Tizenegyszeresére nőtt a CERN honlapjának forgalma
3 perc olvasásA múlt hónapban indultak el az első részecskék a CERN nagy hadronütköztetőjében (Large Hadron Collider), amely a világ legnagyobb, 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsítója. Most ideiglenesen a múszaki hibák kijavításáig mintegy fél évig áll, de amikor elindult már akkor hatalmas érdeklődés és hisztéria volt irányában.
A múlt hónapban indultak el az első részecskék a CERN nagy hadronütköztetőjében (Large Hadron Collider), amely a világ legnagyobb, 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsítója. Most ideiglenesen a múszaki hibák kijavításáig mintegy fél évig áll, de amikor elindult már akkor hatalmas érdeklődés és hisztéria volt irányában.
A várható hatalmas érdeklődés miatt a szervezet az Interoute-ot, Európa legfejlettebb és legsűrűbben összekapcsolt adat- és hanghálózatának tulajdonosát és üzemeltetőjét kérte fel hálózati kapacitásának bővítésére. Az Interoute 6 faktorral növelte meg a CERN weboldalának sávszélességét, hogy a kísérlet időpontjában a világháló közönsége is zavartalanul követhesse az eseményeket. Ennek eredményeképp szeptember 10-én, a CERN weboldalának forgalma a szokásos 30Mbps helyett problémamentesen érte el a 350Mbps csúcsot, ami több mint tizenegyszeres, egész pontosan 1066%-os növekedést jelent.
Gareth Williams, az Interoute vezérigazgatója elmondta: "Ezt a történelmi eseményt a világ minden tájáról figyelemmel követték az emberek. Nemcsak az eseményt lehetővé tevő hálózati csatlakozások számában volt tapasztalható robbanás, hanem a CERN honlapjának forgalma is jelentősen nőtt, hiszen ki kellett elégítenie a legfrissebb információkra éhes embereket. A legfontosabb események ma már szerte a világon nagy mértékben függnek az internettől, hiszen a közönség információszomját először ezen a csatornán próbálja csillapítani – a vállalatoknak pedig alkalmazkodniuk kell ehhez a trendhez. Az Interoute képes megfelelni ezen elvárásoknak, hiszen 10Gbps-nyi pluszkapacitást már tíz napon belül is képes nyújtani."
A 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsító, amelyben a protonsugár egy másodperc alatt hozzávetőleg 11000 kört tesz meg, 50-175 méter mélyen fekszik a föld alatt. A gyűrűben 1232 db kétpólusú mágnes tartja a protonsugarat körútján, további 392 négypólusú mágnes pedig a sugarak megfelelő fókuszáltságáról gondoskodik. A mágnesek össztömege 27 tonna, -271°C-ra hűtésükhöz pedig 96 tonnányi folyékony héliumra van szükség. A fókuszáltság azért különösen fontos, hogy maximálisra nőjön az interakció esélye azon a négy ponton, ahol a két sugár találkozik. A kísérletek csúcspontján a protonsugarak sebessége eléri a fénysebesség 99.999999%-át.
A genfi székhelyű CERN, a Nukleáris Kutatás Európai Szervezete a világ vezető részecskefizikai laboratóriuma. Jelenlegi tagjai: Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Finnország, Németország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Spanyolország, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság. Megfigyelőként még a szervezetben jelen van India, Izrael, Japán, Oroszország, USA, Törökország, valamint az Európai Bizottság és az UNESCO is.