Ausztrália bocsánatot kér az őslakosoktól
2 perc olvasásKevin Rudd ausztrál miniszterelnök a parlament munkájának megnyitása alkalmából mondott beszédében hivatalosan bocsánatot kért az ország őslakosaitól a szenvedések és a megaláztatások miatt, amelyeket a beolvasztási politika okozott számukra 1910 és 1970 között.
Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök a parlament munkájának megnyitása alkalmából mondott beszédében hivatalosan bocsánatot kért az ország őslakosaitól a szenvedések és a megaláztatások miatt, amelyeket a beolvasztási politika okozott számukra 1910 és 1970 között.
Az ún. „elrabolt nemzedék"-et évtizedekig erőszakkal szakították ki családjaikból és állami, illetve egyházi intézményekre bízták őket. A miniszterelnök célkitűzései közé tartozik, hogy eltörölje az őslakosok és a betelepültek közötti nagy különbséget a várható élettartam, a gyermekhalandóság, az iskolázottság, valamint az egészségügyi ellátás terén. A kormány által beterjesztett indítványt a parlament egyhangúan megszavazta, és az egész országban nagy megértésre talált.
A fontos kezdeményezést a katolikus püspöki konferencia is üdvözölte. A főpásztorok már 1998-ban közzétettek egy dokumentumot, amelyben az egyház elismerte felelősségét a helyzetért, és megkövette az őslakosokat a családjaikat sújtó szenvedések miatt.
Az elmúlt napokban az őslakosokért felelős püspöki bizottságának elnöke, Barry Hickey prelátus annak a kívánságának adott hangot, hogy a bocsánatkérés oldja fel a még ma is fennálló „érzelmi béklyót" és teremtsen új lehetőségeket a megtört életek orvoslására.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír
Kép: media.canada.com