Mit várunk el a gyógyszergyártó cégektől?
3 perc olvasásA lakosság többsége elsősorban a gyógyszerkészítmények ára és minősége alapján ítéli meg a gyógyszergyárak szerepét, ám a 36 év alatti korosztály jelentős része már úgy gondolja, hogy az egészségügy egyik fontos szereplőjeként a társadalmi felelősségvállalás, ezen belül az egészségmegőrzés támogatása is a gyógyszergyártóktól elvárható gyakorlat – derült ki a webbeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. 1000 fős reprezentatív lakossági kutatásából.
A lakosság többsége elsősorban a gyógyszerkészítmények ára és minősége alapján ítéli meg a gyógyszergyárak szerepét, ám a 36 év alatti korosztály jelentős része már úgy gondolja, hogy az egészségügy egyik fontos szereplőjeként a társadalmi felelősségvállalás, ezen belül az egészségmegőrzés támogatása is a gyógyszergyártóktól elvárható gyakorlat – derült ki a webbeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. 1000 fős reprezentatív lakossági kutatásából.
„Kérem, nevezze meg a három legfontosabb dolgot, amit Ön elvár egy gyógyszergyártótól! Kérjük, hogy ne csak a gyógyszerekre gondoljon, hanem minden egyéb, a céget megítélő tényezőre!" – erre a kérdésre a válaszadók legnagyobb része (többségükben alacsony jövedelmű, krónikus betegségben szenvedő idősek) a kedvező árat (39%) és a készítmény hatékonyságát (36%) emelte ki. Közel minden negyedik lakos (24%) legfőbb elvárása a jó mellékhatás profil, míg 19 százalékuk a készítmény megbízhatóságát, 16 százalékuk pedig a részletes, jól érthető betegtájékoztatást tartja kiemelkedően fontosnak.
A gyógyszergyártók megítélésében a szponzorációs, támogató tevékenység összességében a lakosság 12 százalékának nagyon, 39 százalékuknak többnyire fontos, 13 százalékánál pedig alapkövetelmény. Magas, 27 (az 55 év felettieknél 40) százalék ugyanakkor azok aránya, akik azon a véleményen vannak, hogy a támogatásra szánt pénzt sokkal inkább a gyógyszerek árának csökkentésére kellene fordítani.
Megjelenő egészségtudatosság?
A kutatás során megkérdeztük azt is, milyen egyéb célokat kellene a gyógyszergyáraknak támogatnia. A kérdésre néhány kivételtől eltekintve szinte minden válaszadó az ingyenes szűrővizsgálatok szervezését (98%), az egészségügyi ellátórendszer (93%) és egyéb, egészségügyi oktatási programok támogatását (94%) jelölte meg első vagy második helyen. A lakosság ennél kisebb része jelölt meg olyan célokat, mint a szociális ügyek, a tömegsportok, a versenysportok, a nem gyógyszeripari tudományos kutatások, illetve a művészetek és kultúra támogatása.
Életkor szerinti bontások alapján azonban érdekes különbségek figyelhetőek meg a preferált célok tekintetében: míg ugyanis a 45 év felettiek az általános közfeladatok (oktatás, szociális rendszer, egészségügyi ellátórendszer, kultúra és sport) szponzorálását is előtérbe helyezik, addig a 36 év alattiak jelentős része az egészségmegőrzéshez kapcsolódó szabadtéri programok támogatását említette, mint kívánatos szerepvállalást. Elemzők szerint ez annak a (még egyelőre gyenge) jele, hogy a magyar társadalomban megjelent az igény a tudatos egészségmegőrzésre.
A kutatásról
A Szinapszis Kft. rendszeresen végez piackutatásokat a felnőtt magyar lakosság körében különböző egészséggel kapcsolatos témákban. A kutatás során 1000, véletlenszerűen kiválasztott embert kérdeztek meg. A minta életkor, nem, régió és településtípus alapján reprezentálta a 18 év feletti magyar lakosságot.