetségével is tárgyalnak, hogy hasonló gondok megoldásában egyetértésre jussanak.
Az idevágó Braille-írású (költséges…) kiadványt 60 példányban jelentették meg.
A látás-korlátozottak világának érzékeltetésére Kovács Judit gyertyafény mellett olvasott fel a Kézzelfogható pénzügyek c. Braille kiadványból…
Dr.Szőke László a tennivalókról szólva emlékeztetett, 10 éve létezik törvény a vakok és gyengénlátók jogairól, a valódi esélyegyenlőség jegyében erősíteni szükséges a közgondolkodásban
a hozzáférés,
a fizikai akadálymentesítés,
az informatikai akadálymentesítés lehetőségeit.
Az idevágó idézet: „Akkor hozzáférhető az információ, ha az érintett személy önmaga értékelni tudja és az számára megfelelően értelmezhető."
A PSZÁF-nél nem tekintik elfogadhatónak (többek között), a kötvények, részvények ügyintézésének módját sem, ami sok esetben még az ép látásúaknak is gondot okoz!
Sok kívánnivalót hagynak maguk után a pénzintézetek honlapjai, nincsenek ugyanis akadály-mentesítve, a látás-korlátozottak saját szoftverjeikkel nem tudják olvasni azokat.
Az aláírási jog gyakorlása a bankokban gondot jelent. Vannak pénzintézetek, ahol bírói közreműködést, közjegyzői okiratot igényelnek az ügyek intézésekor. Nem tartható.
A hitelintézeteknél a látás-korlátozottakat diszkriminálják! Rokkant nyugdíjas nem kap hitelt!
A biztosító társaságok vagy megtagadják a szerződéskötést, vagy plusz feltételekhez kötik az érintetteknél, vagy korlátozott érvényességet határoznak meg. Balesetbiztosításnál arra hivatkoznak, hogy a látás-korlátozott nem képes kellő módon eljárni a balesetek elkerülése végett. Semmi nem igazolja ezt az állítást! A statisztikák szerint ugyanolyan arányban szerepelnek a jól látók és a látás-korlátozottak ezekben a havária-esetekben. (A látás-sérültek óvatossággal pótolják a kiesett érzékelést…)
A gondok kezelésére a PSZÁF konferenciát javasol a fenti ügyekben érdekelt összes fél részvételével.
http://mvgyosz.budapest.hu/Engine.aspx
Harmat Lajos